Blog

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Değişimi, Bakım, İşçilik Fiyatları

Çamaşır makinesi motor kömürü değişimi internette en çok aranan ve sıklıkla karşılaşılan motor arızalarından biridir. Peki gerçekten de motor kömürü değişimi yapılmalı mı? Kimler tarafından yapılmalı? Kömür değiştirildiğinde ne zaman biter? Kömür değişim ücretleri ve kimler çamaşır makinesi motor kömürünü değiştirir biliyor musunuz?

Çamaşır makinesi motor kömürü bittiğinde; Çamaşır makinesi su alır, suyu boşaltır yalnız tambur dönmez. Yani makine yıkamaya başlamaz. Bazı modeller de ise makine tık diye ses çıkartır ama kazan dönmez. Böyle bir sorun ile karşılaştığınız da çamaşır makinesi motor kömürünün bittiğini anlayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Motor Kömür Değişimi Yapmak mı, Yeni Motor Almak mı?

Çamaşır makinesi motor kömürü bittiğinde motorun en az 7 – 10 yıllık olduğunu unutmamalısınız. 10 yıl boyunca kullanılan motorun kollektörü yani motor kömürlerinin değdiği ve hareketin ilk başladığı parçanın aşınması söz konusudur. Peki çamaşır makinesi motor kömürü değişimi yapmak mı yoksa yeni motor almak mı daha mantıklı?

Bizler bu konuda iyi bir çamaşır makinesi tamircisi ve beyaz eşya servisi ile çalışmanızı öneriyoruz. Gelecek usta motorun durumuna bakacaktır. Kolektör arızası veya görünürde her hangi bir arızanın olmaması halinde çamaşır makinesi kömür değişimi yapılır. Yalnız motorun arızalı olması durumunda yeni bir motor almanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü Çamaşır makinesi motor kömürü değişimi ile çalışan motor, 2 ay ya da en çok 1 yıl sonra yeniden kömür bitirecek ve kart arızaya geçecektir.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Değişimi Nasıl Yapılır?

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü
Çamaşır Makinesi Motor Kömürü

Çamaşır makinesi motor kömürünü değiştirmek için öncelikle güvenlik önlemlerini almalısınız. Ama öncesinde bu işlemin çok titizlikle yapılması gerektiğini, işlem sonunda motorun çalışmama riskinin yüksek ve motorun çok sesli çalışma ihtimalinin çok yüksek olduğunu, aynı zaman ana kartın bozulma ihtimalinin de olduğunu lütfen unutmayın. Çamaşır makinesi motor kömürü değişimi için öncelikle;

  • Elektrik fişini çıkartın.
  • İlgili markanın motor kömürlerini satın alın.
  • Motoru makineden sökün.
  • Motorun fotoğrafını çekin.
  • Kömürleri tek, tek çıkartıp yerine yenisini takın.
  • Kömür elektrik bağlantılarını yapın.
  • Motoru çamaşır makinesine yeniden takın.
  • Motor elektrik kablolarını bağlayın.
  • Çamaşır makinesi yeniden çalıştırıp, kömür değişimi sonrası çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Çamaşır Makinesi Kömür Değişim Fiyatları

2 farklı motor kömür değişimi var. Birinci seçenekte sadece kömür değişimi olurken, ikinci seçenekte ise kömür değişimi ve kollektör taşlama ile çeşitli kontroller bulunmaktadır. Tavsiye ettiğimiz seçenek Kömür değişimi + Bakım olan pakettir. Seçim tamamen sizin.

Beyaz eşya servis ücretleri için tıklayınız. Randevu almak için 0212 535 10 80 numarasını arayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Çamaşır makinesi motor kömürünün bittiği anlamanın en kolay yolu motor kömürlerine sert bir cisim ile vurmaktır. Kömürlere vurmanız halinde tamamen bitmeyen kömürler kolektöre değecek ve motor çalışmaya başlayacaktır. Kömürlerin tamamen bitmesi, kolektörün arızalanması, motorun bozulması ya da ana kartın bozulması halinde motor çalışmaz.

Yalnız bu işlem ile çalışan motor anakart arızasına, motor kolektörünün zarar görmesine ve makinenin elektrik aksamına zarar verme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle beyaz eşya teknisyenleri tarafından yapılması tavsiye edilir.

Çamaşır Makinesi Kömür Değişimi ve Sık Sorulan Sorular

Çamaşır Makinesi Kömürü Biterse Ne Olur?

Çamaşır makinesi motor kömürü bittiğinde motor çalışmaz. Ayrıca motor kömürünün bitmesi sonucu ana kart arızası, ana kartın kilitlenmesi ve çeşitli arızalar meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir.

Motor Kömürünü Değiştirdim, Motor Çalışmıyor

Motor değişimi sonrası motor çalışmayabilir. Eğer her şeyi doğru yapmanıza rağmen yine de motor çalışmıyor ise, motor arızası, ana kart arızası veya hem motor hem de ana kart arızası ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Nerede Satılır?

Çamaşır makinesi kömürü beyaz eşya yedek parça satışı yapan yerler ile bazı beyaz eşya servislerinde satılmaktadır.

Motor Kömürünü Kimler Değiştirir?

Çamaşır makinesi motor kömürü değiştirme işlemi beyaz eşya teknisyenleri, yetkili servislerin bazıları, küçük ev aletleri motor tamircileri veya elektronik işinden çok iyi anlayan ustalar tarafından gerçekleştirilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80