Blog

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor

Bulaşık makinesinin çalıştırmak için açma kapatma düğmesine bastınız ama ışıkların yanmadığını gördünüz. Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor ve doğal olarak program başlamıyorsa bazı şeyleri uygulayarak sorunun ne olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz. Bulaşık makinesinin üzerinde ışıklar ve bazılarında da ekran vardır. Bu ekranın yanmaması yani bulaşık makinesinin ışıklarının yanmaması durumunda hemen bulaşık makinesi tamircisi çağırmanıza gerek yok.

Çünkü bazen çok basit arızalar nedeniyle de bulaşık makinesinin ışıklarının yanmadığını görebiliyoruz. Sizler de öncelikle bulaşık makinesini çalıştırmak için her zaman olduğu gibi bulaşık makinesinin açma kapatma tuşuna bastıktan sonra her hangi bir ışık yanmıyorsa burada yapılanları yapıp sonrasında dilerseniz yetkili bulaşık makinesi servislerini veya özel beyaz eşya ustalarından randevu alabilirsiniz. İstanbul Avrupa yakasındaysanız Gaziosmanpaşa bulaşık makinesi tamircisi sayfasına bakabilir veya diğer ilçeler için 0212 535 10 80 numarasını arayıp servis isteyebilirsiniz.

Bulaşık makinesinin ışığı neden yanmaz?

Bulaşık makinesine elektrik gelmediğini fark ettiğinizde ışıklarının yanmaması konusu ile doğrudan bağlantılı olabileceğini unutmayın. Pekiyi bulaşık makinesi ışığı neden yanmaz? İlk önce bulaşık makinesi elektrik fişinin prizde olup olmadığına bakınız. Uzatma kablosu ve üçlü priz gibi kablolar bulaşık makinesini çalıştırıyorsanız bu kablonun da bozulmuş olma ihtimali vardır. Bulaşık makinesi fişini doğrudan prize takmayı deneyin.

Ayrıca Bulaşık makinesine elektrik gelmiyorsa yani ışıkları yanmıyorsa olası bazı nedenler bu şekildedir. Bunlar;

 • Bulaşık makinesi elektrik fişi yanmış olabilir.
 • Bulaşık makinesi fişinin bağlı olduğu priz bozulmuş yanmış olabilir.
 • Prize elektrik gelmiyor olabilir.
 • Evinize veya bulaşık makinesinin bağlı olduğu prize düşük elektrik akımı geliyor olabilir.
 • Uzatma kablosu, seyyar üçlü priz kullanıyorsanız bozulmuş olabilir.
 • Üçlü prizin açma kapatma düğmesi bozulmuş veya kapalı konumda olabilir.
 • Bulaşık makinesi ışığı, ekranı veya dokunmatiği bozulmuş olabilir.
 • Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor sorunu şalterlerin inmiş olma ihtimali de oldukça yüksektir.
 • Bulaşık makinesi açma kapatma düğmesi bozulmuş olabilir.
 • Bulaşık makinesi anakart / elektronik kart arızası olabilir.
 • Bulaşık makinesi elektrik aksamında arıza olabilir.

Buradaki bilgilere bakıp basit bir kurcalama ile Bulaşık makinesi ışıkları yanıyor ama çalışmıyor hatasına dönüştüyse bu makalemiz ile devam ediniz.

Bulaşık makinesine elektrik neden gelmez?

Bulaşık makinesi elektrik ile çalışan bir ürün olduğu için makinenin ışıkları yanmadığın da elektrik ile ilgili bir sorun olabileceği üzerinde durmalısınız. Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor veya Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor ise bu arızanın çok kapsamlı olabileceğini ifade etmeliyiz. Yaşadığınız sorun çok küçük bir sorunda olabilir. Bulaşık makinesini tamir ettirmeyip çöpe attıracak kadar büyük bir arıza da olabilir. Bu nedenle size önerimiz çok fazla kurcalamadan beyaz eşya tamircisi ve yetkili servislerden yardım isteyiniz.

Bulaşık makinesi neden elektrik gelmeyeceğini bir üstte sıralamadığımız maddeleri incelemenizi tavsiye ediyoruz. Ardından bulaşık makinesi teknik servislerini çağırmadan kediniz tamir ettirmeye çalışacaksanız aşağıda yer alan “Bulaşık makinesi ışıkları yanmıyor ne yapmalıyım?” Başlığını okuyup çözüm bulmaya çalışınız.

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ne yapmalıyım?

Bulaşık makinesinin ışığının yanmadığını gördüğünüzde kontrollü bir şekilde arıza tespitini yapmalısınız. Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve çalışmıyor sorununa çözüm bulmak için yapmadan önce güvenlik önlemlerini alın ve burada yazılanları uygulamayı denemelisiniz. Ayağınıza altı kalın ve plastik terlik giyin. Elektrik geçirmeyen eldiven takın. Sonra kontrollü bir şekilde Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve çalışmıyor sorununa çözüm bulmaya çalışalım.

Bulaşık makinesinin elektrik fişinin prize takılı olup olmadığını kontrol edin. Eğer takılıysa çıkartın ve prizin yanıp yanmadığını kontrol edin. Bulaşık makinesi elektrik fişinin bağlı olduğu prizi başka bir cihaz ile deneyip çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Evin bağlı olduğu bütün elektrik şalterlerini kontrol edin. Aşağıya inen varsa yukarı kaldırın.

Bulaşık makinesi açma kapatma düğmesinin çalışıp çalışmadığına bakınız. Düğmeye bastığınızda cik sesinin geldiğinden emin olun. Bulaşık makineniz dokunmatik bir ekrana veya düğmeye sahipse nemli bir bez ile düğmesi ve ekranı silin. Ellinizde ki eldiveni çıkartıp bir daha düğmeye basmayı deneyin. Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyorsa makaleyi okumaya devam edin.

Bulaşık makinesi elektrik fişinin bir yere sıkışması sonucu da Bulaşık makinesi ışığı yanmaz ve elektrik te gelmez. Elektrik fişini prizden söküp kablonun bir yere sıkışma ihtimaline karşı kabloyu kontrol ediniz.

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve elektrik gelmiyorsa…

Tüm bunları yapmanıza rağmen Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve çalışmıyorsa o zaman da beyaz eşya servisi çağırmanız gerekir. Bunun için yeni aldığınız bulaşık makinesi için ilgili firmanın yetkili servisini aramalısınız. Garanti süresi devam eden bulaşık makinesinin ışığı yanmıyorsa bu sorun garanti kapsamındadır. Arızanın çözümü için yetkili servisleri aramanızı tavsiye ederiz. Garantisi bitmiş makinelerin tamirini yaptırmak için yetkili servislerden ziyade istediğiniz servise götürmekte özgürsünüz. Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor arızası muhtemel parça değişimleri gerektiren arızalardandır.

Pekiyi elinizde bulaşık makinesi markasının telefon numarası yok nasıl bulacaksınız? İnternet üzerinden firmanın adını yazdıktan sonra yanına yetkili servis veya müşteri hizmetleri numarası yazarak arama yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Arçelik Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor, Arçelik müşteri hizmetleri telefon numarası gibi şeyler yazıp arama yapabilirsiniz.

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor arızası hangi markalar da görülür?

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor arızası bütün üretici markalar da yaşanabilir. Çünkü bu arıza nedeni her hangi bir markanın kronik arızası değildir. Hangi markayı alırsanız alın. Bir akşam bulaşık makinesi düğmesine bastığınız da elektrik gelmiyor ve bulaşık makinesinin hiçbir ışığının yanmadığını görebilirsiniz.

Yani bulaşık makinesi markası; Arçelik, Beko, Bosch, Profilo, Siemens, Altus, Vestel veya diğer markaların hangisi olursa olsun yine de Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor arızası ile karşı kalması normaldir. Önemli olan garanti süresi devam eden bulaşık makinelerinde ışık yanmama ve çalışmama arızası ile karşılaştığınızda en kısa sürede ücretsiz tamirinin yapılıp müşteriye teslim edilmesidir.

İPUCU: Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor sorunuza çözüm bulamadıysanız YORUM YAZIP DESTEK ALABİLİRSİNİZ. Uzman beyaz eşya servis ustalarımız sizlere kısa sürede cevap yazacaklardır.

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. İyi günler. Arçelik 6060 bulaşık makinası açma kapama düğmesi bastığımda bazen tutmuyordu, tutunca çalışıyordu. Makinayı çalıştırdım yıkamaya başladı. 20 dakika sonra geldiğimde durmuştu ve ışıkları yanmıyordu. Açma kapama düğmesine bastım çalışmadı. Eskiden düğmeye bastığımda düğme basılı kalmasada ışık yanardı, hiç ışıkta yanmadı. Priz ve sigortalar sorun yok. Ne olmuş olabilir.

  1. Merhabalar. Bulaşık makinesi şalteri yani düğmesi arızalı olduğu için bazen tutar ve bazen de tutmaz. Bu küçük bir arızadır. Yalnız bu şekilde çalıştırdığınızdan dolayı şu anki arıza ya şalter tamamen arızalı ya da bulaşık makinesi ana kartı arızalanmıştır. Geçmiş olsun.

 2. Bosch bulaşık makinesi ışıkları yanmıyor ve çalışmıyor. Makine fişi kablolarını sıyırıp tekrar taktım. Elektrik aldığı priz sağlam. Başka prize taktım yine çalışmadı. Fişi prizden çekip yarım saat bekleyip tekrar taktım. Reset uygulaması da yaptım yine de çalışmadı. Kart arızası ya da başka bir arıza mıdır? Teşekkürler…

  1. Merhabalar Mustafa Bey.
   Bosch bulaşık makinesi ışıkları yanmıyor ise;
   Bulaşık makinesi ana kart arızasından kaynaklanıyor olabilir. Özellikle çalışırken kapağı sıklıkla açıp kapatıyorsanız ondan da kart arızası verebiliyor. Size en yakın güvenilir özel beyaz eşya servisi ya da yetkili Bosch servisine başvurun.

 3. Merhaba Beko 3913i 3 programlı bulaşık makinam elektrik gelmiyor ışık yanmıyor priz durumunu kontrol ettık ve normal prızdede denedik olmuyor sebebi ne olabilir

  1. Merhabalar.
   Belirtmiş olduğunuz bulaşık makinesine elektrik gelmeme arızasına neden olabilecek arıza genellikle kart arızasıdır. Belirttiğiniz modelin kartı bozulursa tamir edilmiyor. Sıfırını almanız gerekir.

 4. Merhaba,
  Samsung 3 programlı bulaşık makinesi kullanmaktayız. Mutfaktaki lavabonun gider borusuna bağlı. Geçen gün lavabo tıkanmıştı ve bulaşık makinesi tabanında biraz su kalmıştı. O günden sonra makine yıkama yapmadı. Çalıştırmaya çalıştığımda ise program ışıkları yanmıyor ve alt-üst sepet işareti birlikte yanıp sönüyor. Sıfırla düğmesine bastığımda bir hareket oluyor gibi ama sonrasında yine çalışmıyor.

  1. Merhabalar.
   Öncelikle bulaşık makinesi gider hortumuna bir şeylerin sıkış sıkışmadığına bakınız. hortum tıkalıysa makinesi su boşaltmadığı için su da almaz yani yıkamaya başlamaz. Ayrıca pompa arızası ve pompa sıkışması da olabilir.

    1. Merhabalar. Bulaşık makinesi ışıkları yanmıyorsa;
     Bulaşık makinesi ana kart arızası, düğme arızası, açma kapatma düğmesi arızası, kablo arızası ve daha bir çok sebepten kaynaklanmaktadır. Detaylı incelemek gerekir.

 5. İyi günler bulaşık makinasinda elektrik hiç gelmiyordu ana karti tamir ettirdim ışıklar yanıyor sönüyor ama makina start almıyor kapagida tam kapalı başka ne olabilir teşekkürler

  1. Murat bey merhabalar.
   Bulaşık makinesi ana kartı yüksek akım haricinde kendi kendine arıza yapmaz. Bu nedenle bulaşık makinesi ana kartını bozan neyse öncelikle o parçayı da değiştirip sonrasında tamir ettirdiğiniz ana kartı takmanız gerekiyor. Makineniz de bir arıza daha olduğu için çalışmıyor.

 6. Merhaba Bosch makineye elektrik geliyor tuşa basıyorum ekran gelmiyor sadece musluk ışığı ve parlatıcı ısığı yanıp sönüyor su alıyor program bir türlü başlamıyor

  1. Merhabalar.
   Ekranın gelmiyor olması bulaşık makinesinde bir arızanın olduğu ifade edilir. Yalnız ekran gelmemesine rağmen suyun alıp programa başlamaması ise, anakart arızası, yıkama motoru arızası ve diğer farklı arızaları göstermektedir. Bulaşık makinesi tamircisi çağırmanız gerekmektedir.

 7. Slm bulaşık makinam beko önce suyunu boşaltma işlemini yapmadı tamirci geldi motor arkası dedi motoru değişti şimdide tamamen yarım şekilde yıkarken elektriğini kesti hiç bir şekilde elektrik gelmiyor ışıkları bile yanmıyor nedeni ne olabilir

  1. Merhabalar. Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor ise bulaşık makinesi parazit arızası, anakart arızası, bulaşık makinesi şalter arızası ve elektrik kablo arızasından kaynaklanabilmektedir. Bu parçaları siz tamir edemezsiniz. Bu nedenle en yakın bulaşık makinesi servisi ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz. İstanbul’daysanız uzman servis arkadaşlarımızı gönderebiliriz.

 8. Bosch marka bulaşık makinem var. Çalışırken çok fazla ısınıyor. Yetkili servisi çağırdım, makineyi götürdüler ve dört gün sonra sorun yok deyip geri getirdiler. Ütü gibi ısınmasa da çok ciddi ısınıyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhabalar.
   Bosch bulaşık makinesi çok fazla ısınıyor olması aslında bir sorun gibi görülmüyor. Yani bulaşık makinesi bulaşıkları yıkamak için suyu ısıtır ve sıcak suyun sıcaklığı ile de bulaşıkları kurutur. Eğer sorun varsa da tek bir sorundan kaynaklanmaktadır. O da su sıcaklığının fazla olmasıdır. Bulaşıkları daha düşük ayarda da yıkamayı denediniz mi? Eğer düşük ayarda da çok fazla ısınıyor ise ısı sensöründe arıza var demektir. Dilerseniz bulaşık makinesi servisi sayfamıza detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayabilir ya da özel beyaz eşya tamircisinden destek alabilirsiniz.

  2. MERHABA BENDE ALTUS BULASIK MAKINASIVAR AC KAPA DUGMESINE BASTIGIMDA KIRMIZI IŞIK YANIP HEMEN SÖNÖYOR ARIZA NE OLABILIR BILGI VERIRSENIZ SEVINIRIM HAYIRLI AKSAMLAR

   1. Merhabalar.
    Bulaşık makinesinin açma kapatma düğmesine bastığınız da bulaşık makinesi ışığı yanıp sönüyorsa, açma kapatma tuşu arızalı olabilir. Beyaz eşya tamircisi çağırmadan önce kendiniz de bu sırayı yedek parça alarak giderebilirsiniz. Yalnız bulaşık makinesi sacı çok ince ve jilet kadar keskin olmasından dolayı, düğmeye ulaşmak için sökeceğiniz ön panele çok dikkat etmelisiniz.

 9. Merhabalar makinem samsung 3 programli ilk olarak suyu bosaltmasi döngü yarım yük ve 🌞 gibi olan tuslari yaniyordu başka tuslara bastigimda filan hicbir sey olmuyordu icindeki suyu kendi imkanlarimla bosalttim baktim birseyde tikanmamisti fisi cektim taktım ve bir daha elektrik gelmedi. sorun nedir yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhabalar.
   Samsung bulaşık makinesi bir şey sıkışması ile suyu boşaltma da sorun yaşamış olabilirsiniz. Suyu kendiniz boşalttıktan sonra bir daha elektrik gelmedi demişsiniz. Bulaşık makinesi elektrik gelmemesi bir rastlantı da olabilir. Eğer sorunu halen yaşıyorsanız bulaşık makinesine elektrik gelmiyor arızasının çözümü için özel beyaz eşya servisi ya da Samsung yetkili servisini arayabilirsiniz.

 10. İyi günler Beko d2 2001 marka bulaşık makinem çalışır vaziyetteyken elektrik gidip geldi ve makineden şak diye birses geldikten sonra makineye elektir akımı kesildi prizde ve fisinde falan sorun yok konrol ettim açma kapama tuşuna basınca bazen çık diye ses geliyor makineye çalışmıyor göstergelerde falan ışık yok

  1. Merhabalar.
   Büyük ihtimalle bulaşık makinesinde elektronik kart arızası yaşandı. Kart tamirini yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca bulaşık makinesinin hemen altında parazit kalem pile benzeyen bir parça var. O parçanın da arıza yapması sonucu bulaşık makinesine elektrik gelmez. Dilerseniz makinenin fişini çekin. su girişini kapatın. makinenin hortumunu sökün. Kirli su hortumunu ayırın ve makinenin altını açın. Yalnız bir parça varsa bağlar ya da değiştirirsiniz.

 11. Merhabalar. Bosch 4 programlı bulaşık makinem var. Açma düğmesine bastığımda saat göstergesi ve program göstergesi aynı anda yanıp sönüyor ve makine yıkamaya başlamıyor. Neden olabilir acaba bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler.

  1. Merhabalar. Bosch bulaşık makinesi ışıkları yanıp sönüyor ama çalışmıyorsa oluşan bazı küçük sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.
   Tamiri için kapının kapanıp kapanmadığına bakınız.
   çeşmenin açık olduğundan emin olun.
   elektrik fişini çekip bir müddet sonra yeniden takarak yeniden deneyin.
   Son olarak bulaşık makinesi reset düğmesine basıp yeniden çalıştırmayı deneyin.

 12. İyi günler bulaşık makinem çalışırken birden durdu ışıkları söndü ve içinde su kalmış şekilde kapandı. Sebebi ne olabilir?

  1. Merhabalar.
   Bulaşık makinesi çalışırken birden bire ışıklarının kapanması anakart arızasına benziyor. Tabi elektronik kart kendi kendine arızalanmaz. Kartı bozan bazı nedenler vardır. Öncelikle sebebini bulmak ve sonrasında elektronik kartı yani bulaşık makinesi beynini tamir ettirmeniz gerekmektedir.
   Bulaşık makinesi ışıkları yanmıyor ise sizin şu an için yapabileceğiniz maalesef bir şey yok. Beyaz eşya servisi firmalarından bilgi ve fiyat almanız daha doğru olacaktır.
   Geçmiş olsun.

   1. Merhaba bulaşık makinam bosch 6 programlı. Bosch bulaşık makinesi çalışıyordu ve dolayısıyla ışıkları da yanıyordu. Bir anda elektrik kesildi. Şimdi bulaşık makinesine elektrik gelmiyor. Ne yapmalıyım ailem. Bulaşık makinesi markası ve bosch silenceplus

    1. Merhabalar.
     Bosch bulaşık makinesine elektrik gelmiyorsa elektronik kart, yani anakart arızalı olabilir. Bosch bulaşık makinesinde 2 tane kart bulunur. Bu nedenle tamirleri biraz daha pahalı ve meşakatlidir. Size en yakın özel bulaşık makinesi servisini aramanızı tavsiye ediyoruz.

  1. Bosch bulaşık makinelerinde 2 tane elektronik kart bulunur. Bir tanesi üstte panelde, bir tane de makinenin en altında. iç taraftadır. her hangi bir neden dolayı alt karta su gelmesi üzerine kart arızalanması olabilir ve Bosch bulaşık makinesi kapağını sert kapattığınız da ya da çalışma esnasında sık sık açıp kapatmanız ile de kart arızası yaşanabilmektedir.

   İstanbul’da ikamet ediyorsanız https://www.servisdukkani.com/bulasik-makinesi-servisi/ teknik servis çalışanlarımızı arayıp randevu alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80