Çamaşır Makinesi Servisi, Tamiri

Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor

Çamaşır makinesi yıkamayı bitirmesine rağmen kapağı açmıyorsa bir arıza var demektir. Çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ve program bittikten uzun bir süre geçmesine rağmen çamaşır makinesinin ön kapağı açılmıyor ise çamaşır makinesi arızası ile karşı karşıyasınız demektir.

Burada açılmayan çamaşır makinesi kapağının nedenlerini anlatacağız. Sizde eğer çamaşır makinesi filtre kapağını açamıyorsanız bunun nedenlerini burada okuyarak bilgi sahibi olabilir hatta gerekirse çamaşır makinesi kapağı açılmıyor hatasına da çözüm bulabilirsiniz.

Çamaşır makinesinin ön kapağı neden açılmaz

Çamaşır makinesi yıkamayı bitirdikten sonra kapak kilidini açması gerekir. Bazı çamaşır makinesi markaları hemen kapak kilidini açsa da, bu süre bazı markalar da 3 – 5 dakikayı da bulabilir. Bu nedenle yıkama işlemi bittiğinde acele etmemeli ve çamaşır makinesi kapağını açmaya zorlamamalısınız. Çamaşır makinesinin ön kapağı açılmıyorsa birçok nedenden kaynaklanan bir arızanın habercisi olabilir. Acele etmeden öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bulmayı denemeli ve çamaşır makinesi kapağını zorla açmayı denememelisiniz.

Eğer çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ve içinde çamaşırlarınız kaldıysa hemen çamaşır makinesi bozuldu diye düşünmeyin. Çamaşır makinesinin ön kapağı neden açılmaz hemen söyleyelim. Çamaşır makinesi kapağı;

 • Çamaşır makinesinin içinde su kaldıysa çamaşır makinesi kapağı açılmaz.
 • Program bitmediyse çamaşır makinesinin ön kapağı açılmaz.
 • Kapak kilidi arızalıysa kapak açılmaz.
 • Çamaşır makinesinden yanık kokusu geldiyse ve program yarıda kaldıysa kapak açılmaz.
 • Çamaşır makinesi kapak kolu kırıksa kapak açılmaz.
 • Çamaşır makinesi sıkma yapmadıysa ön kapak kendini açmaz.

Çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ne yapmalıyım?

Her zaman ki gibi çamaşır makinesini çalıştırdınız ve bitmesini beklediniz. Çamaşır makinesi yıkama işlemi bittikten sonra çamaşır makinesi kapağının açılmadığını fark ettiniz. Böyle bir çamaşır makinesi kapak arızası ile karşılaştığınız hemen beyaz eşya servisi çağırmak yerine size birkaç önerimiz olacak. Eğer çamaşır makinesinde önemli bir arıza yoksa bu işlemleri yaptıktan sonra Çamaşır makinesi kapağı açılır. Bu süre de çok sakin kalmanızı ve çamaşır makinesi kapağını zorlamamanız gerekir. Çamaşır makinesi ön kapağı açılmıyor ne yapacağım?

Çamaşır makinesi su pompasını açıp temizleyin

camasir makinesi on kapagi acilmiyor
Çamaşır makinesi su pompasını açıp temizleyin

Çamaşır makinesi kapağı açılmıyorsa ilk önce makinenin sağ alt tarafta bulunan atık su gider pompasını açıp temizleyin. İçerisinde bazı cisimlerin olması sonucu çamaşır makinesi programı bitirmez ve doğal olarak Çamaşır makinesi kapağı açılmaz.

Çamaşır makinesini sıkma ayarına getirip çalıştırın

Çamaşır makinesi kapağı açılmaması durumda bazen de programın tam olarak bitmemesinden kaynaklanmıyor olabilir. Eğer programın bittiğine eminseniz ve yine de Çamaşır makinesi kapağı açılmıyor diyorsanız o zaman bir kez daha çamaşır makinesini sıkma ayarına getirip çalıştırın.

Çamaşır makinesini farklı bir program da yeniden çalıştırın

Camasir makinesi on kapagi neden acilmaz
Çamaşır makinesi ön kapağı neden açılmaz

Çamaşır makinesi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Oluşan bu arıza da programı yarıda bırakıp bitirmeden çamaşır makinesinin hata kodu vermesine neden olabilir. Çamaşır makinesi ön kapağı program bitmezse açılmaz. Çamaşır makinesini kısa program da çalıştırıp yeniden kapağın açılıp açılmadığına bakınız.

Çamaşır Makinesi Alt Kapağı Açılmıyor

Çamaşır makinesinde meydana gelen birçok arızanın giderilmesi için filtre kapağını açmanız yeterli oluyor. Özellikle çamaşır makinesi alt kapağı açılmıyor olması makinenin sıkma yapmayacağına ve suyu boşaltmayacağı anlamına gelmektedir. Özellikle çamaşır makinesi kapağı açılmıyor olması pompanın sıkışmasından kaynaklandığı için mutlaka pompa filtre kapağını açmayı denemelisiniz.

Kullandığınız çamaşır makinesinin Kg değerine göre bazı kapak açma teknikleri gösterilmektedir. Ayrıca bazı çamaşır makinelerinin alt taban kısmı kapalı bazıları da açıktır. Bu da çamaşır makinesi kapağını açarken ne kadar zorlanacağınızı gösteren püf noktalarıdır.

çamaşır makinesi pompa kapağı açılmıyır olması aslında her zaman çamaşır makinesi pompasında bir şeyin olduğu anlamına gelmemektedir. Bu bazen her zaman birşeylerin sıkışmış olma ihtimali olmuş olsa da, bu sorun genellikle;

 • Çamaşır makinesi ana kart arızası
 • Çamaşır makinesi pompa arızası
 • Çamaşır makinesi motor arızası
 • Çamaşır makinesi pompa kapağı sıkışması
 • Çamaşır makinesi filtre kapağı sıkışmasından kaynaklanmaktadır.

Markasına Göre Kapak Açılmama Nedenleri

Arçelik: Arçelik çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ise öncelikle çamaşır makinesinin programı bitirip bitirmediğine bakınız. Kapağı zorla açmak için ise; Makineyi resetleyin ve programın bitmesini bekleyin. Pompa filtre kapağı söküp temizleyin.

Beko: Beko çamaşır makinesi pompa filtre kapağını temizleyerek çamaşır makinesi kapağı açabilirsiniz. Pompa temiz ize programı sıkmaya alıp bekleyin. Bir müddet sonra hiç bir arıza yoksa kapı açılacaktır.

Bosch: Bosch çamaşır makinesi kapağını açmak için makineyi boşaltma + durulama ve sıkma konumuna getirip çalıştırın. Programın bitmesini bekleyin. Program bittiğinde ve hiç bir hata vermezse kendi kendine kapağı açacaktır. Kapağı açmazsa ve sıkmaya geçmezse; Alt pompa kapağını açıp bekleyin. kapak yeniden açılmazsa makinenin alt beyni arızalı olabilir.

Siemens: Siemens çamaşır makinesi alt kapağını açmak ya da üst kapıyı açmak için acele etmemeniz gerekir. Alt kapağın açılmaması sonucu Siemens çamaşır makinesinde çeşitli arızalar meydana gelebilir. Bu nedenle Siemens çamaşır makinesi alt filtre kapağı açılmazsa kurcalamadan tamir ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Profilo: Profilo çamaşır makinesi kapağını açamıyorsanız ilk önce makineyi çalıştırın. Sıkma ve boşaltmaya alın. Burada hata verirse alt pompa motoru kapağını açın. Suyun tamamen boşaltmasını bekleyin. Bu aşamada kapak açılacaktır. Kapak açılmazsa makineyi geriye yatırarak pompayı yerinden sökmeyi ve hatta pompayı değiştirmeniz gerekebilir.

Vestel: Vestel çamaşır makinesi kapak açılmıyor hatası genellikle filtreye bir cismin tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Eğer takılı bir şey yoksa ve Vestel çamaşır makinesi kapağı açılmazsa o zaman da pompa arızalı olabilir.

Samsung: Samsung çamaşır makinesinde de pompa arızası meydana geldiğinde kapak açılmaz. Bu nedenle makinenin sırta doğru yatırılması ve pompanın içerisinde bir şey varsa çıkarılması gerekir. Pompa motoru arızalıysa sadece bobin olan kısmı satın alarak pompa tamirini yaptırabilirsiniz.

Lg: Lg çamaşır makinesi kapağı açmıyor arızası da Samsung markasına benzemektedir. Pompa kapağının açılmaması durumunda makineyi ters çevirip filtreye sıkışan şeylerin çıkarılması gerekir.

Regal: Regal çamaşır makinesi alt filtre kapağı açılmıyor arızasının yaşanasından sonra makine sıkma yapmaz, suyu boşaltmaz, kapıyı açmaz, çamaşırları çıkaramaz ve yeni program başlatamazsınız. Çözümü için pompa tamiri ya da değişimi yapılası gerekir.

Altus: Altus çamaşır makinesi pompasına bir şey sıkışırsa kapak açılmaz ve sorunu giderinceye kapar kilitli kalır. Bu sorun genellikle kapak kilidi arızası, filtreye bir şeyin tıkanması ya da pompa arızasından kaynaklanmaktadır.

Ariston: Ariston çamaşır makinesinde birden fazla makine beyni yani elektronik kartı olmasından dolayı kendini müdahale ederken çok dikkatli olmalısınız. Aksi taktirde çamaşır makinesi altında bulunan kartı ıslatabilirsiniz. Ariston kapağını açmak için özel beyaz eşya servisinden destek alabilirsiniz.

Hotpoint: Hotpoint çamaşır makinesinin kapağı açılmıyor ise alt tarafta yer alan pompa motoru filtre alt kapağını açın. İçerisinde bir şey varsa çıkartın. Kapağı açamazsanız makineyi yatırıp pompanın tamamını çıkartıp temizlemeniz gerekir.

Aeg: Aeg çamaşır makinesi kapağı açılmıyor hatası ile karşı karşıya kalmanız halinde pompa kapağını açmak ile başlayabilirsiniz. Pompa arızası yüzünden makine kapağı açmıyor ise o zaman da yeni bir pompa motoru ya da kapı kilidi alıp deneyin.

Elektrolüx: Elektrolüx çamaşır makinesi kapağı açılmıyor olması üzerine bize ulaştıysanız o zaman sırasıyla aşağıda yer alan çamaşır makinesi kapak açma yöntemlerini uygulayabilirsiniz. İlk önce;

 • Çamaşır makinesi programını iptal edin.
 • Pompa filtre alt kapağını açın.
 • Su çıkıyorsa parmağınızla pompayı yoklayın.
 • İçinde bir şey varsa çıkartın.
 • Makineyi sıkmaya veya boşaltmaya alın. Makineye boşaltma aşamasında duruyorsa ses yoksa pompayı değiştirin.

Çamaşır makinesi kapağı açılmıyorsa servisi çağırın

Yukarı da yazılan bütün işlemleri yaptınız ve Çamaşır makinesi kapağı açılmıyorsa o zaman beyaz eşya servisi çağırmaktan başka çareniz yok demektir. Ayrıca yakınlarınız da bir yerler de çamaşır makinesi tamirinden iyi anlayan birilerine de açılmayan çamaşır makinesi kapağını gösterebilirsiniz.

Size önerimiz: Çamaşır makinesi kapağı açılmıyorsa çok fazla zorlamayın. Çünkü Çamaşır makinesi kapak kolu çok hassastır. Bu kolu kırmanız durumun da 350 TL ile 1200 TL ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bizden söylemesi.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80