Blog

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor

Bulaşık makinesinin çalıştırmak için açma kapatma düğmesine bastınız ama ışıkların yanmadığını gördünüz. Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor ve doğal olarak program başlamıyorsa bazı şeyleri uygulayarak sorunun ne olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz. Bulaşık makinesinin üzerinde ışıklar ve bazılarında da ekran vardır. Bu ekranın yanmaması yani bulaşık makinesinin ışıklarının yanmaması durumunda hemen bulaşık makinesi tamircisi çağırmanıza gerek yok.

Çünkü bazen çok basit arızalar nedeniyle de bulaşık makinesinin ışıklarının yanmadığını görebiliyoruz. Sizler de öncelikle bulaşık makinesini çalıştırmak için her zaman olduğu gibi bulaşık makinesinin açma kapatma tuşuna bastıktan sonra her hangi bir ışık yanmıyorsa burada yapılanları yapıp sonrasında dilerseniz yetkili bulaşık makinesi servislerini veya özel beyaz eşya ustalarından randevu alabilirsiniz. İstanbul Avrupa yakasındaysanız Gaziosmanpaşa bulaşık makinesi tamircisi sayfasına bakabilir veya diğer ilçeler için 0212 535 10 80 numarasını arayıp servis isteyebilirsiniz.

Bulaşık makinesinin ışığı neden yanmaz?

Bulaşık makinesine elektrik gelmediğini fark ettiğinizde ışıklarının yanmaması konusu ile doğrudan bağlantılı olabileceğini unutmayın. Pekiyi bulaşık makinesi ışığı neden yanmaz? İlk önce bulaşık makinesi elektrik fişinin prizde olup olmadığına bakınız. Uzatma kablosu ve üçlü priz gibi kablolar bulaşık makinesini çalıştırıyorsanız bu kablonun da bozulmuş olma ihtimali vardır. Bulaşık makinesi fişini doğrudan prize takmayı deneyin.

Ayrıca Bulaşık makinesine elektrik gelmiyorsa yani ışıkları yanmıyorsa olası bazı nedenler bu şekildedir. Bunlar;

 • Bulaşık makinesi elektrik fişi yanmış olabilir.
 • Bulaşık makinesi fişinin bağlı olduğu priz bozulmuş yanmış olabilir.
 • Prize elektrik gelmiyor olabilir.
 • Evinize veya bulaşık makinesinin bağlı olduğu prize düşük elektrik akımı geliyor olabilir.
 • Uzatma kablosu, seyyar üçlü priz kullanıyorsanız bozulmuş olabilir.
 • Üçlü prizin açma kapatma düğmesi bozulmuş veya kapalı konumda olabilir.
 • Bulaşık makinesi ışığı, ekranı veya dokunmatiği bozulmuş olabilir.
 • Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor sorunu şalterlerin inmiş olma ihtimali de oldukça yüksektir.
 • Bulaşık makinesi açma kapatma düğmesi bozulmuş olabilir.
 • Bulaşık makinesi anakart / elektronik kart arızası olabilir.
 • Bulaşık makinesi elektrik aksamında arıza olabilir.

Buradaki bilgilere bakıp basit bir kurcalama ile Bulaşık makinesi ışıkları yanıyor ama çalışmıyor hatasına dönüştüyse bu makalemiz ile devam ediniz.

Bulaşık makinesine elektrik neden gelmez?

Bulaşık makinesi elektrik ile çalışan bir ürün olduğu için makinenin ışıkları yanmadığın da elektrik ile ilgili bir sorun olabileceği üzerinde durmalısınız. Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor veya Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor ise bu arızanın çok kapsamlı olabileceğini ifade etmeliyiz. Yaşadığınız sorun çok küçük bir sorunda olabilir. Bulaşık makinesini tamir ettirmeyip çöpe attıracak kadar büyük bir arıza da olabilir. Bu nedenle size önerimiz çok fazla kurcalamadan beyaz eşya tamircisi ve yetkili servislerden yardım isteyiniz.

Bulaşık makinesi neden elektrik gelmeyeceğini bir üstte sıralamadığımız maddeleri incelemenizi tavsiye ediyoruz. Ardından bulaşık makinesi teknik servislerini çağırmadan kediniz tamir ettirmeye çalışacaksanız aşağıda yer alan “Bulaşık makinesi ışıkları yanmıyor ne yapmalıyım?” Başlığını okuyup çözüm bulmaya çalışınız.

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ne yapmalıyım?

Bulaşık makinesinin ışığının yanmadığını gördüğünüzde kontrollü bir şekilde arıza tespitini yapmalısınız. Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve çalışmıyor sorununa çözüm bulmak için yapmadan önce güvenlik önlemlerini alın ve burada yazılanları uygulamayı denemelisiniz. Ayağınıza altı kalın ve plastik terlik giyin. Elektrik geçirmeyen eldiven takın. Sonra kontrollü bir şekilde Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve çalışmıyor sorununa çözüm bulmaya çalışalım.

Bulaşık makinesinin elektrik fişinin prize takılı olup olmadığını kontrol edin. Eğer takılıysa çıkartın ve prizin yanıp yanmadığını kontrol edin. Bulaşık makinesi elektrik fişinin bağlı olduğu prizi başka bir cihaz ile deneyip çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Evin bağlı olduğu bütün elektrik şalterlerini kontrol edin. Aşağıya inen varsa yukarı kaldırın.

Bulaşık makinesi açma kapatma düğmesinin çalışıp çalışmadığına bakınız. Düğmeye bastığınızda cik sesinin geldiğinden emin olun. Bulaşık makineniz dokunmatik bir ekrana veya düğmeye sahipse nemli bir bez ile düğmesi ve ekranı silin. Ellinizde ki eldiveni çıkartıp bir daha düğmeye basmayı deneyin. Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyorsa makaleyi okumaya devam edin.

Bulaşık makinesi elektrik fişinin bir yere sıkışması sonucu da Bulaşık makinesi ışığı yanmaz ve elektrik te gelmez. Elektrik fişini prizden söküp kablonun bir yere sıkışma ihtimaline karşı kabloyu kontrol ediniz.

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve elektrik gelmiyorsa…

Tüm bunları yapmanıza rağmen Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve çalışmıyorsa o zaman da beyaz eşya servisi çağırmanız gerekir. Bunun için yeni aldığınız bulaşık makinesi için ilgili firmanın yetkili servisini aramalısınız. Garanti süresi devam eden bulaşık makinesinin ışığı yanmıyorsa bu sorun garanti kapsamındadır. Arızanın çözümü için yetkili servisleri aramanızı tavsiye ederiz. Garantisi bitmiş makinelerin tamirini yaptırmak için yetkili servislerden ziyade istediğiniz servise götürmekte özgürsünüz. Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor arızası muhtemel parça değişimleri gerektiren arızalardandır.

Pekiyi elinizde bulaşık makinesi markasının telefon numarası yok nasıl bulacaksınız? İnternet üzerinden firmanın adını yazdıktan sonra yanına yetkili servis veya müşteri hizmetleri numarası yazarak arama yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Arçelik Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor, Arçelik müşteri hizmetleri telefon numarası gibi şeyler yazıp arama yapabilirsiniz.

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor arızası hangi markalar da görülür?

Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor arızası bütün üretici markalar da yaşanabilir. Çünkü bu arıza nedeni her hangi bir markanın kronik arızası değildir. Hangi markayı alırsanız alın. Bir akşam bulaşık makinesi düğmesine bastığınız da elektrik gelmiyor ve bulaşık makinesinin hiçbir ışığının yanmadığını görebilirsiniz.

Yani bulaşık makinesi markası; Arçelik, Beko, Bosch, Profilo, Siemens, Altus, Vestel veya diğer markaların hangisi olursa olsun yine de Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor arızası ile karşı kalması normaldir. Önemli olan garanti süresi devam eden bulaşık makinelerinde ışık yanmama ve çalışmama arızası ile karşılaştığınızda en kısa sürede ücretsiz tamirinin yapılıp müşteriye teslim edilmesidir.

İPUCU: Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor çalışmıyor sorunuza çözüm bulamadıysanız YORUM YAZIP DESTEK ALABİLİRSİNİZ. Uzman beyaz eşya servis ustalarımız sizlere kısa sürede cevap yazacaklardır.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu