Blog

Çamaşır Makinesi Prizi Yandı, Ne Yapabilirim?

Özellikle yaz aylarında çamaşır makinesi prizi yandı diye bizlerden servis talebinde bulunan birçok kişi oluyor. Bu tehlikeli yasılabilecek çamaşır makinesi prizi yanıyor arızasının neden kaynaklandığını dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız.

Şimdi gelin çamaşır makinesi prizi neden yanar, yanma nedenleri ve priz yandı ne yapabilirim diyenler için çözüm yollarını anlatalım.

ÖNERİ: Çamaşır makinesinden yanık kokusu geliyor makalesini okuyabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Prizi Neden Yanar?

Çamaşır makinesi prizinin yanıyor olması birçok arıza nedenlerine işaret etmektedir. Bunların asıl nedeni de genellikle çamaşır makinesinde oluşan bir arızadan dolayı makinenin çok fazla akım çekmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca çamaşır makinesi fişinin takılı olduğu prizinde yeni ve daha önce zarar görmemiş olması gerekmektedir. Aksi taktirde makine de hiç bir arıza yokken bile çamaşır makinesi prizi yanabilir. Bizler çamaşır makinesi tamircisi ve profesyonel beyaz eşya servisi olarak çamaşır makinesi prizi yandı şikayeti ile gittiğimiz yerler de karşılaştığımız bir kaç priz yanma nedenlerini anlatmak istiyoruz. Çamaşır makinesi prizinin yanma nedenleri;

  1. Çamaşır makinesini çalıştırmak için uzatma kablosu yani üçlü priz kullanılmamalıdır. Kullanılsa bile Türk Malı ve kaliteli bir marka tercih edilmeli.
  2. Çamaşır makinesi fişi direk prize takılmalıdır. Küçük çoğaltıcı ve çok girişli çoğaltıcılar kullanılmamalıdır. Dışardan takılan çoğaltıcılar yerine tamamen içerden bağlanabilen çoklu prizler tercih edilmeli.
  3. Çamaşır makinesi rezistansı arızalıysa çamaşır makinesi prizi yanar.
  4. Çamaşır makinesi ntc sensörü bozuksa makinenin prizi yanabilir.
  5. Çamaşır makinesi yazılımında bir hata varsa ve çok fazla akım çekmesine neden olacaksa çamaşır makinesinde priz yanması ile karşılaşabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Prizi Yandı Ne Yapabilirim?

Çamaşır makinesi prizi yandı ve evde yapabilirim diyorsanız hemen size tamirci gelmeden önce yapabileceğiz bazı detayları anlatmak isterim. Öncelikle sıklıkla çamaşır makinesi prizi yanıyor ise makineye giden elektrik sigortasını kapatarak derhal bir beyaz eşya teknik servisini çağırın.

  • Çamaşır makinesi priz yanması ile ilk kez karşılaştıysanız makineye giden elektrik şalterini kapatın.
  • fişi prizden çıkarmaya çalışın.
  • Sadece fiş yandıysa kaliteli bir başlık alarak çamaşır makinesi başlığını değiştiriniz.
  • Duvara bağlı olan priz de bir arıza, yanık ve karartı varsa mutlaka priz değişimini de yapın.
  • Üçlü priz yandıysa asla uzatma kablo ile makineyi çalıştırmayın. Başka seçeneğiniz yoksa kalın ve bakır bir kablo alarak sadece makineye özel bir uzatma kablosu yaptırabilirsiniz.

Burada anlatılanlar daha önce elektrik fişi ve prizini değiştirmiş ve en az bir elektrikçi kadar bu işlerden anlayan birileri için geçerlidir. Çamaşır makinesi prizi yandı ne yapabilirim ya da çamaşır makinesi prizi neden yanar konularını araştırıp bilgi alan acemi (Bir konu hakkında bilgisi olmayan) kişilerin kesinlikle elektriğe müdahale etmemesi gerekir.

Çamaşır Makinesi Kablosu Neden Isınır?

Çamaşır makinesi kablosu çok ısınıyorsa makinenin fazla elektrik akımının çekmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca düşük kaliteli ve bakır olmayan elektrik kablolarının kullanılması ile çamaşır makinesi kablosu ısınabilir. Peki kablo çok ısınırsa ne yapmalıyım?

Öncelikle çamaşır makinesi kablosunun çok ısındığını gördüğünüz de makineyi derhal kapatmalısınız.

Tanıdığınız bir beyaz eşya teknisyeni ile görüşerek durumu anlatabilir ya da makinenizin garantisi varsa yetkili servise de başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80