Blog

Çamaşır Makinesi Rezistans Değişimi ve Fiyatları

Çamaşır makinesi suyu ısıtmıyorsa veya şalter attırıyorsa rezistans bozulmuş olabilir. Bunun için hemen Çamaşır makinesi rezistans değişimi yaptırmanız gerekmektedir. Ama öncesinde tabi ki rezistans tamiri ve rezistans fiyatlarını öğrenmeniz gerekecek.

Her marka ve model çamaşır makinesinde rezistans arızası ile karşılaşabilirsiniz. Bazı makineler de rezistans değişimi çok kolay yapılırken, bazılarında ise rezistans değişimini gerçekleştirmek için makinenin ön tarafındaki birçok parçayı sökmeniz gerekebilir. İşte bu yüzden çamaşır makinesi rezistans değişim fiyatları yapılan işçiliğe göre belirlenmektedir. Dilerseniz rezistans ile ilgili bütün detayları burada bulabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Rezistansının Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Çamaşır makinesi rezistansı bozulduğun da genellikle makineyi çalıştırdığınız da şalter atar. Bazen de makineye dokunduğunuz da elektrik akımına çarpılırsınız. Sizi çarpan elektriğin gücü bazen çok güçlü bazen de çok zayıf olabilir.

Ayrıca çamaşır makinesi rezistansının bozuk olup olmadığını anlamak için makineyi yüksek sıcaklıkta yani 70 veya 90 derece de çalıştırıp 30 dakika sonra kapak camına dokunarak da anlayabilirsiniz. Makineniz suyu ısıtıyorsa sağlam, ısıtmıyorsa bozuk demektir. Beyaz eşya servisi veya sadece makine tamirini yapan çamaşır makinesi servisine başvurabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Rezistans Değişimi Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesi rezistansını değiştirmek için öncelikle gerçekten de rezistansın bozuk olduğundan emin olmanız gerekiyor. Çünkü rezistans arızası ile kablo kopması ve ana kart arızası birbirine çok benzemektedir. Çamaşır makinesi rezistans değişimi için öncelikle;

 • Makinenin arka kapağını uygun bir tornavida yardımı ile sökün.
 • Rezistansa bağlanan bütün kabloları çıkartın.
 • Rezistansın ortasında ki somunu gevşetin ama sonuna kadar çıkartmayın.
 • Somunun ucuna çekiç ile vurarak demir parçasının içeri girmesini sağlayın.
 • Elinizle rezistansı çıkartmaya çalışın.
 • Rezistans çıkmıyor ise pense ile sağ sol hareketler ile çıkartmaya çalışın.
 • Uzun çabalarınız sonucu rezistansı çıkartamadınız mı? çamaşır makinesi rezistans değişimi için çamaşır makinesi servisinden yardım isteyin.
 • Çıkarttığınız rezistansın yerine yenisini takın.
 • Eski rezistansta ki ntc’yi yeni rezistansa takın.
 • Rezistansın vidasını sıkın.
 • Rezistans kablolarını bağlayın ve makinenin arka kapağını kapatın.

Çamaşır Makinesi Rezistansını Değiştirmek Çok Mu Zor?

Çamaşır makinesi rezistans değişimi kulağa kolay gibi gelse de, bu aslında makine markası ve türüne göre değişkenlik gösteren bir işlemdir. Bazı çamaşır makinelerinde ustalar dahil rezistans değişimini çok zor şartlar altında yapmaktadır. Yıllardır rezistansın çıkmamış olması, rezistansa dolanan elbise kalıntıları, tortu ve deterjanın beton gibi sertleşmesi sonucu rezistansı değiştirmek oldukça zor bir işlemdir.

Çamaşır Makinesi Rezistans Değişim Fiyatları

Çamaşır makinesi rezistans değişim fiyatları makinenin marka, model ve rezistans türüne göre değişmektedir. Aşağıda verilen rezistans değiştirme ücretleri en az ve en çok olarak

MARKAREZİSTANS MODELİİŞÇİLİK DAHİL FİYAT
ArçelikDelikli650 TL – 1.100 TL
BekoDelikli650 TL – 1.000 TL
AristonDelikli700 TL – 900 TL
HotpointDelikli700 TL – 900 TL
İndesitDelikli700 TL – 900 TL
BoschDelikli600 TL – 1.400 TL
SiemensDelikli600 TL – 1.400 TL
ProfiloDelikli600 TL – 1.400 TL
VestelDelikli900 TL – 1.200 TL
RegalDelikli900 TL – 1.200 TL
SamsungDeliksiz – Kapalı600 TL – 1.100 TL
LGDeliksiz – Kapalı700 TL – 1.000 TL
HoverDelikli – Deliksiz850 TL – 1.200 TL
Çamaşır makinesi rezistans değişim ve tamir fiyatları

Bazı Markalara Ait Rezistans Modelleri

arçelik beko çamaşır makinesi rezistansı
arçelik beko çamaşır makinesi rezistansı
bosch profilo siemens çamaşır makinesi rezistansı
bosch profilo siemens çamaşır makinesi rezistansı
indesit-ariston-hotpoint-camasir-makinesi-rezistansı
indesit-ariston-hotpoint-camasir-makinesi-rezistansı
samsung lg çamaşır makinesi rezistansı isiticisi
samsung lg çamaşır makinesi rezistansı isiticisi

Rezistans Arızası Tehlikeli mi?

Rezistans arızası ve rezistansın patlaması oldukça ciddi ve tehlikeli bir sorundur. Çamaşır makinesi rezistansı her çamaşır makinesinde yaşanabilen önemli arızalardan biridir. Rezistans değişimini yapmak kaç para tutabilir ki? Neden önemli bir arıza olarak açıkladığınızı anlamış değilim diye sorabilirsiniz. Hemen sebebini söyleyelim.

Çamaşır makinesi rezistansı kazanın iç tarafından ve suyun içerisindedir. Çamaşır makinesi rezistans arızası genellikle rezistansından patlaması ve bir kaç parçaya ayrılması ile gerçekleşir. Rezistans patladığı zaman açıkta kalan elektrik devreleri suyun içerisinde kalır. Bu durumda zayıf elektrik akımına yakalanma riskiniz oldukça yüksek. Aşağıda çamaşır makinesi rezistans değişimi ve fiyatları ile ilgili birçok detaya ulaşabilirsiniz.

Rezistans Arızası İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Çamaşır Makinesi Rezistansı Neden Yanar?

Çamaşır makinesi rezistansı genellikle elbise ipliklerinin rezistansa dolanması, hiç aralıksız makinenin üst üste çalıştırılması, yüksek elektrik akımı, rezistansda bir cismin çarpması sonucu rezistans yanabilir.

Çamaşır Makinesi Rezistansı Bozulunca Ne Olur?

Çamaşır makinesi bozulunca genellikle şalter atar, makineye dokunduğunuz da elektrik çarpar ve suyu ısıtmaz. Derhal çamaşır makinesi rezistans değişiminin yapılması gerekir.

Çamaşır Makinesi Rezistansı Makinenin Neresinde?

çamaşır makinesi rezistansı bazı modeller de arkada motorun hemen üstünde bulunurken, bazıları ise ön taraftadır.

Çamaşır Makinesi Rezistansı Tamir Edilir mi?

Çamaşır makinesi rezistansı tamir edilemez. Bozulduğu zaman yenisi ile değiştirilir.

Çamaşır Makinesi Rezistansını Kimler Değiştirir?

Çamaşır makinesi rezistans değişimi, özel beyaz eşya servisleri, yetkili servisler ve eli yatkın olan kullanıcılar tarafından da değiştirilebilir. Yalnız rezistans değişimi yapılırken kazanın çatlama, makinenin bozulma ve ana kartın patlaması olasılığını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Çamaşır Makinesi Rezistansı Garanti Kapsamına Girer mi?

Yasal garanti süresi içerisinde rezistans arızası ile karşılaşırsanız, ilgili markanın ücretsiz onarımını değiştirmesi gerekmektedir. Rezistans arızası garanti kapsamındadır.
NOT: Evde kullandığınız çamaşır makinesini sanayi tipleri gibi çok sık çalıştıramazsınız. Tespiti halinde rezistans garanti kapsamına ALINMAYABİLİR.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80