BlogÇamaşır Makinesi Servisi, Tamiri

Çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor! Gürültünün nedenleri

Çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor olmasının nedenlerimi araştırıyorsunuz? Gürültü sizi rahatsız mı ediyor? Çamaşır makinesi evde çalışan en gürültülü beyaz eşyalardan biridir. Özellikle çamaşır makinesi kazanı bozuksa sıkma da daha da çok ses yapar. Peki çamaşır makinesi gürültülü çalışıyor olmasının altında yatan nedenlerini biliyor musunuz?

Normal şartlar da çamaşır makinesi çalıştığında hiçbir ses duymamanız gerekir. Sıkma aşamasındayken  çamaşır makinesinden bazı bilya ve motor sesi gelebilir. Eğer çamaşır makinesinde hiçbir arıza yoksa zaten bu sesten de rahatsız olmazsınız. Çamaşır makinesi çok ses yapıyor, çamaşır makinesi gürültülü çalışıyor ve özellikle çamaşır makinesi sıkma da çok ses yapıyor diyorsanız o zaman çamaşır makinesinin ses yapan parçasını bulup onarımına geçmeniz gerekir.

Çamaşır makinesi sıkmada çok ses yapıyor

Çamaşır makinesi sıkma da neden ses yapar hiç düşündünüz mü? Bunun o kadar çok nedeni var ki. Bu sorunun nereden kaynaklandığını anlayabilmek için mutlaka profesyonel destek almanız gerekebilir. Çünkü çamaşır makinesi gürültülü çalışıyor olması sizin bir an önce bu sorunu halletmeniz gerektiği anlamına gelir. Yoksa çamaşır makinesi özellikle sıkma da ses yapıyor olması, hem sizi hem de komşularınızı ciddi derece de rahatsız edecektir. Çamaşır makinesi çok ses yapıyor ise aşağıda yazdığımız nedenlere bakabilirsiniz.

Çamaşır makinesi çamaşırları normal yıkarken hiç ses çıkarmıyorsa ama sıkmaya geçtiğinde çok ses yapıyorsa:

 • Çamaşır makinesi kazanı bozuk olabilir.
 • Çamaşır makinesi amortisür arızalı olabilir.
 • Dengesiz yük yüklemiş olabilirsiniz (Tek parça veya aşırı yük gibi)
 • Çamaşır makinesinin yeri sallanıyor olabilir.
 • Çamaşır makinesi takozlarını (Yeni alırken makinenin kazanı düşmesin diye bazı parçalar ile sabitleme yapılır) çıkarmamış olabilirsiniz.

Çamaşır makinesi rulman, bilya (kazan) bozuk olabilir

Çamaşır makinesi gürültülü çalışıyorsa ilk önce bakmanız gereken nokta çamaşır makinesi kazanıdır. Çamaşır makinesi tamburu yani kazanı 2 bilya yardımı ile döner. Bu bilyaları su temas ettiğinde ya da aşırı yük bindiğinde bozulmalar meydana gelip çok ses yapmaya başlar. Özellikle çamaşır makinesi normal dönerken pek ses çıkmıyorsa ama çamaşır makinesi sıkma da çok ses yapıyorsa kesinlikle sorun kazan bilyasında olabilir.

Çamaşır makinesi kazan bilyasının sağlam olup olmadığı nasıl anlaşılır biliyor musunuz? Çamaşır makinesinin içi boş olduğu zaman çamaşır makinesi ön kapağını açın. Kazanı elinizle çevirin. Eğer kazan dönerken gürültülü dönüyorsa yani küçük bir bilya sesi yerine bir sörtünme gibi ses çıkartıyorsa çamaşır makinesi kazanı bozuk demektir. Bu sorun çamaşır makinesinin gürültülü çalışmasına neden olacaktır. Özellikle çamaşır makinesi sıkma da çok ses yapıyor olmasının başlıca nedenlerinden biri de çamaşır makinesi kazan bilyasının arızalı olmasıdır.

Çamaşır makinesi amortisürü bozuk olabilir

Çamaşır makinesi neden ses yapar ya da neden gürültülü çalışır diye merak edenler için hazırlamış olduğumuz bu makalemizde, yukarıda ki işlemleri yapmanıza rağmen yine de sesin hangi parçadan geldiğini bulamadıysanız okumaya devam ediniz.

Çamaşır makinesi bilyası sağlamsa ve çamaşır makinesi sadece sıkma da ses yapıyorsa o zaman amortisürlere bakmanız gerekir. Çünkü çamaşır makinesi amortisürü arızalandığında özellikle sıkma aşamasındayken çok fazla ses çıkartır.

Çamaşır makinesi amortisürü değiştirmek düşündüğünüzden daha zordur. O yüzden mutlaka bir beyaz eşya servisi ile görüşüp yardım almanızı öneriyoruz. Aksi taktirde çamaşır makinesi gürültülü çalışıyor arızasının yanında daha da büyük arızalara sebebiyet verebilirsiniz.

Dengesiz yük yüklemeden de çamaşır makinesi ses yapar

Çamaşır makinesinin çok ses yaptığından şikayet edenlerin çoğu makineye dengesiz yük yüklemesinden kaynaklandığını bilmezler. Peki nedir bu dengesiz yük yükleme? Çamaşır makinesine büyük tek parça, sadece birkaç elbise, makineye yarımdan az elbine ile çalıştırmak veya bir çok ağır elbine ile birkaç çok hafif elbise ile çamaşır makinesini çalıştırmak dengesiz yük demektir.

Eğer çamaşır makinesine yukarı da anlatıldığı gibi dengesiz yük yüklerseniz çamaşır makinesi gürültülü çalışır. Özellikle bu ses sıkma da öyle bir hal alır ki, çamaşır makinesinin yerinden fırlamasından korkarsınız.

İster inanın, ister inanmayın ama çamaşır makinesi çok ses yapıyor veya çamaşır makinesi gürültülü çalışıyor diye teknik servisi arayan 10 kişiden sadece 6’sın da çamaşır makinesi arızalı çıkmıştır. Geri kalanların çamaşır makinesin de hiçbir arıza bulunmayıp sadece çamaşır makinesi yük yükleme hatasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır.

Çamaşır makinesi sallanıyor olabilir

Çamaşır makinesinin altında her bir köşe de ayarlanabilen ayaklar bulunur. Bu ayakları sıkarak ya da gevşeterek çamaşır makinesinin dengesini sağlayabilirsiniz. Eğer çamaşır makinesinin yeri düz değilse de çamaşır makinesi çalışırken çok ses yapar. Bunun önüne geçmek için çamaşır makinesi ayağını sıkıp gevşeterek bu tamamen sabit kalmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer çamaşır makinesi ayağı pastan dolayı çevrilmiyorsa ya da siz ayarlayamadıysanız o zaman da makinenin ayağının altında kalın karton, ince tahta veya çok sağlam farklı bir parça da yerleştirip çamaşır makinesinin sabit kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çamaşır makinesi gürültülü çalışıyor ve özellikle çamaşır makinesi sıkma da ses yapıyor olmasının bütün nedenlerini yukarıda sıraladık. Eğer bunları her birini yaptıysanız ve çamaşır makinesi gürültülü çalışmaya devam ediyorsa, lütfen yorum kısmına yazın. Teknik servis çalışanlarımız ve beyaz eşya tamirinden iyi anlayan müşterilerimiz sizlere cevap yazıp çamaşır makinesinin sesli çalışmanın nedenlerini yazıp size yardımcı olacaklardır.

Çamaşır makinesinden tıkırtı sesi geliyor

Çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor başlığı altında onlarca sorunun cevabını burada veriyoruz. Şimdiki başlığımız ise çamaşır makinesinden tıkırtı sesi geliyor olmasıdır. Bu tıkırtı sesinden daha çok kazanın bir tele çarpması ile çıkan sesi daha çok benziyor. Çamaşır makinesi çalışırken tıkırtı sesi çıkarıyor olması kazanın içerisine bir şeylerin kaçması ile gerçekleşmektedir.

Çamaşır makinesinden tıkırtı sesi geliyorsa hemen makinenin tahliye pompa kapağını açın. Burada sıkışan bazı cisimlerin po0mpaya çarpması ile ses çıkabilir. Ayrıca çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor olmasının altında yatan bir diğer neden ise, kazanın içerisine telin kaçmasıdır. Bu telin çıkarılması için çamaşır makinesi servisinden destek almalısınız.

Çamaşır makinesinden sürtme sesi geliyor

Çamaşır makinesi gürültülü çalışıyor olmasının altında yatan bir diğer neden ise, çamaşır makinesinden sürtme sesinin geliyor olmasıdır. Çamaşır makinesi çalışırken kazandan sürtme sesi geliyorsa kazan bir yere çarpıyor demektir. Bunun nedenini öğrenmek için sesin nereden geldiğine çok dikkat etmelisiniz. Öncelikle gelen sesin sizi ne derece rahatsız ettiği çok önemlidir. Eğer sizi rahatsız eden bir ses değilse kazanın sürtme sesi çıkarıyor olmasını umursamayın. Eğer çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor, yani çamaşır makinesi kazanından sürtme sesi geliyor diyorsanız o zaman size olabilecek ihtimalleri sıralamak isteriz. Çamaşır makinesinden kazan sürtme sesi geliyorsa;

 • Çamaşır makinesine bir tel ya da sıkışan bir cisim kazana çarpıyor olabilir
 • Çamaşır makinesi tahliye pompasına bir şey sıkışmış olabilir.
 • Çamaşır makinesi kazan çatlaması, kazanın darbe alması ya da kazan yamulmuş olabilir.
 • Çamaşır makinesi kazanı bilye arızası vermiş olabilir. Bu durumda da kazandan sürtme sesi gelir.

Çamaşır makinesinden helikopter sesi geliyor

Bazen çamaşır makinesinde oluşan arızayı tarif etmek için bazı benzetmeler yapmak gerekebilir. Mesela çamaşır makinesi çalışırken çok gürültü yapıyor ise, çamaşır makinesi çalışırken uçak kalkıyor gibi ses çıkıyor diyebiliyoruz. Ya da çamaşır makinesi çalışırken helikopter sesi çıkarıyor da diyebiliyoruz. Bu tabir aslında çamaşır makinesi çok gürültülü çalışıyor yani çalışırken çok ses yapıyor ile aynıdır.

Çamaşır makinesinden helikopter sesinin geliyor olması çamaşır makinesini kazan arızası ya da kazandan gelen sesi haber vermektedir. Bu durumda çamaşır makinesi kazan tamirini yaptırmanız gerekir.

Markasına göre çamaşır makinesi sıkma da ses yapıyor olmasının nedenleri

Her marka çamaşır makinesinin ses çıkarması normaldir. Ancak bu ses her zaman aynı yerden gelmeyebilir. Bazen kazan arızası olurken bazen de kazan kırılması da gerçekleşebilir. Bazen çamaşır makinesi lastiğinden bile aşırı gürültülü bir ses gelebilir. Bu nedenle hemen paniğe kapılarak çamaşır makinesi kazan tamiri için tamirci aramanızı gerektirecek kadar paniğe kapılmanız gerek yok.

İşte Arçelik, Beko, Altus, Vestel, Bosch, Siemens, Profilo, Hoover, Ariston, Hotpoint, Seg, LG ve Samsung marka çamaşır makinesinin ses çıkarıyor olma nedenleri;

Arçelik çamaşır makinesi sıkma da ses çıkarıyor

Arçelik çamaşır makinesinden özellikle sıkma yaparken çok ses çıkarıyor olması genellikle kazan bilye arızasından kaynaklanmaktadır. Bu arızanın meydana gelmesi ile hemen çamaşır makinesi kazan tamiri yapan bir yer ile görüşmenizi tavsiye ediyorum.

Ayrıca Arçelik çamaşır makinesi sıkma da ses yapıyorsa bu bazen kapağın iç kısmında kalan körük lastiğinin yıpranmasından da kaynaklanabilir. Lastiği elinizle kontrol edin. Lastik ile kazan arasına kalıplaşmış kireçlenmeler görülebilir. Eğer böyle bir durum varsa Arçelik çamaşır makinesi ses yapan sorununu lastik değişimi ile sonlandırabilirsiniz.

Bosch çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor

Bosch Grubuna ait markaların kalitesi her yerde görülmektedir. Beyaz eşyayı bir kere alıyorsunuz ne de olsa diyenlerin her biri Bosch, Siemens ve Profilo markalarını tercih ettiklerini görüyoruz. Bosch çamaşır makinesi her ne kadar kaliteli olsa da kazan arızası ve farklı arızaların ortaya çıkması çamaşır makinesi sıkma da ses yapabilir. Beyaz eşya servisi olarak Bosch marka çamaşır makinesi sıkarken ses çıkartıyorsa;

 • Çamaşır makinesi kazan bilye, rulman ve keçe takımı arızalanmış olabilir,
 • Bosch çamaşır makinesi kazan lastiği aşırı sertleşmiş olabilir,
 • Kazanı tutan yaylar kırılmış ve kazan düşmüş olabilir.  Bakınız: Çamaşır makinesi kazanı düştü,
 • Çamaşır makinesinin içerisinde kazana çarpan veya sallanan bir şey olabilir.
 • Çamaşır makinesi motoru bozulmuş olabilir.

Beko çamaşır makinesi çok ses çıkartıyor

Beko marka çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor ise bunun çözümü ve nedenlerini anlatan küçük tüyolar vereceğiz. Bu tüyolardan yola çıkarak Beko çamaşır makinesinin neden çok ses çıkardığını öğrenmiş olacaksınız.

Beko çamaşır makinesi yıkama yaparken sesi normal ise, yalnız sıkmaya geçtiğinde helikopter sesi, aşırı gürültü ve güm, güm diye ses çıkarması ile kazan arızasının olduğunu anlayabilirsiniz. Aslında sıkma da ses yapan çamaşır makinesi normal yıkama esnasında da sesli çalışır. Tabi bunu anlayabilmeniz biraz zor olabilir. Bu nedenle Beko çamaşır makinesi ses çıkarıyorsa başlıca nedenlerinden biri kazan bilyelerinin arızalanmasıdır. Bakınız: Çamaşır makinesi kazan tamiri

Vestel çamaşır makinesi sıkma yaparken ses çıkarıyor

Bizler onlarca çamaşır makinesi kazanını tamir ettiğimizden dolayı, hangi marka çamaşır makinesinin iyi ya da kalitesiz malzemeden üretildiğini hemen anlayabiliyoruz. Vestel çamaşır makinesi kazan arızası aslında çok karşılaşılmayan arızalardandır. Vestel markasının kazanları biraz daha kaliteli olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle Vestel çamaşır makinesi sıkma da ses çıkartıyorsa her ne kadar kazan bilyelerinden şüphelenilse de farklı yerlere de bakılması gerektiğini düşünüyoruz.

Vestel çamaşır makinesi yıkama yaparken de ses yapıyor ama özellikle sıkmaya geçince aşırı gürültü yapıyorsa motora bakılması gerekir. Çünkü çamaşır makinesi çok ses çıkarıyorsa motor arızasının da olabileceğini düşünerek beyaz eşya servisi ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Ariston çamaşır makinesi sıkarken ses çıkarıyor

Ariston, Hotpoint ve Ariston Hotpoint işbirliği ile üretilmiş olan çamaşır makinelerinin arızaları aynıdır. Ariston çamaşır makinesi sıkarken ses çıkartıyor ise birinci önceliğiniz kazana bakmak olsun. Çünkü kazan bilyeleri birkaç yıl içerisinde dağılabilmektedir. Özellikle yorgan, halı, kilim gibi tek parça ve kütlesi ağır olan ürünlerini makine de yıkıyorsanız çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor olmasının nedenlerinden biridir. İşte size Ariston çamaşır makinesi ses çıkarma nedenleri;

 • Ariston çamaşır makinesi kazanı dönerken ses çıkarıyorsa motora bakılmalıdır.
 • Sadece sıkma yaparken çok sesli çalışıyorsa kazan bilyeleri dağılmış, bozulmuş olabilir.
 • Çamaşır makinesi sıkma da ses yapıyorsa ve bazen de patlama gibi ses yapıyorsa kazan kırık olabilir.
 • Ariston Hotpoint yıkama yaparken ve sıkma yaparken ses yapıyorsa kazan arızası ve motor arızası da olabilir.

Hoover çamaşır makinesi çok gürültülü çalışıyor

Hoover markasını ilk kez duyuyor olabilirsiniz ama birçok evde Hoover marka çamaşır makinesini görmek mümkün. Hoover çamaşır makinesi gürültülü çalışıyor ve sesin nereden geldiğini bulamıyor musunuz? O zaman çamaşır makinesi açma kapatma düğmesi kapalı konumdayken çamaşır makinesi kapağını açın. Elinizle kazanı hızlıca bir tur çevirin. Sürtme ve gürültülü bir ses duyuyorsanız çamaşır makinesi kazanı ya da çamaşır makinesi motoru arızalı demektir.

Kazanı arızalı olan çamaşır makinesi çalışırken çok ses çıkartır. Bu nedenle Hoover çamaşır makinesi de ses çıkartıyorsa motor ve kazandan şüphelenebilirsiniz.

Daha detaylı öğrenmek için motor kayışı ile kazanı ayırmalı ve motor dönmeden kazanı çevirmelisiniz. Ses yine yüksek geliyorsa çamaşır makinesi çok ses çıkarıyor olası kazandan olabileceğini düşünmemiz gerekir.

Samsung çamaşır makinesi sıkma da çok ses çıkarıyor

Samsung çamaşır makinesi çok ses çıkartıyor ama bu sesin nedenini bir türlü bulamıyor musunuz? Çamaşır makinesinden gelen sesi tespit etmek için şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

 • Çamaşır makinesinin fişini prizden çekin.
 • Makinenin arka kapağını tornavida yardımı ile açın.
 • Motor kayışını elinizle çekip çıkartın. (Elinizi kaptırmayın)
 • Çamaşır makinesinin ön kapağını açın.
 • Eliniz ile kazanı hızlı bir şekilde çevirin.
 • Çamaşır makinesi kazanında çok ses çıkıyorsa kazan arızalı demektir.

Kazandan ses çıkmıyorsa sırasıyla, Samsung çamaşır makinesi motoruna, çamaşır makinesi kazan lastiğine, çamaşır makinesi kazan yaylarına ve çamaşır makinesinin iç tarafında bir cismin olup olmadığına bakınız.

LG çamaşır makinesi kazan dönerken ses çıkarıyor

LG çamaşır makinesi ile Samsung marka çamaşır makineleri birbirine çok benzemektedir. Neredeyse aynı kalite de ve aynı özellikte üretim yapılmıştır. LG çamaşır makinesi çok ses yapıyorsa ve özellikle bu ses sıkma da daha da çoğalıyorsa kazan arızasının olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca bazen çamaşır makinesi motor arızası, makinenin içerisine giren bir şeylerin sallanıyor olması da olabilir.

Çamaşır makinesi ön kapağını açın ve kazanın kapıya orantılı olup olmadığına bakın. Lastik aşağıda ya da kazan aşağı düştüyse kazan düşmüş (Çamaşır makinesi kazan arızası var) demektir.

Ayrıca LG çamaşır makinesi ayakları el ile çevrilmeyecek kadar serttir. Bu nedenle çamaşır makinesinin yeri dengesiz de olabilir. Elinizle çamaşır makinesini sallayın. Eğer çok hafif bir sallanma bile varsa çamaşır makinesi çok ses çıkarır. Bu ses özellikle sıkma da daha da çoğalır. Çözüm olarak; Çamaşır makinesinin sallanan ayağının altına sallanma payına göre karton parçası koyup yeniden denemenizi öneriyoruz.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80