Blog

Bulaşık Makinesi Su Almıyor

Bulaşık makinesi su almıyor arızası sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri değildir. Bu sorun nadiren karşımıza çıksa da hızlı olarak çözülemediğinde can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Bulaşık makinesi neden su almaz ve su almama nedenlerine geçmeden önce bu arızayı kendinizde evde tespit edip tamir etme fırsatınız oldukça yüksektir.

Bundan dolayı bulaşık makinesi servisi çağırmadan önce buradan çözüm yollarını öğrenerek bir yol çizebilirsiniz. Şimdi gelin bulaşık makinesi neden su almaz ve bulaşık makinesi su almama nedenlerini hep birlikte bakalım.

Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz?

Bulaşık makinesini ilk olarak çalıştığınız zaman atık pompası çalışır. Atık pompası içerisindeki suyu gider borusundan attıktan hemen sonra bulaşık makinesi ventilinden su almaya başlar. Bulaşık makinesi su almıyor ise yani su boşalttıktan sonra makine su almıyorsa bir arıza var demektir. Bu arızayı bazen kendimizde evde çözebilirken bazen de beyaz eşya tamircisi çağırmak zorunda kalabilirsiniz. Yalnız bulaşık makinası su almıyor arızasının başlıca nedenlerinden bir tanesi de evde su kesintisinin yaşanmasıdır.

İşte bu nedenle bulaşık makinesi su almıyor arızasıyla karşı karşıya kaldığınızda musluklarınızdan suyun akıp akmadığını mutlaka kontrol ediniz. Su kesildiği zaman bulaşık makinesi su almaz. Bulaşık Makinesi su çekmiyor ise buyurun gelin zengin bilgilerle dolu makalemize göz atalım.

ÖNERİ: Bulaşık makinesi su boşaltmıyor ise tıkla.

Bulaşık Makinesi Su Almama Nedenleri

Bulaşık makinesi su almama nedenlerini burada açıklarken burada söylenen ve adı geçen ifadelerin ne anlama geldiğini bilemeyebilirsiniz. Bundan dolayı bulaşık makinesi su almıyor arızasını anlatırken kullanmış olduğumuz terimleri internet üzerinde araştırarak hangi parçanın bozuk olduğuna anlam verebilir. İşte bulaşık makinesi su almama nedeni ise bozuk olma ihtimali oldukça yüksek olan parçalar. Bulaşık makinesi neden su almaz?

 • Bulaşık makinesinin içerisinde su varsa bulaşık makinesi su almaz. Makinenin suyu alması için öncelikle içerisindeki suyu boşaltması gerekir.
 • Bulaşık makinesi atıksu pompası arızalı ise bulaşık makinesi su atma suyu atmadığı için de makine suda almaz.
 • Bulaşık makinesi içerisindeki suyu tamamen atmazsan yani biraz bire kalırsa yeni su almaz.
 • Bulaşık makinesi prostatı arızalı ise içerisinde su olduğunu zanneder. Bundan dolayı bulaşık makinesi su almıyor ise mutlaka prostat arızasından da şüphe edilmelidir.
 • Bulaşık makinesi su almama arızası yani su almama nedenlerinden biri de şamandıra arızası olabilir. Bulaşık makinesi şamandıra arızası yaşandığında makinenin bir çok yerinde hata meydana gelir. Bunlardan bir tanesi de su almama arızasıdır. Bulaşık makinesi su almıyor ve bir hata oluşuyorsa mutlaka şamandıra değişiminin de yapılması gerekir.
 • Bulaşık makinesi ana kart arızası yaşandığında makine su almaz. Su almama nedenlerinden biri olan bulaşık makinesi ana kart arızasını tamir ettirerek makinenin yeniden su olduğunu görebilirsiniz.
 • Bulaşık makinesi Ventil ile su alır. Yani bulaşık makinesine suyu ventil ile iletir. Bulaşık makinesi su çekmiyor ise ventil arızası olabilir.

Bulaşık makinesi su almıyor ise makinanın herhangi bir elektrik kablosunda kopukluk meydana gelebileceği gibi temassızlık olma ihtimali de oldukça yüksektir. Bulaşık makinesi su almama nedenleri yani bulaşık makinesi neden su almaz diye soranlara mutlaka elektrik kablosundan da şüphe edilmesi gerektiğini ifade ediyoruz.

Bulaşık Makinesi Su Almıyor Ses Çıkarıyor

Bulaşık makinesi su almama nedenleri arasında yer alan arızalardan biri de bulaşık makinesi su almıyor ses çıkarıyor hatasıdır. Bu aslında bazen bulaşık makinesinde meydana gelen ikinci bir arıza gibi görülse de genellikle aynı sorunun devam ettiği anlamına da gelebilmektedir.

Bulaşık makinesinin başlat tuşuna bastığınız da makine hemen su almaz. İlk önce içindeki suyu boşaltmak için pompa motorunu çalıştırır. Yani makineden su alma sesi gelir. Pompanın çalışma süresi ortalama 30 saniye ile 2 dakika süren bu işlemden sonra bulaşık makinesi su almaya başlar. Eğer bu aşamadan sonra bulaşık makine durursa ve makine su almazsa o zaman bulaşık makinesi ventil arızası, ana kart arızası, şamandra arızası ve bir iki parçanın kontrolü yapıldıktan sonra arızalı olup olmadığına bakılması gerekir.

1, 2, 3, 5, 9 Programlı Bulaşık Makinesi Su Almıyor

Bulaşık makinesinin modeline ve program sayısına göre arızalarında da bazı farklılıklar gözlemlenmektedir. Örnek olarak 3 programlı bulaşık makinesi su almıyor arızasının nedeni ile 9 programlı bulaşık makinesi su almama hatasının nedeni aynı değildir. Bu nedenle kullandığınız bulaşık makinesinin program sayısına göre çözüm yollarına bakmalısınız.

Bulaşık Makinesi Çalışıyor Ama Su Almıyor

Bulaşık makinesi arızası ile karşılaştığınız da bunun çözüm yollarını araştırmak ve hemen tamirini kısa sürede yapmanız pek mümkün olmayabilir. Çünkü bulaşık makinesi arızasını çözmek için çalışma mantığını öğrenmeniz ve deneme yanılma yapmak için elinizde yedek parçaların olması gerekir.

Bulaşık makinesi çalışıyor ama su almıyor arızası da çözülmesi gerçekten de çok zor olan arıza türlerinden biridir. Bulaşık makinesinin başlat tuşuna bastığınız da makine çalışır ve pompa motoru yardımı ile suyu atar. Su atma işlemi bittiğinde su çekmesi gerekir. Çok programlı bulaşık makinesi çalışıyor ama su almama hatası ile sorun devam ediyorsa;

 • Bulaşık makinesi programını iptal edin.
 • Bulaşık makinesini resetleyin.
 • Bulaşık makinesi su ventilini kontrol edin.
 • Bulaşık makinesi temiz su hortumunun katlanıp katlanmadığını kontrol edin.
 • Su tahliye pompasını kontrol edin.

Bulaşık Makinesi Markasına Göre Su Almama Nedenleri

Arçelik bulaşık makinesi su almıyor

Arçelik bulaşık makinesinde su almıyor arızası ile karşılaştığımız zaman bu arıza genellikle Şaman da arızasından kaynaklanmaktadır. Arçelik bulaşık makinesi su almama nedenlerinden biridir. Bunun için bulaşık makinesi tamircisini aramalısınız.

Beko bulaşık makinesi su almıyor

Beko bulaşık makinesi su almıyor ise Ventil kontrol edilmeli ve şamandıraya bakılmalıdır. Ayrıca kopuk kablo var mı yok mu ona da dikkat edilmelidir.

Profilo bulaşık makinesi su almıyor

Profilo bulaşık makinesinde su almama nedenlerinden bir tanesi de makinenin alt kartının arızalı olmasıdır.
Profilo marka bulaşık makinesi su almama arızası makinenin alt kartının arızalı olması, Ventil ve emniyet ventilinin arızalı olmasından kaynaklanabilir. Onun çözümüne odaklanabilmeniz için mutlaka beyaz eşya servisi ile çalışmalısınız.

Siemens bulaşık makinesi su almama nedenleri

Siemens bulaşık makinesi su almıyor arızası ile karşı karşıya kaldığınızda mutlaka kendiniz yapmaktan ziyade bulaşık makinesi tamircisi ile çalışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz Siemens bulaşık makinesi su almama nedenleri genellikle pompa arızası elektronik kart arızası, ventile arızası ve Samandıra arızasıdır.

Hotpoint Ariston bulaşık makinesi su almıyor

Hotpoint ariston bulaşık makinesi su almıyor ise bunun sebebi içerisinde su görmesi olabilir. Öncelikle pompa kontrolü, şamandıra kontrolü, emniyet ventili, kontrolü, yıkama motoru kontrolü ve kabloların kol kopuk olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Vestel bulaşık makinesi su almıyor arızası

Vestel bulaşık makinesi su almıyor ve bu soruna çare bulamıyorsanız mutlaka beyaz eşya tamircilerini aramalısınız. Vestel bulaşık makinesini sökmek ve bunu tamir etmek diğer markalara göre biraz daha zor ve hassas bir süreçtir. West Westlerin karmaşık programlamasını çöze bilmeniz mümkün olmayabilir. Vestel bulaşık makinesi su almıyor arızası vent ile arızası şamandıra arızası ve elektronik kart arızasıdır.

Regal bulaşık makinesi su almama arızası

Regal bulaşık makinesi su almıyor ise bunun başlıca nedenlerinden biri Regal bulaşık makinesi elektronik kartının arızalı olmasıdır. Sonrasında sırasıyla bulaşık makinesi ventil arızası, bulaşık makinesi pompa arızası, kabloların yanık ve kopuk olması, kapı emniyet kilidinin bozuk olması.

Bulaşık makinesi su almıyor arızasına çözüm bulamadınız mı?

Bulaşık makinesi su almıyor arızasını tamir ettirmek isterseniz, İstanbul beyaz eşya tamircisi olarak yardımcı olabiliriz. Bunun için Sarıyer beyaz eşya servisi, Kağıthane beyaz eşya tamircisi, Arnavutköy beyaz eşya tamircisi ile görüşebilir ve randevu için iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80