Blog

Bulaşık Makinesi Başlat Düğmesi Çalışmıyor Çözümü

Bulaşık makinesinin başlat tuşuna bastığınız da makine de bir sorun yoksa yıkamaya başlaması gerekir. Peki ya başlat tuşuna basmanıza rağmen bulaşık makinesi çalışmıyorsa ne yaparsınız? İşte size bulaşık makinesi başlat düğmesi çalışmıyor sorunun çözümünü söyleyeceğiz.

Bulaşık makinesi yıkamaya başlamıyor veya başlat tuşu çalışmıyor” sorunun çözümünü en ince noktasına kadar açıklıyoruz. Buraya bakarak bulaşık makinesi start düğmesinin neden çalışmadığını, programa neden başlanmadığını ve bulaşık makinesinin başlat düğmesi mi bozuk yoksa bir yerde hata olduğu için mi programın başlayıp başlamadığını anlayacaksınız.

EKSTRA İÇERİK: Bulaşık makinesi ışığı yanıyor ama çalışmıyor veya Bulaşık makinesi ışığı yanmıyor ve çalışmıyorsa buraya tıklayın.

Bulaşık makinesi başlat tuşu neden çalışmaz?

Bulaşık makinesinin başlat tuşuna bastığınızda makine sırasıyla içerisindeki bazı parçaları test eder. Bu test aşamasında bu parçalardan her hangi biri çalışmazsa bulaşık makinesi hata verir/Program başlamaz. Diyelim ki; Bulaşıkları bulaşık makinesi yerleştirdiniz ve başlat tuşu / Start düğmesi / bulaşık makinesi çalıştırma tuşuna bastınız. Ama öncesinde bulaşık makinesi kapağını kapatmayı unuttunuz. Bulaşık makinesi kapısı açık olduğu için çalışmayacaktır. Bu nedenle eğer bulaşık makinesi arızalı değilse bile bulaşık makinesi başlat düğmesi çalışmaz.

Yani siz bulaşık makinesinin start açma kapatma veya program başlatma düğmesine bastığınız da program başlamıyorsa beyaz eşya servisi veya bulaşık makinesi servisi çağırmadan önce mutlaka gözle görünür bazı yerler de ön kontrol yapınız. Bulaşık makinesi başlat tuşu hatasını alabileceğiniz bulaşık makinesi markaları;

 • Bosch
 • siemens
 • Philips
 • Profilo
 • Arçelik
 • Beko
 • Grundig
 • Elektrolüx
 • AEG
 • Samsung
 • Vestel
 • Ariston
 • Hotpoint
 • İndesit
 • Regal
 • Finlux
 • Altus
 • Seg

Elektrik gelip gelmediğini kontrol edin

bulasik makinesine elektrik gelmiyor olabilir
Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor olabilir

Bulaşık makinesi ön paneli üzerinde (bazı marka ve modeller de) çamaşır makinesi kadar düğme ve ekran olmadığından dolayı elektrik gelip gelmediğini de anlayamayabilirsiniz. Bu nedenle bulaşık makinesi düğmesine basmanıza rağmen makine yıkamaya başlamıyorsa ilk önce bulaşık makinesi elektrik gelip gelmediğini kontrol edin.

Eğer makineye elektrik geliyorsa ve siz açma kapatma veya start düğmesine basmasına rağmen bulaşık makinesi başlat tuşu çalışmıyorsa çözümü için aşağıdaki önerilere göz atınız.

Bulaşık makinesi kapısı kapanmıyorsa program başlamaz

Bulaşık makinesinin ön kapakları çamaşır makineleri gibi kilitli sistemler değildir. Yıkamaya başlandığı zaman kilitler ama istediğiniz zaman açabiliyorsunuz. Bu nedenle bulaşık makinesi düğmesine bastığınız da program başlamıyor ise ön kapağı kontrol etmelisiniz.

Bulaşık makinesi kapağını açın ve yeniden kapatın. Tamamen kapalı olduğundan emin olun. İyice ileri bastırıp bulaşık makinesi başlat düğmesine basınız. Yinede program başlamıyorsa alttaki seçeneklere göz atınız.

Çocuk kilidi açıksa bulaşık makinesi başlamaz

bulasik makinesi cocuk kilidi
Bulaşık makinesi çocuk kilidi aktif olabilir

Bildiğiniz üzere bazı elektrikli ev aletlerinde çocuk kilidi vardır. Bu kilit sayesinde bulaşık makinesini kurcalayan çocuk olsa bile program başlamaz, yarıda kesilmez veya bulaşık makinesi boşken çalıştırılmaz. Eğer bulaşık makinesi başlat tuşu çalışmıyor ve program başlamıyorsa makinenizin çocuk kilidi aktif olabilir.

Çocuk kilidini iptal etmek için makinenin ön panelinde yer alan çocuk kilidi düğmesi basın. Bulaşık makinesi başlat tuşu aktif olmazsa bu sefer yeniden çocuk kilidine bir 3 – 5 saniye kadar uzun basıp yeniden bulaşık makinesinin start / program başlatma tuşuna basın.

Çocuk kilidini pasif konumuna getiremiyorsanız bulaşık makinesi markasının kullanım klavuzuna göz atınız.

Bulaşık makinesi pompası bozuk olabilir

Bulaşık makinesi başlat tuşuna bastığınız da ilk olarak makinenin içerisindeki suyun tahliyesi için atık su pompası çalışır. Bulaşık makinesinin pompası arızalıysa makine yıkmaya başlamaz. Bu nedenle atık su pompası arızası için bulaşık makinesi teknik servise danışınız.

İstanbul Avrupa yakasındaysanız Gaziosmanpaşa beyaz eşya servisi veya Kayaşehir beyaz eşya servisi şubemizden randevu alabilirsiniz.

Su kapalı veya ventil arızalı olabilir

Bulaşık makinesi çalışmama / program başlamama sorunlarından biri de suyun akmaması, kesik olması veya bulaşık makinesi ventilinin arızalı olmamasıdır. Bu nedenle bulaşık makinesine giden musluğun açık olup olmadığını kontrol ediniz. Hortumun takılı olduğuna bakınız. Eğer makineye su girişi yapılıyorsa ve siz bulaşık makinesi start tuşu çalışmıyor diyorsanız yazımızın bir alttaki başlığına da göz atınız.

Program start / başlat / açma kapatma tuşu bozuk olabilir

Bulaşık makinesinin çalışmasına ve programın başlamasına hiç bir engelin olmadığını düşünüyorsanız ve buna rağmen yine de bulaşık makinesi başlat tuşuna bastığınız da bulaşık makinesi programı başlamıyorsa başlat tuşu da arızalı olabilir. Bu nedenle bu arıza nedenini de göz ardı etmemelisiniz.

Bulaşık makinesi başlatma tuşu dokunmatikse bozulmaz veya algılayamama ihtimali oldukça yüksektir. Bulaşık makinesinin dokunmatik olan kısmını silip kurtun ve son kez daha başlat tuşuna basın. Yine de bulaşık makinesi başlat tuşu çalışmıyor ve program başlamıyorsa ilgili markanın yetkili servisini veya çevrenizdeki beyaz eşya tamircilerini arayınız.

İstanbul beyaz eşya tamircisi için bizi tercih edebilir ve başlat tuşu arızalarında sizlere yardımcı olabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80