Blog

Buzdolabı Sigorta Attırıyor

Evlerde şartel atması ve özellikle buzdolabı çalışınca sigorta atıyor olması insanı tedirgin eden beyaz dışı arızalarından biridir. Bu sorunla karşılaştığınızda buzdolabının fişini çekmelisiniz. Aksi taktirde buzdolabı sigorta attırıyor olması evde ki diğer beyaz eşyalarınız içinde tehlike oluşturabilmektedir.

Buzdolabı çalışırken evin sigortası atıyor ise buzdolabını çalıştırmak için ısrar etmemelisiniz. Ayrıca buzdolabı Servisi, beyaz eşya tamircisi ve en yakın beyaz eşya servislerinden destek alarak buzdolabı tamirine hemen yaptırmalısınız.

Buzdolabı Çalışınca Şalter Atıyor

Buzdolabı çalışınca evin sigortası atıyor ve özellikle kaçak akım rol esi yani şartelini attırıyorsa buzdolabında arıza var demektir. Buzdolabı fişini prize taktığınızda şartel attırıyor ise buzdolabı elektrik kabloları ya da buzdolabı motorunda arıza olabilir. Böyle durumlarda genellikle buzdolabı motor değişimi ile tamir işlemi sonuçlanmış olur.

Buzdolabı çalışınca sigorta atıyor ise öncelikle deneme yanılma yöntemini kullanarak sorunun gerçekten buzdolabında mı yoksa emir diğer ürünlerinden mi olduğunu anlamanız gerekir. Özellikle fırınlar da çok fazla şartel attır. Yani fırın rezistans arızası oluştuğunda siz buzdolabı arızasından şüphelenip buzdolabı şalter attırıyor diye düşünebilirsiniz.

Buzdolabı Neden Sigorta Attırır?

Buzdolabı fişini taktığınız ve birkaç sene sonra buzdolabı motoru devreye girdiğinde şalter attığını fark ettiniz. Peki buzdolabı neden sigorta attırır biliyor musunuz?

buzdolabı çalışınca sigorta atıyor
buzdolabı çalışınca sigorta atıyor

Buzdolabı diğer beyaz eşyaları göre yüksek akım çeken ürünlerdendir. 24 saati fişe takılı olması ve hayatımız boyunca buzdolabının fişini çekmiyor olmamız buzdolabı motorunun kısa sürede arızalanmasına ya da buzdolabı çalışınca saatler attırmasına neden olabilir. Buzdolabı çalışınca saatler yani sigorta attırıyor ise bunun başlıca sorunlardan biri de Termik ve role arızasıdır. Termik de meydana gelen ısınmadan dolayı evin sigortası atabilir. Buda buzdolabı motorunun ana sargılı yardımcı saygının bozulmasına neden olabilir. Bunun çözümü için mutlaka buzdolabı motor değişimi ve sonrasında buzdolabı gaz dolumu yapılması gerekir.

Şalter Atması Buzdolabı Motoruna Zarar Verir mi?

Buzdolabı her çalıştığında şartel attırıyor ise ve sizde buna rağmen hiçbir önlem almadan fişi çekmiyorsanız buzdolabı işaretleri buzdolabı motoruna ve evde kullandığınız diğer elektronik ürünlere zarar verebilir. Buzdolabı çalıştığında şalter attırıyor ise hemen fişini çekmedi ve bunun önlemini almalısınız. Şalter attığında buzdolabına zarar verir. Evet yanlış duymadınız saatin atması buzdolabı motoruna ciddi zarar verebilir.

Buzdolabı Termik değiştirdim yine sigorta attırıyor

Buzdolabı çalışınca sigorta atıyor ise bunun başlıca nedenlerinden bir tanesi Termik arızası olsa da bu sorun çok nadir karşımıza çıkmaktadır. Yani buzdolabı motoru şartel attırıyor ise bunun nedeni %95 motor arızasıdır %5 ise kablo arızası, Termik arızası, role grubu arızası, kabloların eskimiş olması, şartel arızası ve buzdolabı ana kart arızasıdır.


Buzdolabı çalışınca şalter attırıyor ne yapmalıyım?

Buzdolabı şartel atması sadece bir kere karşımıza çıktıysa bunu önemsemeyin. Yalnız buzdolabı her çalıştığında şalter attırıyor ise mutlaka bunun önlemini almalısınız. Buzdolabı şalter attığında diğer ürünlere de zarar verebilirsiniz.

Buzla bir şartel atması ile karşı karşıya kaldığınızda güvenilir ve tanıdık bir buzdolabı tamircisinden destek almalısınız. Bu tamirciler genelde buzdolabı motor değişimi, buzdolabı gaz dolumu ve diğer ürünlerin tamirini yaparak buzdolabının sigorta atma sorununa çözüm bulacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80