Buzdolabı Servisi, Tamiri

Buzluktan Buzdolabı İçine Su Akıyor

Buzdolabı soğutmasında her hangi bir sorun yok ama buzluktan buzdolabı içine su akıyor sorunumu yaşıyorsunuz? Buzdolabı iç bölümünden su damlıyor olması buzdolabında su birikintisinin oluşmasına, sebzelik bölümünün buz tutmasına ve buzdolabı içinde su damlacıkları oluşmasına neden olur.

Buzdolabı soğutmasında her hangi bir sorun gözle görünür bir şekilde olmadığı için, buzdolabı içine su akması ve buzdolabı tavanından su damlama sorunu büyük bir arıza belirtisi olduğunu ifade etmeliyiz. Bu arızayı yapmadığınız taktirde buzdolabı tavanından akan su devam eder ve buzdolabın içindeki yiyeceklerinde kısa sürede bozulmasına sebebiyet verir.

Mutlaka deneyimli beyaz eşya tamircisi ve buzdolabı tamirinden iyi anlayan küçükköy buzdolabı servisi gibi işinde uzman buzdolabı tamircilerinden destek almalısınız.

Buzdolabı iç bölümünden su damlıyor

Buzdolabın alt bölümünü yani sebzelik alanını açtığınızda üst tavan kısmında su damlacıkları oluşabiliyor. Bu normal bir şey değildir. Buzdolabı tavanında oluşup büyüyen su damlacıkları kısa sürede çoğalıp tavandan akmaya başlar. Hatta bu bazen o kadar çoğalır ki buzdolabı içinden dışarıya doğru su akar.

Buzdolabı içine su akıyor ve bu suyun nereden geldiğini merak ediyorsanız buzdolabı tavanına bakabilirsiniz. Buzdolabı tavanından su damlıyor olması aslında birden fazla arıza belirtisinin olabileceğidir. Şimdi gelin buzdolabı içine neden su akar ve hangi parça arızalı olabilir detaylıca inceleyelim.

Buzdolabı içine neden su akar?

Buzdolabı her ne kadar soğutma görevi görse de buzdolabının içerisinde ısıtma görevi gören rezistanslar var. Bu rezistans buzdolabı soğutma yapıp karlanma yaptığında oluşan karlanması ve buzu eritmektir. Yani buzdolabı bir yandan buzluk ve sebzelik kısmını soğuturken bir yandan da rezistansı çalıştırarak bir nevi buzdolabını ısıtıp buzu eritir. Rezistans arızalı olduğunda buzlukta çok buz birikir ve buzdolabı içine su akar. Hatta buzdolabı içinde damlacıklar oluşup buzdolabı tavanından su akmaya başlar.

Şimdi gelin buzdolabı içine neden su dolar hep birlikte inceleyelim. Buzdolabı tavanında damlacıklar mı var? O zaman;

Buzdolabı kapı lastiğini aşınmış olabilir: Buzdolabı kapı lastiği yıpranırsa buradan buzdolabının içine hava girişi olur. Buzdolabının hava alması da buzdolabı tavanında ve buzdolabının arka kısmında su damlacıklarının oluşmasına neden olabilir. Bu neden buzdolabı içine su akıyor diyorsanız mutlaka kapı contasını kontrol etmelisiniz.

Buzdolabı gazı eksik olabilir: Buzdolabı gazı eksikse buzdolabının alt kısmı fazla soğutmaz. Yeterli olmayan soğuklukta çalışan buzdolabı motoru dinlenmez ve daha fazla soğutmak için kendini zorlar. Bu da buzdolabı motorunun hararet yapmasına yol açıp soğukluğu kesebilme ihtimali oldukça yüksektir. Yani buzdolabı içine su akıyor ve buzdolabı tavanında damlacık oluşuyor ise mutlaka buzdolabı gaz dolumu için buzdolabı tamircisine gazı kontrol ettirmelisiniz.

Hatta bazı durumlar da buzdolabı motoru da arızalı olup yeterli seviye de hava akışı da sağlanamayabilir. Buzdolabı motor değişimi de gerekebilir.

Buzdolabı rezistans arızası: Buzdolabın da rezistans arızası olduğu zaman buzlukta biriken buzlar erimez ve çok fazla buz oluşmasına neden olur. Bir süre sonra ara bölme kanallarının tıkanıp buzluktan alt kısma su akmasına neden olur. Bu arızayı da göz önüne aldığımız da buzdolabının içinde damlacıkları oluşuyor şikayeti ile bize ulaşan kişilere, rezistans arızası olabileceğini de anlatmak istiyoruz.

Buzluk su kanalı tıkalı olabilir: Buzluktan buzdolabı içine su akıyor olmasının en büyük nedeni de su kanallarının tıkalı olmasıdır. Bu arıza yaşandığında da buzdolabına su akar ve hatta buzdolabı tavanında damlacıklar oluşur. Bu işlemin tamir edilebilmesi için mutlaka buzdolabı servisi ile iletişime geçmelisiniz.

Buzdolabından su akıyor

buzdolabından su akıyor
buzdolabından su akıyor

Buzdolabı içinden su akıyor ve siz bu suyun nereden geldiğini araştırmak için bu sayfamıza geldiniz. Şimdi sizlere buzdolabından su akıyor ama suyun nerden akabileceğini anlatan bir kaç tüyo vereceğiz. Öncelikle buzdolabı altından su akıyor ise mutlaka bu suyun buzdolabı içinden ya da buzdolabı motorunun üstünde ki buharlaşma kabından geldiğini bilmeniz gerekir. Peki su buzdolabının neresinden gelir?

  1. Öncelikle buzdolabın alt bölümünü açın. Burada en altta arka tarafta suyun akması için küçük bir delik olacak. Buranın tıkalı olup olmadığına bakınız. Eğer tıkalıysa mutlaka bu deliği bir cisim yardımcı ile buzdolabına zarar vermeden açmalısınız.
  2. Buzdolabının arkasına geçiniz. Burada buzdolabı motorunun hemen üstüne buharlaşma kabını göreceksiniz. Bu kap su dolu ise suyu boşaltın. Ayrıca su kabının içini de temizleyin ki daha sonra buradaki su dolup taşmasın

. Buzdolabından su akıyor olması bu iki arıza belirtisinden kaynaklanmaktadır. Sizde buzdolabından su akıyor diyorsanız mutlaka burada sayılan yerleri kontrol etmelisiniz.

Buzdolabı içine su damlıyor ne yapacağım?

Buzdolabı arızası diğer bazı beyaz eşyalar gibi yapılması kolay olan ürünler değildir. Buzdolabında her hangi bir arızanın olması durumunda, çok basit şeyler hariç olmak üzere mutlaka buzdolabı servisi çağırmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Buzlukta oluşan buzların kesici aletler ile kesilmesi, su damlacıklarını önlemek için bazı kanalların tıkanması gibi tehlikeli şeyleri yaptığınız da, buzdolabına ciddi zararlar verebileceğini lütfen unutmayın. Buzluktan buzluktan buzdolabı içine su akıyor olması ile buzdolabı tavanından su damlıyor olması da bu ciddi arızalar ile aynıdır.

Buzdolabı arızasına çözüm bulmak için iletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilir ya da Yorum kısmından sorununuzu kısaca belirtebilirsiniz.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80