Blog

Bulaşık Makinesi Yıkama Süresi

Bulaşık makinesi yıkama süresi bulaşıkları yıkadığınız program sınıfına göre değişmektedir. Bazı programların yıkama süresi uzun sürerken bazıları ise kısa süre içerisinde bitmektedir. Bulaşık makinesi yıkama sürelerini etkileyen bazı faktörler de mevcuttur. Bunlar program sürelerini kısaltıp uzatabilir. Bu nedenle bulaşık makinesi 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 programın ne işe yaradığını buradan bakıp öğrenebilirsiniz.

Bu programlar ekonomi, hızlı yıkama, yoğun yıkama, süper yıkama, ön yıkama, sadece üst yıkama ve sadece alt yıkama olarak değişmektedir. Her bir programın kaç saat ve kaç dakika sürdüğünü alttaki başlıklar da belirttik. Bu sayede hangi programın kaç dakika ve kaç derece de yıkadığını hemen anlayabilirsiniz.

Bulaşık makinesi yıkama süresinde bir anormallik olduğunu düşünüyorsanız bulaşık makinesi servisinden randevu alabilir ve beyaz eşya tamircisinden bilgi alabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Uzun Süre Yıkıyor, Bitmiyor

Bulaşık makinesi yıkama süresi makine ekranında yazan dakikaya göre değişmektedir. Bu dakika her ne kadar doğru ilerlese de makinenin yanlış dakika hesabının yapılmasını etkileyecek bazı önemli faktörler vardır. Yani bulaşık makinesi normalden daha uzun süre yıkıyor, yıkamayı kolay, kolay bitirmiyor ve dakika geçmesine rağmen bitmiyorsa, bu makinenin arızalı olması değil, bilakis yaşadığınız coğrafi şartlar ile ilgilidir. İşte bulaşık makinesinin uzun yıkamasının bazı nedenleri;

Bulaşık makinesinin bulaşıkları kaş saatte ya da dakika da yıkadığı kullanmış olduğunuz bulaşık makinesi markası, modeli, kaç derece ısı da yıkadığınız, suyun sıcaklığı, suyun sertlik derecesi, makinenin içerisinde tuz olup olmadığı, suların hızlı yada yavaş akması, elektrik voltaj düşüklüğü ile daha bir çok etken bulaşık makinesi yıkama süresini etkilemektedir.

TAVSİYE: Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor veya başlat düğmesi çalışmıyor makalelerine göz atabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Kaç Saatte (Dakika da) Yıkar?

Ekonomik yıkama 30 derece: Bulaşık makinesi ekonomik yıkama süresi markaya göre değişmektedir. Bulaşık makinesi ekonomi programının yıkama süresi ortalama yıkama süresi 2 saat 30 dakika ile 3 saat 20 dakika arası değişmektedir.

Hızlı yıkama 50 derece: Bulaşık makinesi hızlı yıkama programı ile bulaşıkları daha hızlı yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinesi hızlı yıkama süresi 58 dakika olarak belirlenmiştir. Bu süre bazı makineler de nadirde olsa daha kısa ve daha uzun sürebilir.

Yoğun yıkama 70 derece: Yoğun yıkama programı çok yağlı tava ile tencerelerin yıkandığı yıkama programıdır. Bulaşık makinesi yoğun yıkama program süresi 90 dakika ile 109 dakika arası değişmektedir. Bu program da genellikle dayanıklı olan bulaşıklar yıkanması gerekir. Bulaşık makinesi yıkama süreleri aslında biraz da suyun ilk sıcaklığına göre değişmektedir. Özellikle kış aylarında su çok soğuduğu için 70 derece yoğun yıkama program süresi çok daha fazla uzayabilir.

Ön yıkama 30 – 50 derece: Bazı bulaşık makinelerinde ön yıkama özelliği vardır. Bu özelliği bulaşıkların çok kirli ve suya tutmadan bulaşıkları makineye yerleştirenler kullanır. Bulaşık makinesi ön yıkama program süresi 85 dakika ile 120 dakika arasındadır. Bulaşık makinesi yıkama süresi ön yıkama işlemi ile daha da yükselecektir. Çünkü makine ilk önce ön yıkama ile bulaşıkları yıkayacak ve alınan suyun boşaltılması ile normal yıkama süresine geçecektir.

Hassas yıkama 20 – 35 derece: Hassas yıkama programı bulaşık makinelerinin aslında pek fazla kullanılmayan yıkama programıdır. Bu program ile çok hassas ve hemen zarar görebilecek bulaşıklar yıkanabilir. Bulaşık makinesi hassas yıkama süresi 110 dakika ile 135 dakika arası sürmektedir.

Soğuk yıkama: Bulaşık makinesi yıkama süresi suyun ısınmaması halinde çok fazla düşmektedir. Çok programlı bulaşık makinelerin de soğuk yıkama seçeneği de vardır. Bu program süresi 9 dakika ile 20 dakika arasında değişmektedir. Soğuk yıkama da bulaşık makinesini çalıştırırsanız program süresi kısalı ama bulaşıklar ıslak çıkar. Kurumaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80