Buzdolabı Servisi, TamiriBlog

Buzdolabından Ses Gelmesi | 10 Neden ve Çözümü

Buzdolabından ses gelmesi üzerine rahatsız olduysanız ve sesin nereden geldiğini merak ediyorsanız çözüm için doğru yerde olduğunuzu belirtmek istiyorum. Sesin kaynağını araştırmak ve bir çözüm bulmak için sesin nereden geldiğini ilk önce bulmanız gerekir.

Peki buzdolabından ses gelmesi nere yorumlanır ya da ses buzdolabının neresinden geliyor biliyor musunuz? İşte size buzdolabının neresinden ses geldiğini anlatan 11 neden e çözümünü için detaylı yazı arşivimiz.

Buzdolabından Neden Ses Gelir?

Buzdolabının içinden gaz boruları geçmesi, çeşitli fanlar, buzdolabı motoru ve yüksek akım çeken elektrik aksam ile çalışan bir ürün olmasından dolayı bir çok yerinden ses gelebilir. Önemli olan buzdolabının neresinden sesin geldiğini bulmanızdır. Buzdolabından gelen sesi bulmak için sesi doğru dinlemeli ve doğru analiz etmeniz gerekir.

Buzdolabın ses gelmesi üzerine gelen sesi iyi dinlemeniz ve buzdolabı tamircisine iyi tarif etmeniz halinde buzdolabından gelen sesi hemen anlatacak ve sizin sayenizde beyaz eşya tamircisi de hemen anlayacaktır. Buzdolabını tamir etmek ve gelen sesi dinlemek için takım çantasına ihtiyacınız yok Yeter ki gelen doğru doğru anlayıp idrak edin. İşte buzdolabından ses gelmesi üzerine hazırlamış olduğumuz örnek sesler ve ses gelebilecek nedenler…

Buzdolabından Ses Gelme Nedenleri

Buzdolabının neresinden ses geliyor ve ses nereden gelebilir sorusu üzerine size harika bir yazı hazırladık. Bu benzetmeler sayesinde buzdolabın neresinden ses gelir hemen anlayabileceksiniz. İşte buzdolabından gelen bazı ses örnekleri;

Buzdolabından su sesi, motor sesi, pervane sesi, tır tır sesi, fokurdama sesi, tık tık sesi, tak tak sesi, takır tukur sesi, çat çut sesi, çıt çıt sesi, tak tuk sesi gelir. Bu seslerin kaynağını bulursanız güvenlik önlemlerini alarak kendiniz de tamir edebilirsiniz.

1- Buzdolabından Motor Sesi Gelmesi

Buzdolabı motorundan ses geliyor olması, aslında çıkan sesin şiddetine göre arızası da değişmektedir. Eğer uzun yıllardır buzdolabını kullanıyorsanız ve buzdolabından motor sesinin yüksek geldiğini düşünüyorsanız, o zaman motor arızasının olduğunu söyleyebiliriz. Bu arızanın çözümü için öncelikle buzdolabı servisi ile görüşme sağlamanızı ve gerekirse buzdolabı motor değişimi yaptırmanız gerekebilir.

2- Buzdolabından Su Sesi Gelmesi

Buzdolabından belirli aralıklarla su sesinin gelmesi bir arıza değildir. Peki buzdolabın neden su gelir? İşte nedeni;

Buzdolabı gün içerisinde 4 kez durarak içerisindeki su eritir. Eriyen buz ise su haline gelerek buzdolabının iç kısmında yer alan su tahliyesi sayesinde buzdolabı motorunun üst kısmında yer alan buharlaşma kabına gelir. Burada yukardan aşağıda su damlıyor ise buzdolabından su sesi gelir. Eğer su yere dökülmüyor ise buzdolabın su sesinin gelmesi normal bir durumdur.

3- Buzdolabından Pervane Sesi Gelmesi

Buzdolabında 1, 2, 3 ve bazen de 4 tane pervane yani fan ile fan motoru bulunur. Bir tanesi buzluk kısmında, bir tanesi buzdolabının büyük bölmesinde, bazen büyük bölme de 2 tane de olabilir ve bir tane de motorun hemen yanında yer alır. Eğer buzdolabından pervane fan sesi ya da fan gürültüsü geliyor ise pervane arızalı olabilir. Yeni bir pervane alarak çözüme kavuşturabilirsiniz.

4- Tır Tır Ses Gelmesi

Buzdolabından tır tırrrr ses gelmesinin nedeni; Buzdolabı az motorunun bir yere çarpmasından kaynaklanmaktadır. Buzluk içerisinde yer alan pervanenin oluşan buza çarpmasından da kaynaklanabilir. Buzdolabının fişini 2 gün çekerek soruna çözüm bulabilirsiniz.

Buzdolabından Hava Sesi Gelmesi

Buzdolabı sisteminde dolaşan gaz sesi size hava sesi olarak gelebilir. Buzdolabından hava sesi geliyor ise, bu sesin gayet normal olduğunu ve eğer buzdolabı soğutuyor ise her hangi bir arıza nedeninin olmadığını söyleyebiliriz.

5- Fokurdama Sesinin Gelmesi

Buzdolabından ses gelmesi herkesi rahatsız eder. Özellikle sesin çok yüksek olması veya gece sessizliğinde olmasından dolayı psikolojik olarak etkilenmeniz an meselesidir. Buzdolabından fokurdama sesinin gelmesi, buzdolabının iç kılcal borularında yer alan gazdan gelme ihtimali oldukça yüksektir. Fokurdama sesi sizi rahatsız ediyorsanız yetkili servisi ya da buzdolabı servisini çağırabilirsiniz.

6- Tık Tık Ses Gelmesi

Buzdolabından çıkan seslerden biri de tık tık sesidir. Buzdolabından tık tık ses geliyor, motor çalışıyor ve 5 saniye sonra duruyor. Bir kaç dakika sonra yeniden buzdolabından tık tık sesi geliyor ve motor yeniden çalışıp duruyor ise; Buzdolabı motor arızası, buzdolabı termik ve role arızasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca ikinci bir arıza ise;

Buzdolabı buzluk kısmının içerisinde oluşan buzun kırılması, çözülmesi veya buzlanmanın fazla olup buzun çatlaması üzerine buzdolabından tık tık sesini duyabilirsiniz. Bu her hangi bir arıza belirtisi değildir.

7- Tak Tak Ses Gelmesi

Buzdolabından gelen tak tak sesi sizi rahatsız mı ediyor? Sesin nereden geldiğini bilmiyor musunuz? Tak tak sesi, buzdolabının içerisindeki buzun erimesi sonucu ortaya çıkan sestir. Tak, tak sesinin gelmesi buzdolabı markasına ve modeline göre değişmektedir ve buz sesin maalesef bir çaresi yoktur.

8- Takır Tukur Ses Gelmesi

Bildiğiniz üzere, buzdolabının soğutması için buzluk kısmında yeterli soğukluğu vermesi için rezistansı tamamen kapatacak şekilde buz kütleleri oluşur. Bu buzlar belirli aralıklarla erimeye başlar. Eriyen buz ise buzdolabından ses gelmesine neden olur. Eğer buzdolabı takır tukur ses çıkartıyorsa, buz sesin eriyen buzdan geldiğini bilmelisiniz.

8- Çat Çut Ses Gelmesi

Buzdolabından ses gelmesi üzerine sesin nereden geldiğini araştırmak ve sizi rahatsız eden bu sesin çaresine bakmak istiyor olabilirsiniz. Bu seslerden biri de buzdolabından çat çut ses geliyor olmasıdır. Peki neden buzdolabından çat çut sesi çıkıyor biliyor musunuz? Çatçut sesi, buzdolabının kırık pervane kanadından, buzlukta yer alan buzlardan veya buzdolabı motorundan çıkmaktadır.

9- Buzdolabından Çıt Çıt Ses Gelmesi

Buzdolabı çıt çıt ses mi çıkartıyor? Çıt çıt sesi genellikle buzdolabı termik arızası, buzdolabı motor arızası veya elektrik aksamında yer alan bir arızadan kaynaklanmaktadır. Buzdolabından çıt çıt sesinin gelmesi üzerine buzdolabı soğutmuyor veya farklı arızalar meydana geldiyse o zaman lütfen buzdolabı servisi ile iletişime geçiniz.

10- Buzdolabına Yeni Takılan Motor Çok Ses Yapıyor / Gürültülü Çalışıyor

Buzdolabından ses gelmesi üzerine çok fazla rahatsız oluyor olabilirsiniz. Özellikle yukarıda yer alan ses çeşitlerinden ziyade yeni takılan motorun gürültülü çalışıyor olması önemli bir sorundur. Buzdolabı motor çeşitleri içerisinde çok sessiz ve çalışırken sesli çalışan motorlar vardır. Bu motor çeşitleri marka, model, sağlamlık ve sessiz çalışması bakımından fiyatlandırılmaktadır.

Eğer buzdolabına yeni takılan motor ses çıkartıyor ve gürültülü çalışıyor ise bunun bir kaç nedeni vardır. İşte yeni motorun ses çıkarma nedenleri;

  • Buzdolabı motor modelinden kaynaklanabilir.
  • Buzdolabının bulunduğu zemin düz olmayabilir.
  • Buzdolabının içerisinde sallanan bir şeyler olabilir.
  • Buzdolabına fazla gaz basılmış olabilir.
  • Buzdolabın gazi eksik olabilir.
  • Buzdolabı kılcalları tıkalı olduğundan dolayı gaz sirkülasyonu gerçekleşemiyor olabilir.
  • Bulunduğunuz yer aşırı sessiz veya buzdolabı çok yakın oturduğunuzdan dolayı çıkan sese duyarlı olabilirsiniz.

Buzdolabından ses gelmesi ihtimali oldukça yüksek olan seçenekleri sıraladık. Eğer yeni takılan buzdolabı motorunun sesi durmadıysa, motor montajını gerçekleştiren teknisyen arkadaş ile görüşebilirsiniz.

Buzdolabından Ses Geliyor Ne Yapacağım?

Bir çok ürün gibi buzdolabı da çalıştığında ses çıkar. Yalnız bu sesin aşırı, gürültülü ve sizi rahatsız edecek kadar yüksek çıkması üzerine sesin sebebini bulmak isteyebilirsiniz. Buzdolabından ses geldiğinde öncelikle sesin buzdolabının neresinden geldiğine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Çıkan ses belirli aralıklar ile çıkıyor, sizi rahatsız etmiyor ve buzdolabı soğutmaya devam ediyor ise çıkan sesi pek önemsemeyin derim. Sesin çok fazla çıkması, yanık kokusu, buzdolabı soğutmuyor, motor çalışmıyor veya gaz kokusu duyarsanız mutlaka en yakın buzdolabı servisini çağırabilir ve İstanbul’daysanız 0212 535 10 80 numarasını arayabilirsiniz. Buzdolabından ses gelmesi üzerine çekinmeden bizden yardım alabilirsiniz.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80