Blog

Çamaşır makinesi başlat düğmesi çalışmıyor

Çamaşır makinesinde hiçbir sorun yoksa makinenin kapağını kapatıp başlat tuşuna bastığınız da çamaşır makinesinin çalışması gerekir. Başlat tuşuna basmanıza rağmen makineniz yıkamaya başlamıyorsa o zaman çamaşır makinesi başlat düğmesi çalışmıyor diyebiliriz. Tabi bunu tam olarak anlayabilmemiz için bazı noktalara bakmamız gerekir. Detaylı incelemeden sonra yine de çamaşır makinesi yıkamaya başlamıyorsa düğmeden şüphelenebiliriz.

Çamaşır makinesi başlat tuşuna bastınız ama makine de her hangi bir hareketlilik göremediniz. İlk önce çamaşır makinesi tuşu çalışmıyor, başlat düğmesi bozuk, düğme arızalandı ya da başlatma tuşu kırıldı da diyebilirsiniz. Her ne kadar çamaşır makinesi başlat tuşu çalışmıyor olsa da, çamaşır makinesi düğmesinin çalışmamasına neden olabilecek farklı arızalar da vardır. Bu arızaların çözülmesi ve başlat tuşuna bastıktan sonra çamaşır makinesinin çalışmamasının nedenini öğrenmek istiyorsanız makalemiz de yazılan detaylı okuyup inceleyebilirsiniz.

Çamaşır makinesi anakart / elektronik kart arızası

Çamaşır makinesi arızaları arasında az da olsa karşılaştığımız sorunlardan biri de başlat düğmesinin çalışmıyor olmasıdır. Çalışan bir ve hiçbir sorunu olmayan bir çamaşır makinesinin start yani başlat düğmesine bastığınız da hemen çalışması gerekir. Eğer çamaşır makinesi başlat düğmesi çalışmıyor ise makinenin anakartı bozulmuş olabilir.

Camasir makinesi baslat tusu calismiyor

Çamaşır makinesi başlat tuşu çalışmıyor.

Sıklıkla karşılaşılan arızalardan biri anakart arızası olsa da başlat düğmesi ile ilgili sorunlar da bazen meydana gelebilir. Yani çamaşır makinesi başlat tuşu çalışmıyor ise elektronik karttan şüphelenmek gerekir. Çamaşır makinesi ana kart tamiri hassas olan bir işlem türüdür. Her ne kadar kolay gibi görünse de bir beyaz eşya tamircisinden destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Çamaşır makinesi başlat düğmesi kırıldı, içeri girdi

Başlat tuşu çamaşır makinesinde çok fazla kullanılan tuşlardan biridir. Başlat düğmesine sert basmanız sonucu düğmenin kırılması ve içeri girmesi gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Özellikle buradan beyaz eşya markası vermeden bir eleştiri de yapmak istiyoruz. Çok ünlü bir beyaz eşya markasının çok fazla tutulan bir çamaşır makinesi modelinin başlat tuşu ve o modelin neredeyse bütün tuşları birkaç yıl içerisinde kırılmaktadır. Başlat düğmesinin kırılması ile de çamaşır makinesi ön tuş takımı yani panelin tamamen değiştirilmesi gerekiyor. Eğer siz de çamaşır makinesi başlat düğmesi çalışmıyor diyorsanız ve tahmin ettiğimiz modeli kullanıyorsanız bir tuş yüzünden ön panelin tamamının değiştirilmesi gerektiğini söylemeliyiz.

Çamaşır makinesi başlat tuşuna basmanıza rağmen tuş çalışmıyor arızanın nedenini öğrenmek için bir ipucu vermek istiyorum. Başlat düğmesi eskisi gibi mi duruyor yoksa düğme de her hangi bir değişiklik var mı göz ile kontrol edin. Mesela;

  • Çamaşır makinesi başlatma düğmesi içeri girdiyse kırılmış demektir.
  • Başlat tuşuna bastığınız da tık diye ses gelmiyorsa kırılmış olabilir. Ya da içeride ki düğme de kırılmış olabilir.
  • Çamaşır makinesi başlat düğmesi tuş değil de dokunmatik ise ve başlatma dokunmatiğine basıp çamaşır makinesini çalıştırıyorsanız dokunmatik arızalı olabilir.

Çamaşır makinesi başlat düğmesi çalışmıyor ne yapabilirim?

Çamaşır makinesi arızalarının bir kısmını kendiniz yapıyor olsanız da başlat düğmesi arızasını yapamayabilirsiniz. Çünkü çamaşır makinesi başlat düğmesi çalışmıyor ve yıkama başlamıyorsa arızanın çözümü için bazı yedek parçalara ihtiyaç duyulabilir. Başlatma düğmesi öyle kendi kendine içeri girecek ya da yerinden çıkacak yapıya sahip değildir. Eğer çamaşır makinesi başlatma tuşu çalışmıyorsa mutlaka bir yer de kırık var demektir.

Her ne kadar başlatma düğmesi arızası size kolay gibi görünse de başlat tuşu değişimi, ana kart tamiri ya da ön panelin tamamen değiştirilmesi kolay bir işlem değildir. Birilerinden yardım almanız ve sorunu tam olarak anlamadan çamaşır makinesi düşme arızasının tamir edilmesi ile ilgili farklı bir yere zarar verme olasılığınız oldukça yüksektir. Bu nedenle Çamaşır makinesi başlat düğmesi çalışmıyor ise çamaşır makinesi tamirinden çok iyi anlayan beyaz eşya servisi ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80