Blog

Bulaşık Makinesinde Su Birikiyor

Bulaşık makinesinin içinde su birikmesi birkaç sebepten kaynaklanabilir. Bu nedenle bulaşık makinesinde su birikiyor olması çok yönlü kontrol etmeniz gereken arıza sebeplerindendir. Bulaşık makinesinin içinde su kalması yani yıkama sonrası içinde su kalması sorunu oluşan bir arızanın habercisidir.

Arçelik, Bosch, Beko, Profilo ve Samsung gibi markalar da bulaşık makinesi tabanında su birikmesi daha çok yaşanmaktadır. Şimdi gelin bulaşık makinesinin içine neden su birikir nedenlerini ve çözüm yollarını hep birlikte bakalım.

Bulaşık Makinesinin İçinde Su Birikmesi

Bulaşık makinesini çalıştırdığınız makine yıkamayı bitirdi ve içerisindeki suyu attı. Bulaşık makinesini açtığınızda içerisinde su göremiyorsunuz. Yalnız bir müddet sonra bulaşık makinesinin içinde su birikmesi olduğunu gördünüz. Yani bulaşık makinesi içine su doluyor arızası ile karşı karşıyasınız.

Bu durumda çözüm yoluna gitmek için bakmanız gereken birkaç bulaşık makinesi parçası. Bunlardan bir tanesi bulaşık makinesi ventil arızası ya da bulaşık makinesi pompa arızasıdır.

Bulaşık Makinesinin İçinde Su Kalması

Bulaşık makinesi yıkamayı bitirdikten sonra içerisindeki suyu tahliye eder. Eğer bulaşık makinesi program bitirince içerisindeki suyu atmıyorsa ya da bir miktarını atıp bir miktarını bekletiyorsun bulaşık makinesi tahliye pompası arızalı demektir. Bu sorun bazen de talep pompasının çok iyi çalışmadığı ya da tıkanık olmasına da işaret olabilir.

Bulaşık makinesinin yıkama sonrası içinde su kalıyorsan su gider hortumunun tıkanık olup olmadığına bakmanız gerekir. Tıkalı olan su hortumundan su geçirmez.

Bulaşık makinesinde su birikiyor olması ile bulaşık makinesi tabanında su birikmesi aynı arıza değildir. Bulaşık makinesinde su birikme nedenleri yani içine su doluyor olması sorunu için aşağıdaki başlıklara göz atınız

Bulaşık makinesinin içine su doluyor

Bulaşık makinesinin içine su doluyor olması sizi tedirgin edebilir. Çünkü bir ya da iki günde bulaşık makinesinin tabanında çok miktarda su doluyorsa sizin evde olmadığınız zamanlarda su taşmasına neden olabilir. Bu nedenle bulaşık makinesinde su doluyor olması sorununu kısa sürede halletmeniz gerekmektedir.

Bu sorun için bulaşık makinesi servisimizi arayan müşterilere gittiğimizde bulaşık makinesinin içine su doluyor problemi vent ile arızasından kaynaklandığını görmekteyiz. Ayrıca bulaşık makinesi logar giderli tarafından da bulaşık makinesi ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle bulaşık makinesinin içinde su birikmesi sorunu no Bu sorun için bulaşık makinesi servisimizi arayan müşterilere gittiğimizde bulaşık makinesinin içine su doluyor problemi Bentall arızasından kaynaklandığını görmekteyiz. Ayrıca bulaşık makinesi logar giderli tarafından da bulaşık makinesi ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle bulaşık makinesinin içine su birikmesi sorununu tamamen öğrene bilmeniz için iyi gözlem yapmanız gerekmektedir.

Bulaşık Makinesinin İçinde Neden Su Birikir?

Bulaşık makinesi atık su pompası arızalı ise ışık makinesinin içinde su birikiyor ya da yıkama sonrasız tam suyu tamamen atmaz içinde su kalır.

Bulaşık makinesi tahliye hortumu yerden yüksek değil alçak da ise mutfaktaki diğer suların bulaşık makinesinin içine girmesine neden olabilir. Bundan dolayı bulaşık makinesi hortumunun yerde en az yarım metre yüksek olması gerekmektedir.

Bulaşık makinesi Ventil arızası ile de bulaşık makinesinde su birikmesi yaşanabilir. Bulaşık makinesinin içine su doluyor ise ya da içinde az miktarda su kalıyor ise mutlaka Ventil arızasına bakılması gerekmektedir.

Bulaşık makinesine su birikiyor olması Ana kart arızasından da kaynaklanabilir. Eğer bulaşık makinesi ana kartı arızalı ise makine Ventile arada bir elektriğe göndererek bulaşık makinesinin içine su birikmesine neden olabilir. Eğer böyle bir arıza varsa bulaşık makinesinin içine su dolar.

Bulaşık makinesinde su birikiyor olması bulaşık makinesi gider hortumunun çok uzun olmasından da kaynaklanabilmektedir. Bulaşık makinesi hortumu çok uzunsa bulaşık makinesi suyu tahliye etmekte zorlanır. Bundan dolayı yıkama sonrasında bulaşık makinesi hortumundaki su yeniden bulaşık makinesinin içine kadar gelip bulaşık makinesinde su birikmesi meydana gelebilmektedir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80