Blog

Buzdolabı Gaz Dolumu

Buzdolabı gazı mı eksik? Gaz dolumu mu yaptırmak ya da kaçak olduğunu mu düşünüyorsunuz? Buzdolabı gaz dolumu ve gaz dolum ücretleri konusuna değinmeden önce sizlere bazı bilgiler vermek istiyorum. Buzdolabına gaz doldurma ve buzdolabına gaz basma işlemi suistimale açık bir konu olduğu için ön bilgilendirme yapmayı uygun görüyoruz.

Buzdolabı soğutmadığında birden fazla arızanın neden olduğu gibi buzdolabının gazı eksik olma ihtimali de vardır. Eğer buzdolabı soğutmuyor ve hiç buzdolabı tamircisi çağırmadan direk olarak buzdolabı gaz dolumu için beyaz eşya servisi çağırıyorsanız hata yapmış olursunuz. Çünkü buzdolabı gazı öyle kendi kendine biten ve azalan bir şey değildir. Buzdolabı gaz dolum ücretleri de pahalı olduğu için mutlaka buzdolabı gaz basma fiyatlarını öğrenip hangi durumlar da gazın biteceğini mutlaka araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Buzdolabı Gaz Dolumu Nasıl Yapılmalı?

Buzdolabı gaz dolumu öncesinde buzdolabın da kaçak olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Eğer buzdolabı gazı tamamen bitirdiyse ya da çok fazla eski olmayan bir buzdolabı ise mutlaka bir yerler de kaçak olduğu anlamına gelir. Buzdolabına gaz basma işlemine başlamadan önce elinizde birkaç ekipman olması gerekir. Aksi takdirde buzdolabına gaz basamazsınız. Buzdolabı gaz dolumu için gerekli olan parçalar;

 • Oksijen kaynak seti
 • Motor tipine göre buzdolabı gaz (R600 – R134 Vb.)
 • Buzdolabı motor supap takımı
 • Gaz ölçümü için Manifold
 • Gaz ve hava vakum motoru

Buzdolabında gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmeli: Buzdolabı gaz basma işlemine başlamadan önce buzdolabında kaçak kontrolü yapılması gerekir. Bu işlem gaz ve hava vakum motoru ile yapılmalıdır. Manifold saati ile motorun içindeki hava ve gaz oranı ölçülüp her hangi bir yerden kaçak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kaçak kontrolü yapılmadan buzdolabı gazı doldurma işlemine başlarsanız gaz sızıntı yapacağından dolayı, profesyonel beyaz eşya tamircisi tarafından yapılsa bile buzdolabı gaz dolumu başarısız olacaktır.

Buzdolabı motor gücü kontrol edilmeli: Buzdolabı yeterince soğutmuyorsa gaz eksikliğinin dışında buzdolabı motor arızası olma ihtimali de oldukça yüksektir. Eğer buzdolabı çalışıyorsa, gaz eksik değilse ve yeterince soğutmuyorsa buzdolabı motor değişimi yapılması gerekebilir. Buzdolabı motor gücü ölçme işlemi manifold saat yardımı ile yapılmalı ve iyi bir buzdolabı servisi tarafından işlem yapılması gerekir.

Buzdolabı motoru ve fan temizliği: Buzdolabı gaz dolumu yapılmadan önce mutlaka sıcak buzdolabı motorunu dinlendirip soğutmanız gerekir. Bu işlem genellikle buzdolabı motoru ve faz temizleme işlemi ile yapılır. Hararet yapan yani çok fazla sıcak olan buzdolabı motoruna gaz doldursanız bile yine de buzdolabı soğutmayacaktır. Bu nedenle buzdolabı gaz basma işleminden hemen önce buzdolabının fişini çekmeli ve motorun soğuması için yeterince beklemelisiniz.

Buzdolabı gazı bittiği nasıl anlaşılır?

Buzdolabı gazının bittiğini anlamak için dikkat etmeniz bazı hususlar var. Eğer Buzdolabının içindeki ışıklar yanıyor, Buzdolabında ekran varsa ve bu ekran da hiçbir hata yoksa ayrıca, buzdolabı motoru çalışıyor ve hemen yanında ki fan da çalışmasına rağmen buzdolabı soğutmuyorsa gaz bitmiş ya da eksik demektir. Bu tespit %100 kesin sonuç olmadığı gibi başka arızalarında meydana gelmiş olabileceğini lütfen unutmayalım.

Buzdolabı gazını ölçmek ve gaz dolumu yaptırmak için buzdolabı gaz basma servisi ile görüşmeniz gerekir. Her soğutmayan buzdolabının gazı eksik olmayabilir. Ayrıca buzdolabı gaz dolumu öncesinde mutlaka gaz kaçak tespitinin de yapılması gerekir.

Buzdolabı gaz ömrü ne kadardır?

Buzdolabı kanallarında dolaşan gazın her hangi bir ömrü yoktur. Hiçbir yerinde gaz kaçağı olmayan buzdolabı gaz dolum ve buzdolabına gaz basma işlemi yapılmadan en az 30 yıl boyunca kullanılabilir. Bu nedenle gaz eskimesi, gaz tarihinin geçmesi, gazın işlevini yitirmesi ve gaz eski olduğu için yeterince soğutmuyor diye bir şey yoktur.

Buzdolabı motor gazı kaç yılda biter?

Buzdolabı motor gazını uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Motor gazı kaç yılda biter diye bir soru yok aslında. R134 ve R600 gibi soğutma gazları, yıllar içerisinde biten gazlar değildir. Buzdolabı kapalı devre sistemi ile çalıştığında dolayı her hangi bir kaçak olmaması durumunda gazın bitmesi söz konusu değildir.

Buzdolabı motor gazı yıllar içerisinde bitiyorsa gazın bitmesine neden olabilecek önemli sorunlar olabilir. Buzdolabı delik değilse, motorunda sorun yoksa gaz yıllar içerisinde azar, azar sistemden sızmıyorsa 30 yıl ve fazla da buzdolabı motoruna gaz dolumu ile buzdolabı gazı doldurma işlemini yapmadan da buzdolabını kullanabilirsiniz.

Buzdolabı Gaz Dolum Ücretleri

Buzdolabı gazı doldurma fiyatları sıklıkla değiştiğinden dolayı burada yazılan gaz dolum ücretleri de sıklıkla değiştirilmektedir. Buzdolabı gaz basma ücreti burada iki farklı kategori de listelenmiştir. Ülkemizde kullandığımız buzdolapları genellikle 2 farklı gaz iti ile çalışır. Bunların ilki R600 gaz ve diğeri de R134a’dır. Bu gaz tipleri birbirinden farklı özellikler de ve doğal olarak fiyatları da farklıdır. Siz de buzdolabı gaz fiyatları ve buzdolabına gaz basma ücretini merak ediyorsanız burada yer alan fiyatlara bakabilirsiniz.

İstanbul buzdolabı gaz dolum fiyatları ve işçilik dahil gaz basma ücreti aşağıda belirtilmiştir. Sizde İstanbul Avrupa Yakası ve Anadolu Yakasında buzdolabına gaz basacak teknik servis arıyorsanız hemen 0212 535 10 80 telefon numarasını arayın. Buzdolabı gaz dolum servis telefonu 0212 535 10 80.

r600 buzdolabı gaz dolum ücreti
R600 buzdolabı gaz dolum ücreti
r134 buzdolabı gaz dolumu ücreti
R134 buzdolabı gaz dolumu ücreti

Markaya Göre Buzdolabı Gaz Basma Fiyatları

 • AEG Buzdolabı gaz basma ücreti: 400 TL – 600 TL
 • Altus Buzdolabı gaz doldurma ücreti: 350 TL – 550 TL
 • Arçelik Buzdolabı gaz dolum ücreti: 450 TL – 700 TL
 • Ariston Buzdolabı gaz dolumu fiyatı: 390 TL – 590 TL
 • Beko Buzdolabı gaz dolumu ücreti: 450 TL – 700 TL
 • Bosch Buzdolabı gazı doldurma ücreti: 400 TL – 850 TL
 • Hotpoint Buzdolabı gaz basma fiyatı: 390 TL – 590 TL
 • İndesit Buzdolabına gaz basma ücreti: 390 TL – 590 TL
 • Lg Buzdolabı gaz dolum ücreti: 490 TL – 890 TL
 • Profilo Buzdolabı gazı dolum ücreti: 400 TL – 850 TL
 • Regal Buzdolabı gaz dolumu ücreti: 300 TL – 550 TL
 • Samsung Buzdolabı gaz dolumu ücreti: 490 TL – 890 TL
 • siemens Buzdolabı gaz dolumu ücreti: 400 TL – 850 TL
 • Uğur Buzdolabı gaz dolumu ücreti: 450 TL – 780 TL
 • Vestel Buzdolabı gaz dolumu ücreti: 400 TL – 880 TL

Buzdolabına az gaz basılırsa ne olur?

Buzdolabı motorunda gaz eksikliği olmasından dolayı gaz dolumu yaptırdınız. Ya da buzdolabı motor değişimi yaptınız ve yeni motora gaz basma yöntemi ile gaz basıldığını gördünüz. Peki ya buzdolabına az gaz basılırsa ne olur biliyor musunuz? Buzdolabına yeterince gaz basmazsanız;

Buzdolabının buzluk kısmı soğutur fakat alt soğutmaz. Buzluk yani dondurucu da yeterli soğukluğa gelmez. Buzdolabı motoru çok fazla çalışır ve çok az dinlenir. Buzdolabı motoru fazla çalışmaktan aşırı ısınır. Eğer buzdolabı hava almayan bir yerdeyse, klapeler tozla dolu ise ve artı olarak buzdolabı motor fanı bozuksa motor hararet yaparak yanma ihtimali de oldukça yüksektir.

Gazı boşalan buzdolabı soğutur mu? Buzdolabı, motora basılan gazla soğutur. Her hangi bir sebepten dolayı buzdolabı motor gazı boşalırsa buzdolabı soğutmaz. Gazı boşalan buzdolabına acil olarak buzdolabı gaz dolumu yani gaz basma işlemi uygulamanız gerekir

Buzdolabına fazla gaz basılırsa ne olur?

Buzdolabı gaz basma işlemi ölçülü bir şekilde yapılmalıdır. Kullanılan buzdolabı motor modeline, gaz türüne ve buzdolabı büyüklüğüne göre gaz basılması gerekir. Buzdolabına fazla gaz basılırsa buzdolabı ne olur biliyor musunuz? Buzdolabına fazla gaz basılırsa;

 • Buzdolabı yeterli soğukluğa gelmez
 • Bazen soğutur, bazen de soğutmaz
 • Motor dinlenmeye girmeyebilir
 • Motor aşırı zorlanmadan dolayı arızalanabilir.
 1. Buzdolabına fazla gaz dolumu yapıldığında ne yapmalı? Yanlışlıkla buzdolabına fazla gaz basarsanız fazla olan gazın miktarı kadar gazı boşaltmanız gerekir. Bazı gaz modellerinde gaz boşaltma işlemi sırasında motora normal hava akışı girebileceğinden dolayı gaz boşaltma işlemi yapılamamaktadır. Böyle bir durumda yeniden gaz boşaltma ve Buzdolabı gaz dolumu yapılması gerekir.
 2. Önerimiz: Buzdolabına fazla gaz bastığınızı fark ettiğinizde, Buzdolabı motoruna bastığınız gazın tamamını geri boşaltın. Yükleme yapacağınız gazı dikkatli bir şekilde tartın/ölçün. Sonra bu gazı buzdolabı motoruna gönderin. Böyle bir Buzdolabı gaz dolumu işleminde aklınızda soru işareti kalmamış olacak ve ikide bir müşteriye buzdolabını kontrol etmek için gelmemiş olacaksınız.

Buzdolabın gazı bitti. Ne yapmalıyım?

Buzdolabı eskisi gibi soğutma işlemi yapmadığında, buzluk soğutuyor, alt yani sebzelik bölüm soğutmuyorsa, yiyecekleri bozmaya başladıysa buzdolabı bitmiş ya da büyük bir ihtimalle azalmış demektir.

Buzdolabı gazı bittiğinde eğer garantisi devam eden bir buzdolabı kullanıyorsanız Buzdolabı yetkili servisi aramanız gerekir. Garantisi olmayan ve özel beyaz eşya servisleri tarafından bile olsa garantisi verilen bir ürün değilse, o zaman da buzdolabına gaz basmak için bizi 0212 535 10 80 telefon numarasından buzdolabı gaz dolum randevusu alabilir ya da iletişim sayfasından daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80