Blog

Buzdolabı Alarm Veriyor | Çözümü Ve Nedenleri

Buzdolabı alarm veriyorsa bazı şeyler yolunda değil demektir. Düzgün çalışan bir buzdolabı alarm vermez, Alarm çalmaz, Bip sesi çıkartmaz veya ikaz ışığı yanmaz. Eğer buzdolabı alarm veriyor ve bu alarmın ne anlama geldiğini bilmiyorsanız lütfen makalemizi okumaya devam edin.

Buzdolabı alarm ikaz ışığının yanması ve beraberinde alarm çalması bazen bir arızanın habercisi olabileceğini lütfen unutmayalım. Bazen de buzdolabı arızalı olmasa bile belirli aralıklarla alarm verebilir. Bu da buzdolabının arızalı olduğunu değil, buzdolabı alarm veriyor olmasının küçük bir arızadan kaynaklanması anlamına gelir. Böyle bir durumda burada buzdolabında neden ikaz ışığı yanar ve buzdolabı neden alarm verir başlıklarını okuyarak da sorununuzu çözümüne ulaşabilirsiniz.

Buzdolabı elektrik çarpması ve gaz patlamasına karşı dikkatli olunması gereken elektronik alettir. Lütfen kendiniz müdahale etmeyin. Buzdolabı servisinden destek alın. Burada yazılan bilgiler yapmanız için değil, bilgilendirilmeniz için yazılmıştır.

Buzdolabı Bip Sesi Çıkartıyor

Buzdolabından bip sesi geliyor ve aralıklarla alarm veriyorsa mutlaka bir arızanın habercisi olduğu aklınıza gelmelidir. Bazen küçük bir sorundan bile buzdolabı bip sesi çıkartsa da, genellikle buzdolabı alarm vermesinin altında yatan önemli sebepler vardır.

Buzdolabı ses çıkartıyor olması sizin bu sorunu yapabilirsiniz anlamını taşımamaktadır. Buzdolabı alarm verdiğinde hemen buzdolabı servisi çağırmanıza elbette gerek yok. Hatta öncesinde diğerseniz buzdolabı ikaz ışığının neden yandığını anlamak ve nasıl tamir edebileceğinizi anlatan uzun bir makale hazırladık.

Buzdolabı alarm ikaz işareti yanıyor

Buzdolabı ikaz ışığı buzdolabında bazı şeylerin yolunda gitmediğini gösterir. Böyle bir durumda buzdolabı ikaz işareti yanar, ya da başka bir deyiş ile buzdolabı alarm işareti yanar da diyebiliriz. Buzdolabı ikaz işareti, alarm işareti ve ses çıkarması tamamen buzdolabı alarm arızası ile ilgilidir. Bu arızanın nedenlerine ulaşmak için “Buzdolabı neden alarm verir? Sebep ve çözümleri”

Buzdolabı Neden Alarm Verir? Sebep Ve Çözümleri

Son sistem ve oldukça pahalı bir buzdolabı almış olsanız bile, yine de bazı zamanlar da alarm verebilir ve buzdolabında alarm sesi duyabilirsiniz. Bunun çok fazla sebebi var. Öncelikle hangi marka buzdolabı kullandığınız, buzdolabının kaç yaşında olduğu, buzdolabında ki yiyeceklerin yeni ya da eski olduğu, ne sıklıkla buzdolabın kapısını açtığınız ve buzdolabı ile buzluk bölümü yani derin dondurucu kısmında ne kadar ürün olduğu da oldukça önemlidir.

Şimdi sizlere buzdolabı neden alarm verir, sebepleri ile çözümlerini anlatacağız. Sizde burada ki başlıkları tek, tek inleyerek buzdolabın neden alarm verdiğin, neden ikaz ışığının yandığını ve neden durmadan bip sesi çıkardığını anlayabileceksiniz. Buzdolabı alarm veriyor ise mutlaka burada yazılanlardan bir tanesidir.

Buzdolabı kapısı açık kalırsa alarm verir

Buzdolabı kapısı açık kalırsa alarm verir
Buzdolabı kapısı açık kalırsa alarm verir

Buzdolabı kapısını açık bıraktığınız da bir süre sonra kapıyı kapatmanız için sizi uyarır ve buzdolabı alarm verir. Çünkü buzdolabı kapısı açık kalırsa içerisindeki soğuk hava yerini sıcak havaya bırakır. Bu durumda buzdolabı motoru hiç dinlenmeden çalışmaya başlar ve bu durum buzdolabı motorunun bile bozulmasına neden olabilir.

Buzdolabı kapı lastiği bozuksa alarm verir

Buzdolabı kapı kapı lastiği bozuksa buzdolabı alarm verir
Buzdolabı kapı kapı lastiği bozuksa buzdolabı alarm verir

Buzdolabı buzluk / derin dondurucu ve alt bölümü kapısında mıknatıslı kapı lastiği vardır. Kapıyı kapattığınız da kapı lastiği buzdolabı sıkıca sarmalı ve kapı lastiği kenarından hiç bir şekilde hava almaması gerekir. Buzdolabı lastiği bozuksa, yırtıksa, bir tarafı kopuksa, hava alacak kadar aralık ve açıklık kalıyorsa buzdolabı alarm verir.

Buzdolabı kapı lastiğinin bozuk yırtık olması önemli bir arızadır. Bu durumda buzdolabın buzluk kısmı soğutur ama alt soğutmaz. aynı zaman da bazen de buzdolabı alarm verir.

Buzdolabında kokan / bozuk ve bir kaç günlük yiyecek varsa alarm çalar

Buzdolabında yiyeceklerin bir kaç günlük olması olması buzdolabının alarm çalmaya yeter ve artar bile. Hatta otlu peynir ve bazı çok kokan yemeklerin bile buzdolabının ikaz ışığını yaktığını söyleyebiliriz. Siz de buzdolabı ötmesinden, bip sesi çıkarmasından ve ikaz ışığının yanmasından şikayetçiyseniz yiyeceklerinizi kontrol ediniz.

Buzdolabı motoru hava almıyorsa bip sesi çıkartır

Şimdi şöyle bir buzdolabınızın yerine göz gezdirin. Evdeki eşyalarda farklı olarak buzdolabının 3 bir tarafının kapalı olduğunu göreceksiniz. Genellikle yeni daireler de ankastre mutfaklara uyum sağlamak amacıyla inşa edilen evler de, buzdolabına özel kutu gibi bir yer hazırlanır. Bu da buzdolabınız için oldukça zararlı olduğunu söylemeliyim.

3 tarafı kapalı ve zar sor sığdırılmaya çalışılan buzdolabı yerlerin de buzdolabı motoru aşırı sıcaklığa maruz kalmaktadır. Yüksek sıcaklıkta çalışan buzdolabı alarm vermeye başlar. Siz buzdolabına reset atsanız ve hatta fişini çekip biraz dinlendirseniz bile bir kaç saat sonra buzdolabı ikaz ışığı yanar, alarm çalar ve hiç durmaksızın buzdolabı alarmı çalmaya devam eder. Buzdolabının etrafı fazla kapalı değilse ve buzdolabı alarm veriyor ise bu seçeneği eleyerek lütfen diğer başlıklara bakınız.

Buzdolabı motor fanı pervanesi bozuksa alarm çalar

Buzdolabı motor pervanesi bozuksa alarm verir
Buzdolabı motor pervanesi bozuksa alarm verir

Buzdolabı motoru buzdolabının arka alt kısmında bulunur. Bazı motorlar açıkta olsa da genellikle buzdolabı motorları motor koruma kapağı ile kapalıdır. O kapağı açtığınız da motorun hemen yanında ya da diğer ucunda fan pervane göreceksiniz. Buzdolabı çalıştığı sürece bu fan çalışmaya devam eder. Eğer her hangi bir sebepten dolayı buzdolabı fan motoru çalışmazsa motor aşırı ısınmadan hararet yapar ve buzdolabı alarm çalar.

Buzdolabı ikaz ışığı yanıyorsa ve siz iptal etmenize rağmen buzdolabı alarm veriyorsa bu bahsettiğimiz pervaneye mutlaka bakın. Çalışmıyorsa beyaz eşya servisi çağırarak sorunu söyleyin. Siz müdahale etmeyin.

Buzdolabı klapelerinde pislik varsa ikaz ışığı yanıp alarm verir

Az önce yukarı da buzdolabı fan motorundan / pervanesinden bahsetmiştik. İşte o pervane klapelerin içerisinde gelen gazı soğutmaya yarar. Bu klapelerin içi tamamen kapalıysa yani çok fazla toz varsa buzdolabı ikaz alarmı verebilir. Bazen de ikaz ışığı yanar ama buzdolabından ses çıkmaz.

Buzdolabı klape temizliği için mutlaka buzdolabı tamircisi çağırmanız gerekmektedir. Siz hiç bir şekilde müdahale etmeyin.

Buzluk derin dondurucu sensör ve sigorta arızalıysa alarm verir

buzdolabi sensor arizaliysa alarm verir
buzdolabi sensor arizaliysa alarm verir

Buzdolabının derin dondurucu yani buzluk kısmında sensör ve sigorta vardır. Bu sensörler sayesinde buzdolabının ne kadar soğutulacağı, hangi aralıklar, ile buzunun eritileceği ve kaç ayar da çalıştırılacağı belirlenir. Eğer sensör arızası ile karşı karşıya kaldıysanız buzdolabı alarm verir.

Aynı şekilde buzdolabı sigortası da arızalıysa buzdolabı ikaz ışığı yanıp sönmeye başlar ve buzdolabı bip sesi çıkartır. (Genellikle Vestel, Ariston ve Hotpoint dijital ekranlı buzdolapları sensör ve sigorta arızası verince buzdolabı alarm çalar)

Buzdolabı ara bölme ve buzluk rezistansı bozuksa ikaz ışığı yanıp alarm verir

Buzdolabın içerisinde ısıtıcı rezistans var desem inanır mısınız? Evet gerçekten de buzdolabınız bir yandan buz ve soğuk hava üretirken bir yandan da içerisindeki ısıtıcıyı çalıştırıp tutan buzları eritir. Buzdolabı rezistans arızası verdiğinde bazen buzluk soğutmaya devam eder ve buzdolabın altı soğutmaz. Bazı buzdolaplarında da alarm çalar. Sizin de buzdolabınız alarm çalıyorsa ve nedenler ile çözümlerini arıyorsanız buzdolabı rezistansını kontrol etmelisiniz.

Buzdolabı buzluk soğutuyor altı soğutmuyorsa alarm çalar

Başlıkta da anlatıldığı üzere, buzdolabı buzluk soğutuyor alt soğutmuyor ise alarm çalar. Sadece bazı buzdolaplarında bu sorundan dolayı alarm çalar. Yani bu sorunun asıl nedeni başka arızalar olabilir. Ama yine de her ihtimale karşı buzdolabı tamircisine göstermeniz tavsiye edilir.

Buzdolabı Anakartı arızalıysa alarm verir

buzdolabi anakarti arizaliysa buzdolabi alarm verir
buzdolabi anakarti arizaliysa buzdolabi alarm verir

Buzdolabı anakartı arızalıysa buzdolabı alarm çalar. Yukarı da anlatılan olabilecek bütün sorunları denediyseniz ve halen buzdolabı alarm veriyorsa buzdolabı elektronik kart arızalı olabilir. Bunun için lütfen bir buzdolabı servisi ile görüşerek buzdolabı alarm veriyor hatasını çözüme kavuşturmanızı rica ediyoruz.

Buzdolabı alarm vermeye devam mı ediyor?

Elimizden geldiğince samimi bir şekilde buzdolabı neden alarm verir, buzdolabı ikaz ışığı neden yanar, buzdolabı kırmızı ışık yanıyor, buzdolabı alarm veriyor nedenleri ile çözümlerini teker, teker anlatmaya çalıştık. Burada anlatılanları yaptıysanız ve buzdolabı alarmı durmuyorsa “yorumlar” kısmına sorununuzu yazınız. Buzdolabı teknik servis çalışanlarımız ve buzdolabı alarm veriyor arızası ile karşılaşan müşterilerimiz sizlere mutlaka yardımcı olacaklardır.

Buzdolabı Alarm Veriyor Arızası İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Bosch buzdolabı alarm veriyor

Bosch buzdolabı sürekli alarm veriyorsa ilk önce bakmanız gereken yer buzdolabı kapısıdır. Bosch marka buzdolabı kapısı aralık kaldığında buzdolabı alarm verir. Ayrıca bosch buzdolapları kokuya da aşırı hassas ürünlerdir. Buzdolabınızda koku yapan yemek ve özellikle peynir gibi yiyecekleriniz varsa mutlaka çıkartın. Ardından buzdolabı kapısını 1 – 2 dakika açık bırakarak havalandırın. Yeniden kapıyı kapatıp buzdolabın alarm verip vermediğine göz atınız.

Siemens buzdolabı alarm veriyor

Siemens marka buzdolabı alam veriyor ise Bosch buzdolabında olduğu gibi kapının açık olup olmadığına bakınız. Sonrasında kapı lastiğini kontrol ediniz. Kapı lastiğinde de bir sorun yok ise, bu sefer de buzlukta bulunan sensör ve sigortaları değiştirin. Böylelikle siemens buzdolabı artık ötmeyecek ve ikaz ışığı da yanmayacak.

Profilo buzdolabı alarm veriyor

Profilo buzdolabı sürekli alarm veriyor ve sebebini bulamıyorsanız Kapı, kokan yiyecekler, kapı contası, rezistans arızası, sensör arızası ve son olarak sigorta arızası olabileceğini tahmin ediyoruz.

Arçelik buzdolabı alarm veriyor

Arçelik buzdolabı alarm veriyor ise ilk önce buzdolabı kapısının açık olup olmadığına bakınız. Sonrada sensör ve sigorta arızası ile elektronik kart arızası olduğu şüphesi duyulmaktadır.

Vestel buzdolabı alarm veriyor

Özellikle yeni çıkan Vestel dijital buzdolaplarında alarm arızası çok fazla yaşanmaktadır. Vestel buzdolabı alam veriyor ve sorunun ne olduğunu bulamıyor musunuz? İlk önce buzlukta bulunan sensörleri, rezistansları değiştirin. Ardından ana kartı buzdolabı tamircisine gösterin.

Beko buzdolabı sürekli ötüyor

Beko buzdolabı da tıpkı Arçelik arızası ile birebir aynı arızayı vermektedir. İlk önce kapıyı kontrol edin. Ardından Beko buzdolabı kapı lastiğine bakın. en son olarak elektronik karta bakmanız icap edebilir.

Samsung buzdolabı bip sesi geliyor ikaz işareti yanıyor

Samsung buzdolabı alarm veriyor, ikaz ışığı yanıyor ve sürekli bip sesi çıkartıyorsa buzdolabı kapısının aralık kalıp kalmadığına ve kapı lastiğinin sağlamlığını kontrol ediniz. Ardından Samsung buzdolabı kartını kontrol ediniz. Kartın sağlam çıkması halinde motorun sıcaklığı ölçün. Son olarak sensörleri değiştirin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80