Blog

Çamaşır makinesinden neden su gelir? İşte nedenleri

Amerikan mutfak veya parkeli evlerde yaşıyorsanız çamaşır makinesinden su gelmesi başınıza büyük dert açabilir. Peki çamaşır makinesinden neden su geliyor hiç düşündünüz mü? Kullanıma bağlı olarak çamaşır makinesinden su damlıyor olmasının o kadar çok sebebi var ki, bunu mutlaka iyice kontrol ederek bulmanız gerekir. Bazen küçük damlacıklar ile çok fazla su birikebilir. Özellikle çamaşır makinesi çalıştığında çamaşır makinesinden daha da çok su akıyorsa o zaman da siz evde yokken çamaşır makinesini çalıştırmak tehlikeli olabilir. Çünkü ani su baskınlarına karşı hazırlıklı olmanız gerekebilir.

Çamaşır makinesinden neden su geldiğini, neresinden su damlayabileceğini ve çamaşır makinesinden su akıyor olmasının önüne geçmek için için size olabilecek bütün nedenleri anlattık. Sizler de aşağıda yer alan yazı başlıklarına ve anlatılan bütün nedenlere bakarak çamaşır makinesinden neden su geldiğini anlayabilirsiniz.

Çamaşır makinesinden su gelirken öte yandan çamaşır makinesinden yanık kokusu geliyor diyorsanız tıklayınız.

Çamaşır makinesinin altından su gelmesinin nedenleri

Sebebini bilmediğiniz bazı nedenlerden dolayı çamaşır makinesinden su akıyor olabilir. Bu aslından çok önemli bir sorundur. Her ne kadar birkaç su damlacığından bir şey olmaz diye düşünenler olsa da suyun çamaşır makinesinin neresinden geldiğini bulmak ve bujna karşı önlemler almak aniden su baskınlarının önüne geçmenizi sağlayacaktır. Çamaşır makinesinin altından su akıyor olması bir müddet sonra suyun daha da artabileceğinin habercisi olabilir.

TAVSİYE: Eğer çamaşır makinesi montajını yani taşınma esnasında musluklara çamaşır makinesi hortumlarını siz bağladıysanız yaptığınız işlemi yeniden kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

İşte çamaşır makinesinin altından su gelmesinin nedenleri: Çamaşır makinesinin altından su geldiği gibi, körük lastiğinden, kapı aralığından, temiz su hortumundan, kirli su hortumundan, hortum contalarından, çamaşır makinesi musluğundan, çamaşır makinesi hortumlarını bağladığınız T musluk dirseğinden, çamaşır makinesinin altındaki su gider lastiklerinden, kazan delinmesinden ve daha birçok sebepten dolayı çamaşır makinesinden su gelebilir. Önemli olan suyun nereden geldiğini bulmak ve hemen müdahale etmektir.

Çamaşır makinesi temiz su hortumundan su damlıyor

Çamaşır makinesinden neden su gelir araştırmasını yapıp bize ulaşan müşterimizin büyük bir çoğunluğunun ortak bir probleminin olduğunu farkettik. Çamaşır makinesinden su gelmesinin başlıca nedenlerinden biri çamaşır makinesinin temiz su hortumundan su damlıyor olmasıdır.

Çamaşır makinesinden su aktığını gördüğünüzde hemen çamaşır makinesi musluğunu kapatık makinesi bulunduğu yerden çıkartın. Çamaşır makinesi musluğunu yeniden açın ve suyun nereden damladığına iyice bakın. Genellikle temiz su hortumunun musluğa bağlandığı yerde su kaçırabilir. Eğer contadan kaçırıyorsa bir pense yardımı ile çamaşır makinesi temiz su hortumunu biraz daha sıkıp su kaçağını engellemeye çalışın.

Çok fazla sıkmanıza rağmen çamaşır makinesinden su akmaya devam ediyorsa o zaman da çamaşır makinesi su hortumunu değiştirin. Orijinal hortum alarak çamaşır makinesinden su damlamasını ve daha kötüsü su akmasını engelleyebilirsiniz.

Çamaşır makinesi atık kirli su hortumundan su kaçırıyor

Çamaşır makinesinden su geldiğini gördüğünüzde suyun temiz mi yoksa kirli mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Temiz suyun berrak olduğunu ve gözle görülecek kadar temiz olduğunu, kjirli suyun ise sabunlu ve sarı olduğunu bakarak anlayabilirsiniz.

camasir makinesi su kaciriyor
çamaşır makinesi su kaçırıyor

Eğer çamaşır makinesinden akan su kirliyse o zaman çamaşır makinesi atık kirli veya pis su hortumu diye adlandırılan su hortumuna bakmanız gerekir. Bazen hortumun lavabonun altındaki su giderine yeterince yerleştirilmediği durumlarda da su taşması veya su akması yaşanabilir. Eğer hortumu su giderine yeterince yerleştirdiğinizi düşünüyorsanız ve buna rağmen yine de bir yerlerden su akıyorsa o zaman da çamaşır makinesi pis su hortumunun delik veya yırtık olabileceğini düşünmemiz gerekir.

İstanbul Avrupa yakasındaysanız çamaşır makinesi pis su hortumu değişimi için beyaz eşya servisi ile görüşerek servis talebinden bulunabilirsiniz.

Çamaşır makinesi hortum contalarından su damlıyor

Çamaşır makinesi T dirsek, conta veya su hortumlarını bağlayabilmek için bazen gerçektenden usta olmak gerekir. Çünkü; çamaşır makinesi hortumunu musluğa bağladığınızda istediğiniz kadar sıkın yine de bazı yerlerden damla, damla su kaçırdığını görüyorsunuzdur. İşte bunun önüne geçmek için mutlaka çamaşır makinesi su hortumunu kaliteli almanız gerekir. Sorun aslında hortumu yanlış bağlamanız ile hiçbir alakası yok. Çamaşır makinesi contasından su akması tamamen çamaşır makinesi su hortumunun kalitesizliğinden kaynaklanmaktadır.

Eğer çamaşır makinesinden su aktığını gördüyseniz ve çamaşır makinesinden su gelmesinin nedenlerinden biri de contadan kaçırma ise, teflon bant ile sıkıca sarın, çamaşır makinesi hortumunu değiştirin ya da beyaz eşya tamircisinden teknik destek alın.

YARARLI BİLGİ: Çamaşır makinesinden su akıyor olmasının nedenlerinden biri de temiz musluktan, T bağlantısından veya hortum contalarından su akmasıdır. Musluk, çamaşır makinesi hortumu ve musluğa birden fazla makinenin bağlanabilmesi için kullanılan dirsekler çok fazla firma tarafından üretiliyor. Bazıları çok kaliteli ürünler üretirken, bazıları da gerçekten evlerde kullanılmaması gereken kalitesiz ürünler de üretip satabilmektedir. Alt tarafı çamaşır makinesi su hortumu bile orijinali ile aynı özelliklerde olmadığı için ne yaparsanız yapın yine de su kaçağının önüne geçemiyorsunuz. Bundan olayı çamaşır makinesi musluk veya hortum alırken kaliteli almanız da fayda vardır.

Çamaşır makinesi altından su damlıyor

Bulunması en zor olan su kaçağı sebeplerinden biri de çamaşır makinesinin altından su akıyor olmasıdır. Suyun alttan gelmesi demek çamaşır makinesini yan yatırıp dikkatli bir şekilde bakmak demektir. Bu da bir hayli meşakatli bir işlemdir.

Çamaşır makinesi altından su geliyorsa ilk önce çamaşır makinesinin kazanından gelebileceğini düşünmelisiniz. Kazanın rulman ve bilyeleri bozuksa bilye yerinden de su akabilir. Kazanın sağlam olup olmadığını test etmek için çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor makalesine göz atınız.

Çamaşır makinesi su pompasından su damlıyor olabilir.

Çamaşır makinesinin su pompasına bağlı olan hortumlardan da su kaçırıyor olabilir. Su hortumlarını teker, teker kontrol ediniz.

Çamaşır makinesine bağlı olan bütün hortumdan da su geliyor olabilir. Küçük bir iğnenin bile delmiş olması damla, damla su akmasına ve birkaç saat içerisinde çamaşır makinesinin altının su ile dolmasına neden olacak. Çamaşır makinesinden su akıyor olmasının nedenlerinden biri de gizli bir yerde çok küçük bir deliğin olması ve bunu da kimsenin görememesidir.

Çamaşır makinesi kapağından (körük lastiğinden) su geliyor

Çamaşır makinesinden neden su gelir hiç düşündünüz mü? Ya da çamaşır makinesi kapağından nasıl su gelebilir ki? Çamaşır makinesi kapağının sımsıkı olması sizi yanıltmasın. Körük lastiğinin yırtık ve delik olması kapının kenarından su sızmasına bir sebeptir.

Çamaşır makinesinin ön tarafından su geldiğini görüyorsanız, kapağı açın ve lastiğin her bir tarafına dikkatli bir şekilde bakın. Lastiğin bir yerlerinden yırtık veya delik göreceksiniz. İşte bu yırtık olan lastik deliğinden su kaçırarak çamaşır makinesinin altından ya da kenarına doğru akmaktadır.

Çamaşır makinesi deterjan çekmecesinden su akıyor

Çamaşır makinesi deterjanlık çekmecesi ön panele ani anakarta sadece bir iki vida ile bağlıdır. Bu vidalar da gevşeme ya da kopma meydana geldiğinde araşardaki plastikler de boşluklar meydana gelir. Çamaşır makinesinin içerisindeki deterjan bölümüne su girişi olduğunda da deterjanlıktan su akabilir.

Eğer çamaşır makinesi deterjanlık kısmından su akıyorsa öncelikle bir yerlerde çatlak olup olmadığına bakın. Ardından çekmeceyi tamamen yerinden sökerek yeniden takmaya çalışın. Çekmece yerine oturmadığında da çamaşır makinesinden su akabilir. Görürür de bir şeyler yoksa ve çamaşır makinesinden su akıyor ama tam olarak nereden aktığını göremediyseniz o zaman da size en yakın beyaz eşya tamircisi ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80