Blog

Bulaşık makinesi ışığı yanıyor ama çalışmıyor

Bulaşık makinesinin sıklıkla karşılaşılan arızalardan biri de ışığının yanıp çalışmamasıdır. Bu sorun bazı küçük arızalardan kaynaklandığı gibi yedek parça değişimine gidecek kadar da büyük bir arıza meydana gelmiş olabilir. Bulaşık makinesi ışığı yanıyor ama çalışmıyorsa bulaşık makinesi servisi çağırmadan önce evde yapacağınız birkaç işlem ile bu sorunu giderebileceğinize inanıyorum.

Öncelikle Bulaşık makinesi ışığı yanıyorsa elektrik ile ilgili bir sorununuzun olmadığı anlamına gelir. Bu arızanın çözümü için ev kullanıcılarının evde pek yapabileceği önemli bir şey yoktur. Küçük bazı teknikler denendikten sonra Bulaşık makinesi çalışmaya başladığında teknik servis çağırmanıza gerek yok demektir. Yalnız Bulaşık makinesi ışığı yanıyor ama çalışmaya başlamıyorsa mutlaka bir beyaz eşya servisi ile görüşmeniz gerekebilir.

Eğer Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve çalışmıyorsa o zaman bu makalemize göz atınız.

Bulaşık makinesi ışıkları yanıyor ama program başlamıyor

Birikmiş bulaşıkları Bulaşık makinesine koydunuz ve çalıştırmak için düğmeye bastınız. Bulaşık makinesi ışıkları yanıyor ama program bir türlü başlamıyor. Bu durumda ne yaparsınız? Evde sizden başka Bulaşık makinesinden iyi anlayan birinden yardım istersiniz. Yalnız Bulaşık makinesi ışığı yanıyor ama çalışmıyor arızası öyle sandığınız kadar basit olmayabilir.

Çünkü Bulaşık makinesi ışıkları yanıyor ama program başlamıyorsa teknik servislerden destek almanız gerekebilir. Ama öncesinde evde bakıp arızayı çözebileceğiniz bazı yöntemler var. Bu yöntemleri deneyip beyaz eşya tamircisi çağırmadan da eğer her şey yolunda giderse hemen Bulaşık makinesi arızasını çözebilirsiniz.

Bulaşık makinesi ışıkları yanıyor ama çalışmıyor sorununun çözüm ve nedenleri

Bulaşık makinesinin power (açma / kapatma) tuşuna bastığınız da makinenin ışıkları yanıyorsa bulaşık makinesine elektrik geliyor anlamına gelir. Bu aşamadan sonra bulaşık makinesinin programı başlatmamasının bazı nedenleri vardır. Bu arızaların bazılarını evde kendiniz yapabilirsiniz. Yalnız bazılarının da tamirini yapmak için yetkili servis veya garantisiz makineler için özel beyaz eşya tamircilerin gelmesi gerekir.

Örnek olarak İstanbul için Gaziosmanpaşa bulaşık makinesi tamircisi gibi. Bulaşık makinesi ışığı yanıyor ve çalışmıyor sorunun çözümlerini aşağıda sıraladık. Bu nedenler;

 • Bulaşık makinesinin kapağı tam kapanmamış olabilir. Kapağın kapalı olduğundan emin olun.
 • Bulaşık makinesine su gelmiyor olabilir. Suların aktığından ve musluğun açık olduğundan emin olun.
 • Su basıncı düşük olabilir. Tazyikli gelmesi gerekir.
 • Bulaşık makinesi ventili arızalı olabilir. Teknik servis çağırmalısınız.
 • Bulaşık makinesi temiz su hortumu çıkmış olabilir.
 • Bulaşık makinesi > program başlatma tuşu arızalı olabilir. Kontrol ediniz.
 • Bulaşık makinesi dokunmatik ekranı arızalı olabilir. Ekranı silip bir daha deneyin.

Bulaşık makinesi neden çalışmaz?

Bulaşık makinesinin çalışabilmesi için başlayıp sırası ile devam eden bir sistem ile çalışır. Eğer bulaşık makinesi ışığı yanıyor ama çalışmıyorsa o zaman bu sıraya riayet eden bir parçanın bozulmuş olabileceği ihtimali üzerinde durmalısınız. Mesela ilk olarak bulaşık makinesinin açma kapama tuşuna bastığınız da ekrana elektrik gelir ve makinenin ışıkları yanmaya başlar. Sonrasında bulaşık makinesi ilk önce sırası ile bulaşık tabletinin olup olmadığını, parlatıcının olup olmadığını kontrol eder. Eğer bunlar yoksa ekranda yazar veya ışıkları ile ifade eder.

Bulaşık makinesi başlat tuşuna bastığınızda aynı sıra ile devam eden sistem vardır. Düğmeye bastıktan sonra Bulaşık makinesi ışığı yanıyor ama çalışmıyorsa arza kodu verecektir. Bu durumda arıza kodundan bulaşık makinesinin neden çalışmadığını ve hangi parçanın bozuk olduğunu kolaylıkla anlayacaksınız. Bulaşık makinesi ışığı yanıyor ama çalışmıyor ise makaleyi okumaya devam ediniz.

Bulaşık makinesi çalışmıyor ne yapmalıyım?

Makalemizde bazı başlıklar altında bulaşık makinesinin ışıkları yandığı halde neden çalışmadığını anlattık. Bu bilgilerden yararlanarak makinenin çalışmasına neden olacak şeyi ortadan kaldırıp arızanın çözümüne ulaşabilirsiniz. Yalnız şunu unutmamalısınız. Bütün arızalar youtube videolarını izleyerek ya da burada ki bilgilerden yola çıkarak tamir edilemez. Şansınız varsa çok küçük ve gözünüzün görebileceği bir yer de arıza meydana gelir ve siz oraya dokunduğunuzda makine çalışmaya başlar. Eğer öyle değilse lütfen teknik servislerden destek alınız.

Eğer bulaşık makinesi tamirini yapmayı bilmiyorsanız ve bulaşık makinesi ışıkları yanıyor ama çalışmıyorsa çok kurcalamamalısınız. Belki de arızalı olmayan ve çok küçük bir teknik ile çalışacak olan bulaşık makinesini tamir edilemememe durumuna getirip çöpe attıracak kadar büyük masraflar çıkartabilirsiniz.

Takıldığınız bir durum olursa bize YORUMLAR KISMINA YAZIN. Ustalarımız ve diğer ziyaretçilerimiz seve seve sorununuza cevap yazacaklardır.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Merhaba ışığı geliyor çalışıyor sonra siren sesi gibi ses geliyor duruyor basınca tekrar çalışıyor bazende kurutmada dakika azalıyor ama hiç ses olmuyor electro lüx mark. Çok tesekkürler

  1. Merhabalar.
   Sorunu tam olarak anlayabilmemiz için daha detaylı bilgi vermeniz gerekmektedir. Bahsettiğiniz ses ve dakikanın azalması, atık su pompası ve yıkama motorundan yapmaktadır.

 2. bulaşık makinesi çalışırken şalter attı, şimdi makinenin ışıkları yanıyor ama çalışmıyor

  1. Merhabalar Nuri Bey.
   Bulaşık makinesi çalışırken şalter attırması, makinenin yıkama motorunun bozulması, pompanın arızalanması, ısıtıcının bozulması ve kesinlikle ana kart arızasından kaynaklanmaktadır. En yakın bulaşık makinesi servisi veya yetkili servise başvurunuz.

 3. Merhaba isik yanıyor fakat çalışmıyor dediklerinizi yaptim yine de calisma yok dun gayet iyi çalıştı bugun çalışmadı hersey tam su bol.akio hortum yerinde anlamadim gitti

  1. Merhabalar.
   Bazen çalışıp bazen çalışmıyorsa emniyet taşma şamandrasında bir arıza olabilir. Marka ve modeli belirtirseniz daha olumlu çözüm öneri yazabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80