Blog

Çamaşır Makinesi Kapı Kilidi Tamiri, Değişimi, Fiyatı

Çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri mümkün mü? Değişim ücreti nedir? Çok pahalı mı? İşte çamaşır makinesi kapı emniyet kilidi ile ilgili tüm detaylar ve merak edilenler. Çamaşır makinesi emniyet kilidi kısa sürede bozulan makine parçalarındandır. Makinenin başlat tuşuna bastığınız zaman makine kapıyı kilitlemiyor ve yıkamaya başlamıyor ise çamaşır makinesi emniyet kilidi değişimi ya da tamirini yapmanız gerekmektedir. Peki çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri ve fiyatı ne kadar biliyor musunuz?

Çamaşır makinesi kilit tamiri, değişimi ve fiyatları konusunda burada elimizden geldiğince sizi bilgilendirecek bir yazı hazırladık. Sizlerde çamaşır makinesi yıkamaya başlamıyor ve başlat tuşuna basmama rağmen kapıyı kilitlemiyor diyorsanız çamaşır makinesi kapı kilidi değişimini gerçekleştirerek makine sorununa çözüm bulabilirsiniz. İşte çamaşır makinesi kilit değişimi , tamiri ve değişim fiyatları ile ilgili bütün detaylar…

Çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri mümkün mü?

Çamaşır makinesinin en önemli parçalarından biri de kapı kilididir. Kilit bozulduğunda çamaşır makinesi çalışmaya başlamaz. Peki çamaşır makinesi kapı kilidi tamir edilir mi?

Bazı beyaz eşya servisi çalışanları kapı kilidini tamir edebilse de bu durumdan kaçınmanız daha doğru olacaktır. Çamaşır makinesi kapı kilidi basit bir elektronik devre ile çalışır. ana kartın kilide açma ve kapatma komutunun gönderilmesi ile çalışır. Bozulan kapı kilidi tamir edilebilir. Yalnız kapı kilidini tamir etmek ve tamir edilmiş bir kilidi yeniden çamaşır makinesine takmak çok risklidir. Bu nedenle çamaşır makinesi kapı kilidi tamirini yaptırmak yerine yeni bir kilit almanız daha faydalı olur. Peki kapı kilidini tamir etmek etmenin zararları nelerdir? Çamaşır makinesi kapı kilidi bozulduğun da;

 • Çamaşır makinesi ana kartı arızalanabilir. Kapı kilidinin bozulması sonucu bozulan çamaşır makinesi ana kartı tamir edilememektedir.
 • Kapı kapanırsa açılmayabilir.
 • Çamaşır makinesi çalışmaya başlayamayabilir.

Çamaşır makinesi kapı kilidi değişimi nasıl yapılır?

Çamaşır makinesi kapı kilidi değişimi gerçekleştirmek için öncelikle makinenin eski kilidinin aynısını bulmanız gerekmektedir. Çamaşır makinesinden çıkan kilit modelinin birebir aynısını almazsınız çamaşır makinesini çalıştıramaz ve hatta kilidi makineye takmanız halinde çamaşır makinesinin ana kartında büyük bir arıza meydana gelebileceğini sakın unutmayın. Çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri ile değişimi çamaşır makinesinin en tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken yedek parçalardan biridir. Çamaşır makinesinde farklı bir emniyet kilidi takmanız halinde ana kart arızalanacak ve bir daha da tamiri mümkün olmayacaktır. İşte bu nedenle çamaşır makinesi kilit değişimi nasıl yapılır yazısını okumadan önce bu bilgilendirici ve uyarı niteliğinde olan sözlerimi dikkate almanızı rica ediyorum.

Çamaşır makinesi kilit değişimi profesyonel olan çamaşır makinesi tamircisi tarafından yapılması gerekmektedir. Eğer ben çamaşır makinesi kilit değişimini yaparım ve beyaz eşya servisi çağırmama gerek yok diyorsanız o zaman çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri mümkün olmadığı durumlar da değişim yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle hızlı bir şekilde kilit değişimini anlatmaya başlamakta yarar var. Çamaşır makinesinin emniyet kilidini değiştirmek için;

 • Çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri ve değişimine başlamadan önce güvenlik önlemlerini alınız. Fişi çekiniz ya da elektrik şartellerini kapatınız.
 • Çamaşır makinesinin kapağını açınız.
 • Çamaşır makinesinin kapağını açtığınızda sağ tarafta ya da sol tarafta emniyet kilidini göreceksiniz. Bir çok markada emniyet kilidini tutan bir ya da iki tane vida bulunur. Bazılarında ise vida yoktur. Eğer sizin çamaşır makinesinin emniyet kilidinde vida varsa bu vidaları sökünüz.
 • Çamaşır makinesi körük lastiğinin çıkmamasını sağlayan bir tane yay göreceksiniz. Bu yayı yerinden çıkartın.
 • Çamaşır makinesinin körük lastiğinin kilit tarafına gelen kısmını da yerinden çıkartarak kilide ulaşın.
 • Bir elinizi körük lastiğin iki tarafına geçirerek kilidi tutun ve diğer elinizle de vidayı sürdüğünüz yerden emniyet kilidini çıkarmaya çalışın.
 • Kilidi çıkardıktan sonra kilide bağlı olan soketi de çıkartın.
 • Yeni aldığınız kilidi aynı şekilde emniyet kilidini sök etini yani elektrik kablosunu yeni kilidi takınız. Eski kapı kilidini nasıl söktüyseniz yenisini de aynı şekilde takınız.
 • Söktüğünüz vidaları aynı şekilde yerine geri yerleştirin.
 • Kapı kırık lastiğini makinanın ön duvarına oturdunuz.
 • Körük lastiğinden sökmüş olduğunuz yayı da aynı şekilde yerine geri takın.

Kapıyı kapatıp çamaşır makinesini çalıştırın. Çamaşır makinesi yıkamaya başlamıyor ise yaptığınız işlemleri yeniden kontrol ediniz. Eğer hiçbir yerde sorun yoksa ve çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri ile değişimini doğru yaptıysanız çamaşır makinesinin çalışması gerekmektedir.

Çamaşır makinesi emniyet kilidinin bozuk olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çamaşır makinesi emniyet kilidinin bozuk olup olmadığını anlayabilmemiz mümkün değildir. Her ne kadar emniyet kilidini test etmek için bazı metotlar olsa da bunu güvenlik amacı ile paylaşmamız doğru değildir.

Eğer çamaşır makinesinin başlat tuşuna bastığınızda kapı emniyet kilidi kapıyı kilitlemiyor ise kilidin bozuk olması ya da çamaşır makinesinin ana kartında arıza olması muhtemel arızalardan biridir.

Bazı çamaşır makinesi emniyet kilidi modelleri

Kapı kilitleri birbirinden farklıdır. Çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri mümkün olmadığı durumlar da burada görsel olarak belirtilen kapı emniyet kilitlerini tercih edebilirsiniz.

vestel-seg-regal-finlux-kapi-kilidi
vestel-seg-regal-finlux-kapi-kilidi
arcelik-beko-altus-kapi-kilidi
arcelik-beko-altus-kapi-kilidi
Bosch-Siemens-profilo-kapi-kilidi-tamiri
Bosch-Siemens-profilo-kapi-kilidi-tamiri

Çamaşır makinesi emniyet kilidi fiyatları değişiyor mu?

Kapı emniyet kilidi değişimi ve kilit değiştirme fiyatları çamaşır makinesinin marka, model ve hatta model yılına göre değişmektedir. Çamaşır makinesi kapağı emniyet kilidi fiyatları muadil, yan sanayi ve orijinal ürün olmak üzere çok değişken bir fiyat aralığına sahiptir. Yani bazı beyaz eşya tamircileri çamaşır makinesi emniyet kilidi değişimi, tamiri ya da onarımına 300 TL gibi bir rakam istese de bazıları da bu rakamı 800 TL’ye kadar isteyebilir.

Çünkü bazı tamirciler ellerinde olan ikinci el yani kullanılmış kapı emniyet kilidini çamaşır makinenizde takabilir ve bunun karşılığında sizden düşük ücretle ile emniyet kilidi değişimini gerçekleştirebilir. Bazıları da sadece orijinal ürün kullandıklarından dolayı sizden yüksek fiyatlar ile kapı emniyet kilit tamir ücreti isteyebilir. Bundan dolayı çamaşır makinesi kapı kilidi değişimi için çağıracağınız beyaz eşya tamirci güvenilir biri olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca gelene usta çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri ile yakından ilgileniyorsa değişim yapmadan da makineyi çalıştırabilir. Bu nedenle değişim ile tamir ücretleri değişmektedir.

Çamaşır makinesi kapı emniyet kilit fiyatları

Burada verilen kilit fiyatlara en düşük ve en yüksek olarak belirtilmiş olup fiyatlara işçilik + servis ücreti dahildir. Ayrıca çamaşır makinesi kapı kilidi tamirinin yapılması durumunda servis ücreti ile artı işçilik ücreti olarak hesaplanır.

 1. Arçelik Çamaşır makinesi kilit: 400 TL – 800 TL
 2. Beko Çamaşır makinesi kilitİ: 400 TL – 680 TL
 3. Vestel Çamaşır makinesi kilit: 480 TL – 800 TL
 4. Profilo Çamaşır makinesi kilit: 590 TL – 900 TL
 5. Bosch Çamaşır makinesi kilit değişimi: 590 TL – 950 TL
 6. Siemens Çamaşır makinesi kilit fiyatı: 590 – 950 TL
 7. Regal Çamaşır makinesi kilit: 400 TL – 650 TL
 8. Ariston Hotpoint Çamaşır makinesi kapı kiliti: 400 TL – 950 TL
 9. Altus Çamaşır makinesi kilit: 420 TL – 580 TL
 10. Seg Çamaşır makinesi kilit: 430 TL – 620 TL
 11. Elektrolüx Çamaşır makinesi kilit: 580 TL – 840 TL
 12. Finlux Çamaşır makinesi kilit: 420 TL – 590 TL
 13. Lg Çamaşır makinesi kapı kilit tamiri: 580 TL – 900 TL
 14. Samsung Çamaşır makinesi kilit: 580TL – 950 TL
 15. Grundig Çamaşır makinesi kilit: 400 TL – 630 TL
 16. Hoover Çamaşır makinesi kilit: 600 TL – 1100 TL
 17. Miele Çamaşır makinesi kilit: 620 TL – 1000 TL
 18. Vestfrost Çamaşır makinesi kilit: 400 TL – 590 TL

Çamaşır makinesi kapı kilidi neden bozulur?

Çamaşır makinesi emniyet kilit değişimi için müşterilerimize gittiğimizde kapı kilidinin bozulma nedenlerinin biride kullanıcı hatası olduğunu görmekteyiz. Çünkü çamaşır makinesinin kapısını sert kapatırsanız emniyet kilidi bozulur. Çamaşır makinesi kilitli haldeyken kapıya dokunursanız ya da kapıyı zorlarsanız kilidinin bozulma ihtimali yüksektir. Ayrıca çamaşır makinesi kapı kilidi tamirini yaptırsanız bile yeniden arızalanabilir.

Çamaşır makinesinin ana kartında arıza olması halinde kilidin bozulma ihtimali de oldukça yüksektir. Ayrıca çamaşır makinesinin emniyet kilidine bağlı olan soketin Islanması halinde kapı kilidinin bozulmasın muhtemeldir. böyle bir durumda mutlaka Çamaşır makinesinin kapağı emniyet kilidi değişimi ya da tamiri yapılması gerekmektedir.

Çamaşır makinesi emniyet kilidinin orijinal olup olmadığını nasıl anlarız?

Çamaşır makinesinin kapı emniyet kilidinin orijinal olup olmadığını anlayabilmek için kilidin ambalajına bakabilirsiniz. Bir çok marka kapı emniyet kilidini makinenin markası ile üretmektedir. Emniyet kilidin ambalajında çamaşır makinesinin markası yazıyorsa orijinal olması yüksektir. Bazı çamaşır makinesi markaları yedek parçalarını farklı firmaları yaptırmaktadır. Bu da kilidin bulunmuş olduğu ambalajın üzerinde çamaşır makinesinin markasının yazmamasına neden olmaktadır. Bu üründe orijinaldir elbette yalnız sadece üzerinde sizin tanımadığınız bir marka yazmaktadır.

Ayrıca kapı emniyet kilitlerinin orijinal olup olmadığını anlayabilmenin bir diğer yolu ise sizden çamaşır makinesi kilit değişimi için alınan ücrettir. Yan sanayi yani muadil olan ürünler biraz daha uygun fiyata satılmaktadır. Orijinal olan çamaşır makinesi emniyet kilitleri pahalıdır. Hatta bazı markaların kilitleri çok fazla yüksek ücretlere satılmaktadır. Çamaşır makinesi emniyet kilidinin orijinal olup olmadığını ambalajdan ve Kilit değişim ücretlerinden anlayabilirsiniz.

Ayrıca her makine çalışmadığında emniyet kilidinin bozuk olması anlamına gelmemektedir. Bu nedenle iyi bir usta ile çalışıp Çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri içinde konulabilirsiniz.

Çamaşır makinesi kilidi pahalı mı?

Çamaşır makinesi emniyet kilidi değişimi kullanılan kilit modeline göre pahalı olabilir. Mesela Arçelik çamaşır makinesi yan sanayi kilidini kullanırsanız ortalama işçilik dahil fiyatı 300 TL ile 550 TL arası takabilirsiniz. İkinci bir çamaşır makinesine örnek vermek gerekirse Hotpoint Ariston çamaşır makinesinin büyük kilidini ortalama olarak Orijinal almanız halinde 750 TL ile 1000 TL arası alırsınız.

Bu nedenle her defasında yeni kilit almaktansa çamaşır makinesi kapı kilidi tamirini yaptırıp kullanabiliyorsunuz.

Çamaşır makinesinin emniyet kilidini değiştirdim Ama kapıyı kilitlemiyor

Çamaşır makinesi kilidi arızalanması halinde makinenin ana kartında ikinci bir arızanın olabileceği ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle çamaşır makinesi mutlaka profesyonel teknik ekipler tarafından yapılması gerekmektedir. Bazı tamirciler çamaşır makinesi kapı kilidi tamirini yapabildiklerinden dolayı yeni bir kilit almaktan da kurtulmuş olursunuz. Eğer kendiniz emniyet kilidini satın alıp değiştirdiyseniz aşağıdaki belirtmiş olduğumuz sorun ve çözümlerine bakınız. İşte muhtemel arıza nedenleri;

Çamaşır makinesi ana kartı arızalı olabilir. Çamaşır makinesinin ana kartının kilide giden soket ve yollarında patlama olmuş olabilir. Çamaşır makinesi kapı emniyet kilidini sök etini takmamış olabilirsiniz. Soğuk ette sıvı teması olmuş olabilir. Ana karta giren kısmında patlama olmuş olabilir. Çamaşır makinesi kapı mandalı kısa kalmış olabilir. Kapı mandalı arızalı olabilir. Çamaşır makinesi kapısı açık olabilir.

Size tavsiyemiz: Çamaşır makinesi kapı kilidi tamiri seçeneğini kilidin çok pahalı olması durumunda seçebilirsiniz. Kilit ücretinin maddi bütçenizi aşması halinde kilit tamirini de düşünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80