Blog

Çamaşır makinesi yanık kokusu nedeni ve çözümü

Çamaşır makinelerin de bazı arızalar var ki tamir edilmediğinde büyük tehlikelere neden olabilmektedir. Bunların bir tanesi de Çamaşır makinesi yanık kokusu, plastik kokusu, kablo yanması veya çamaşır makinesinden kıvılcım çıkmasıdır. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kaldığınızda derhal çamaşır makinesinin fişini çekmeli veya çalışmayı durdurmalısınız.

Çamaşır makinesinden yanık koku geliyor sorunu sıklıkla karşılaşılan tehlikeli arızalardan biridir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda ilk önce yapmanız gereken sakin olup paniğe kapılmamalısınız. Sonrasında çamaşır makinesinin >stop  >durdur veya >açma kapatma düğmesinden makineyi kapatınız. Eğer çamaşır makinesi fişine ulaşabiliyorsanız mutlaka fişi prizden çekmeyi deneyin. Sonrasında beyaz eşya servisi firmalarından yardım almalısınız.

Pekiyi Çamaşır makinesi yanık kokusundan neden yanık kokusu gelir, yanık kablo kokusu nereden gelir, yanık kokusunun çıkması tehlikeli mi ve çamaşır makinesinden neden duman çıktığını merak mı ediyorsunuz? Bu makalemiz de sizlere çamaşır makinesi yanık kokusu nedeni ve çözümü ile ilgili sizlere yardımcı olabilecek bazı bilgiler vereceğiniz.

Kablo yanığı kokusunun gelmesi ne anlama gelir?

Yeni alınan veya uzun zamandır kullandığınız çamaşır makinesinden kablo yanığı kokusunun gelmesi bir anda yüksek gücün çekmesi sonucu oluşabilmektedir. Aynı zaman da çamaşır makinesinin fişini takmış olduğunuz prizinde yanmış olabilme ihtimali oldukça yüksektir. Kablo yanığı kokusu çamaşır makinesinin rezistansa giden kabloların zayıf olmasından ve zorlandığından dolayı kablonun genleşmesinden kaynaklanabilmektedir. Pekiyi bu durumda ne yapacaksınız? İşte size yanmış kablo kokusu ile ilgili çözümler;

 • Çamaşır makinesinden yanık kablo kokusu alırsanız hemen çamaşır makisini durdurun.
 • Ateş, kıvılcım gibi bir şey görürseniz çamaşır makinesine giden şalteri (bilmiyorsanız hepsini) kapatın.
 • Çamaşır makinesinin fişini çekebiliyorsanız dikkatli bir şekilde prizden çekin.
 • Gece bu olay olduysa ışığı kapatın. Gündüz ise perdeleri kapatıp karanlık bir ortak sağlayın. Ardından çamaşır makinesinin etrafından her hangi bir ışık, alev, ateş ve kıvılcım olup olmadığına bakın. Tehlikeli bir durum varsa tehlike büyümeden hemen müdahale edin.
 • Çamaşır makinesinin garantisi devam ediyorsa ilgili markanın yetkili servisinden randevu alınız.
 • Garanti süre dolduysa İstanbul için geçerli olan çamaşır makinesi servisi 0212 535 10 80 numarasından derhal randevu alınız.

Çamaşır makinesi kablo yanığı kokusu sorunu

camasir makinesi yanik kablo kokusu
Çamaşır makinesinden yanık kablo kokusu geliyor

Çamaşır makineleri elektrik kullanım açısından yüksek çekim gücüne sahip olan makinelerdir. Dolayısıyla çamaşır makinesi fişinin takılı olduğu prizin kaliteli, yeni ve sağlam olması gerekir. Yan sanayi, çok ucuz ve gevşek olan prizler kullanılmamalıdır. Çamaşır makinesi kablo yanığı kokusunun da gelmesi genellikle prizlerin yanmasından kaynaklanmaktadır.

Çamaşır makinesi yanık kablo kokusu duyduğunuz da çamaşır makinesini durdurunuz. Çamaşır makinesinin neresinden yanık kablo kokusunun olduğunu bulmaya çalışın. Eğer çamaşır makinesini yerinden çıkarabiliyorsanız az ileri çekerek fişi prizden çıkartınız. Prizin yanık olup olmadığına bakınız. Çamaşır makinesinden kablo yanık kokusu aldığınızda aslında ilk olarak bakmanız gereken yer prizlerdir.

İPUCU: Çamaşır makinesinden yanık kokusu gelmesi ve özellikle kablo yanığı kokusunun gelmesi çok tehlikelidir. Makineyi kapatıp fişi çektikten sonra da bir süre makinenin yanından ayrılmayın. Yangın çıkma tehlikesi karşısında hazırlıklı olun.

Çamaşır makinesinden yanık kablo kokusu duyduğunuzda mutlaka teknik servisi arayınız. Kendiniz sadece güvenlik önlemlerini almak suretiyle güvenlik önlemlerini alabilirsiniz. Sakın tamir etmeye kalkışmayın. Çamaşır makinesi yanık kokusu arızası hafife alınmayacak bir sorundur.

Çamaşır makinesi plastik yanığı kokusu

camasir makinesi yanik plastik kokusu
Çamaşır makinesi yanık plastik kokusu

Çamaşır makinesi yanık kokusu sorunu ve çözümü yazımızın çamaşır makinesi plastik yanığı kokusu sorununa geldik. Çamaşır makinesinden plastik yanığı gibi bir kokunun çıkması birçok neden dolayı olabilir. Bunlar genellikle şöyle sıralanmaktadır:

 • Rezistansa giden elektrik kablolarının gevşek olması veya yandığı söylenebilir.
 • Suyun aşırı ısınmasından dolayı kazana bağlı bulunan plastikten kokunun gelmesi,
 • Çamaşır makinesi fişinin yanmış olması,
 • Fişin takıldığı prizin gevşek ve yanıyor olması,
 • Çamaşır makinesinin elektrik kablosunun çok zayıf olması,
 • Çamaşır makinesine giden üçlü veya uzatma elektrik kablolarının yanması olabilir.

Çamaşır makinenizi çalıştırdıktan sonra plastik yanığı gibi bir koku duyarsanız diğer arızalar da olduğu gibi öncelikle hiç paniğe kapılmadan çamaşır makinesini durdurun. Yanık plastik kokusunun makinenin içerisinden mi yoksa bağlı olduğu prizden mi geldiğine bakın. Çamaşır makinesinden yanık kokusu geldiğinden dolayı makineyi durdurduğunuzda kokunun birkaç dakika içerisinde gitmesi gerekir. Eğer koku gitmezse makinenin etrafına bakıp bir yerlerin yanıp yanmadığına bakınız. Çamaşır makinesi servisi ve teknik servislerden destek almadan makineyi asla çalıştırmayınız.

Çamaşır makinesinden duman çıkıyor sorunu

Sıra geldi beklide en ciddi olan çamaşır makinesi problemine. Çamaşır makinesinden duman çıktığını görürseniz hemen çamaşır makinesinin fişini çekin. Çamaşır makinesi fişine ulaşamıyorsanız o zaman da çamaşır makinesinin bulunduğu yerin şalterini indirin. Hangi şalter olduğunu bilmiyorsanız evin bütün şalterlerini derhal indirin. Sonra da çamaşır makinesinin yanına giderek dumanın devam edip etmediğine bakın. Eğer duman halen devam ediyorsa güvenlik tedbirlerine riayet ederek gerekli müdahaleyi yapın.

Çamaşır makinesinden duman çıkıyor olması olası bir yangının başlangıcı olabilir. Dumanı ilk gördüğünüzde yanık kablo kokusu veya yanık plastik kokusu gibi düşünebilirsiniz. Ama hemen müdahale etmezseniz Allah korusun bir yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Pekiyi çamaşır makinesinden neden duman çıkar merak ediyor musunuz? İşte bazı olası nedenler:

 • Çamaşır makinesinin rezistans kabloları yanıyor olabilir,
 • Çamaşır makinesi fişi ve prizi yanıyor olabilir,
 • Çamaşır makinesi kartı aşırı ısınmadan patlamış olabilir,
 • Çamaşır makinesinin içerisinde elektrik kabloları zedelenmeden dolayı patlayıp yanıyor olabilir.
 • Makinenize giden bir seyyar kablo varsa bu kablonun zayıf olmasından dolayı da duman çıkıyor olabilir.
 • Çamaşır makinesinden duman çıkma sorunu için çamaşır makinesi tamircisini aramadan lütfen çalıştırmayın.

Çamaşır makinesinden kıvılcım çıkması

Çamaşır makinesinden kıvılcım veya ateş çıkması başlığını görünce biraz ürkmüş olabilir veya böyle şey mi olur diyebilirsiniz. Ever gerçekten de çamaşır makinesinden kıvılcım çıkma, yanık kokusu veya mangal kokusu gibi bir koku ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çamaşır makinesinden kıvılcım çıkmasının nedenlerinden biri çamaşır makinesi motorunun bozulmuş olma olasılığıdır. Çamaşır makinesi motoru kolektörlerinin bozulması sonucu motor kömürlerinin aşırı aşınması sonucu kıvılcım çıkabilmektedir. Ayrıca motor kayışının bir yerlere dolanıp motorun aşırı zorlanmasından da kıvılcım çıkabilir.

Ayrıca eğer çamaşır makinesi motor kömürü biterse ve sizde sağda solda duyduğunuz bazı metotları uygulayıp motora vurursanız motordan kıvılcım çıkmasına neden olmuşsunuz demektir. Böyle bir durumda çamaşır makinesi tamir servisi firmalarını arayıp randevu almalısınız.

Yeni çamaşır makinesi yanık kokusu

Yeni aldığınız çamaşır makinesini ilk çalıştırdığınız da yanık plastik kokusu, yanık kablo kokusu veya yanık kablo kokusu alabilirsiniz. Yeni çamaşır makinesini ilk çalıştırdığınız da burada ifade edilen kötü kokuları aldığınızda endişelenmenize gerek olmadığını söylemeliyiz. Çünkü yeni bir çamaşır makinesi ilk olarak yüksek elektrik akımını çektiğinde makinenin içerisindeki rezistansın fazla ısınması veya rezistansa giden kablonun genleşip ısınması sonucu yanık kablo kokusu alabilirsiniz.

Yeni çamaşır makinesinden duman çıkıyor olması önemli bir sorundur. Çünkü duman çıkması bir şeylerin yandığı veya hatta alev aldığı anlamına gelir. Ama eğer yeni çamaşır makinesinden yanık kokusu aldıysanız bunu endişe etmenize ve teknik servisi aramanıza gerek yok. İlk yıkamadan sonra bu sorun giderilecek ve muhtemelen ikinci yıkamada yanık kokusu almayacaksınız.

Çamaşır makinesi motorundan yanık kokusu gelmesi

camasir makinesi motorundan duman cikiyor
Çamaşır makinesi motorundan duman çıkıyor

Çamaşır makinesinde önemli olan bir diğer sorun da motordan yanık kokusu gelmesidir. Bu sorun genellikle çamaşır makinesinin motorunda bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Çamaşır makinesi yanık kokusu geliyor ve çözümü ile ilgili yazmış olduğumuz makalemizin beklide en basit ve endişe etmeyeceğiniz sorunlardan biridir. Çamaşır makinesi motorundan yanık veya kötü koku gelmesi durumunda açma kapama tuşundan makineyi durdurun. Ardından pencereleri açıp kötü kokunun çıkmasını sağlayın. Birkaç dakika içerisinde yanık kokusunun gittiğine şahit olacaksınız.

Eğer çamaşır makinesi yanık kokusu sorunu devam ediyorsa hemen size en yakın çamaşır makinesi tamircisini arayıp durumu izah edin. Sonrasında beyaz eşya tamircisi gelmeden lütfen makineyi çalıştırmayın.

Çamaşır makinesinden yanık kokusunun gelmesi tehlikeli midir?

Çamaşır makinesinden yanık kokusu gelmesi tehlikeli bir olaydır. Yanık kokusu aldığınız da hızlıca çamaşır makinesinin elektrik akımını durdurursanız muhtemelen yanık kokusu gidecektir. Eğer fişi çekmenize rağmen yine de duman çıkmaya ve yanık kokusu artmaya devam ediyorsa bu durum tehlikeli olabilir. Çünkü yanık kokusu aldığınızda mutlaka çamaşır makinesinin görünmeyen her hangi bir bağlantısından, elektrik prizlerin yanmasından veya çamaşır makinesi elektrik kablolarından yanık kokusunun gelmiş olabileceğini düşünmelisiniz.

Çamaşır makinesinin hangi aksamından yanık kokusunun geldiğini görebiliyorsanız endişelenmenize gerek yok. Yalnız duman çok olması ve görünmeyen bir yer de olması durumunda da gerçekten de çamaşır makinesinden yanık kokusu veya duman çıkması tehlikelidir.

Bosch çamaşır makinesi yanık kokusu,

Bosch çamaşır makinesi kutu gibi tamamen kapalı ve özenerek üretilen makinelerdir. Birçok çamaşır makinesinin alt tarafı açık ve motorun görünen bir yerdeyken, Bosch çamaşır makinesinin alt tarafı (bazı modeller hariç) kapalı ve motor güvenli kapalı bir yerdedir. Bosch çamaşır makinesinden yanık kokusu aldığınızda yapmanız gereken tek şey sadece çamaşır makinesinin elektrik akımını kesmektir. Eğer böyle yaparsanız çamaşır makinesinden çıkan yanık kablo, plastik ve eğer çıkıyorsa duman son bulacaktır.

Siemens çamaşır makinesi yanık plastik kokusu

Siemens markalı ürünler Bosch ile aynı kalite de üretilmektedir. Siemens çamaşır makinesinden yanık kokusu aldığınızda makinenizin eski veya yeni olduğuna bakmaksızın kokunun ne derece olduğuna bakılmalıdır. Eğer yeni aldığınız bir çamaşır makisini ilk çalıştırma esnasında yanık kokusu alırsanız endişelenmenize gerek yok. Ama uzun süredir kullandıktan sonra ilk defa Siemens çamaşır makinesinden yanık kablo veya plastik kokusu alırsanız mutlaka yanmış bir parça olabileceğini düşünmelisiniz.

Siemens çamaşır makinesinin elektrik fişini çekip teknik servis aramalısınız. Garantili cihazlar için Siemens servisini, garantisi süresi dolmuş olan cihazlar içinse özel beyaz eşya servislerini arayınız.

Arçelik çamaşır makinesi yanık plastik kokusu

Ülkemizde çok fazla satılan ürünlerin başında Arçelik markası gelmektedir. Evinizde kullandığınız Arçelik çamaşır makinesinden yanık kokusu veya yanık plastik kokusu duyarsanız yetkili servisleri aramadan önce güvenlik önlemlerini almalısınız. İlk önce elektrik fişini çekip beklemelisiniz. Bu süre sonunda duman çıkmaya veya koku yoğunluğunu kaybetmediyse o zaman da teknik servisleri arayıp bilgi sahibi olabilirsiniz. Çamaşır makinesinde yüksek akım olmasından dolayı ilk önce yapmanız gereken elektrik fişini çekmenizdir.

Duman veya kokunun bitmesinin ardından Arçelik servisi telefonunu arayın. Çamaşır makinesinin garantisi yoksa istediğiniz çamaşır makinesi teknik servisleri çağırabilirsiniz.

Altus çamaşır makinesi kötü yanık kokusu

Altus çamaşır makinesi kullandığınızda yanık plastik ve kablo kokusu alırsanız kolaylıkla müdahale edebilirsiniz. Öncelikle yanık kokusunun nereden geldiğine bakmanız gerekir. Altus Çamaşır makinesi yanık kokusu sorunu ve çözümü ile tespit etmeden zararın derecesini anlayamazsınız. Yanık kokusunun tehlikeli boyutlara ulaşmaması için ilk önce yapmanız gereken şeyin elektrik akımının kesmeniz olduğunu bilmelisiniz. Elektriği kesmek için fişi prizden çıkarabilir, şalterleri indirebilir veya açma kapatma düğmesi bulunan bir priz kullanıyorsanız bu düğmeye de basmanız yeterlidir.

Altus çamaşır makinesi yanık kokusu ile ilgili şikayetlerinizi Altus yetkili servislere veya özel beyaz eşya tamircilerine iletebilirsiniz.

Vestel çamaşır makinesi yanık kokusunun gelmesi

Vestel çamaşır makinesi çok eski yıllardan günümüze severek kullanılan ürünlerdir. Vestel çamaşır makinesi yanık kokusu ile ilgili şikayetlerinizi Vestel yetkili servisine ya da garanti dışında kalan cihazlar içinde dilediğiniz Vestel beyaz eşya tamir servisine bildirebilirsiniz.

Vestel marka çamaşır makinesinden ilk olarak koku aldığınızda yukarıda anlatmış olduğumuz nedenlerden kaynaklanabileceğini unutmayın. Örneğin; Çamaşır makinesinden neden yanık kokusu çıkar? Yanık kokusu tehlikeli mi? Çamaşır makinesinden duman çıkıyor başlıklarına bakıp fikir sahibi olabilirsiniz. Ama öncesinde mutlaka Vestel çamaşır makinesinden duman veya yanık kokusunu aldığınızda fişi çıkarıp bir müddet makinenin yanında gözlemlemelisiniz.

Profilo çamaşır makinesinden duman çıkıyor

Profilo markası Bosch ve Siemens ile aynı kalite de üretilmiş olan ürünlerdir. Bu ürünleri kullananların büyük bir çoğunluğu memnuniyetlerini ifade ediyor ve uzun yıllar boyunca kullandıklarını söylemekteler. Profilo çamaşır makinesi yanık kokusu aldığınızda diğer makineler de yapmanız gerekenlerin aynısını bu makine içinde yapabilirsiniz. Yalnız profilo çamaşır makinesinden duman çıkıyor olması ciddiye alınacak bir arıza belirtisidir. Bu durum ile karlı karşıya kaldığınızda sakinliğinizi koruyarak hemen çamaşır makinesini kapatmalısınız. Böylelikle elektrik akımı yüzünden yanan kablo veya plastik aksamları sönecektir. Ya da duman çıkması duracaktır.

Profilo çamaşır makinesinden duman çıktığını görürseniz garantisi devam eden cihazlar için Profilo servisini hemen arayıp randevu alın. Garantisi olamayan makineler içinse yetkili servis veya istediğiniz en yakın beyaz eşya servisinden randevu alabilirsiniz.

Samsung çamaşır makinesi yanık kokusu ve çözümü

Samsung markası beyaz eşya sektörüne sonradan giren bir markadır. Elektrikli ev aletleri sektörüne hızlı bir giriş ile giren Samsung markası günümüzde güvenle kullanılmaktadır. Eğer Samsung marka çamaşır makinesi aldıysanız ve çamaşır makinesinden yanık kokusu geliyorsa bilgi alabileceğiniz en doğru sayfadasınız demektir.

Samsung çamaşır makinesi yanık kokusu sorununa çözüm bulabilmek için öncelikle tehlikeyi ortadan kaldırmalısınız. Bunun içinde çamaşır makinesinin yanına giderek kokunun nereden geldiğini tespit etmelisiniz. Çok fazla yoğun bir yanık kablo kokusu alırsanız hemen çamaşır makinesini kapatınız. Ardından yanık kokusunun çamaşır makinesinin içinden mi yoksa fişin takılı olduğu prizden mi geldiğine bakmalısınız. Çamaşır makinesinden koku geliyorsa zaten fişi çekmeniz veya kapatmanız ile tehlikeyi önlemiş olacaksınız. Eğer prizden geliyorsa tehlike devam ettiği için mutlaka bir elektrikçi çağırmalısınız.

Eğer koku Samsung çamaşır makinesinin içinden geliyorsa hemen Samsung beyaz eşya servisini arayın.

Çamaşır makinesinden çıkan kötü kokulardan şikayetçiyseniz lütfen sorunuzu YORUM kısmına yazınız. Uzman arkadaşlarımız ve ziyaretçilerimiz sizlere yardımcı olacaklardır.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Öncelikle merhabalar ben çamaşır makinesini çalıştırdıktan sonra hiç bir sıkıntı koku yoktu ve yikayip bitirdi bittikten sonra ağır bir şekilde çamaşırlarda ve makinenin içinde yanık kokusu aldım çok endiselendim ve prizi çektikten bir saat sonra koku gitmişti sorun arıza nedir peki

  1. Merhabalar.
   Özellikle yaz aylarında çamaşır makinesinden yanık kokusu geliyorsa, çamaşır makinesi motor arızasından kaynaklanma ihtimali oldukça yüksektir.
   Yanık kokusunun gelme nedenleri genellikle, kablo yanığı, rezistans patlaması, motor arızası ve kazanın körük lastiğine sürtmesinden kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80