Blog

Elektrik süpürgesinden yanık kokusu gelmesi

Elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusu gelmesi elektrik süpürgesinde oluşabilecek en önemli arızalardandır. Ev temizliğini yaptığınız esnada elektrik süpürgesinden yanık kokusu gelmesi üzerine bir an paniğe kapılmış olabilirsiniz. Hiç korkmanızı gerektirecek bir durum yok.

Panik yapmadan elektrik süpürgesinin elektrik fişini prizden çıkarıp elektrik süpürgesini güvenli (halı ve yanıcı madde olmayan) bir alana alın. Elektrik süpürgesi yanık kokusu veya çıkan alevin nerelerden kaynaklandığını öğrenmek için elektrik süpürgesi servisi ile iletişime geçebilir ve aynı zaman da makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusu gelmesi her zaman için elektrik süpürgesi motorunun yandığı anlamına gelmemektedir. Bazı elektrikli süpürgeler de elektronik kart, Motor kömür kokusu ve kablo yanık kokusu da geldiğinden dolayı motor yanık kokusu ile karıştırılıyor olabilir. Bundan dolayı elektrik süpürgesi yanık konusunun gelmesi her zaman için yanık kokusunun motordan geldiği anlamını yorumlamamak gerekir. İşte elektrik süpürgesi yanık kokusu, yanık kablo kokusu, elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusu gelmesi ve elektrikli süpürgeden duman çıkmasının nedenleri…

Elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusu geliyor

Elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusu geliyor olması büyük bir arızanın habercisi gibi duruyor olsa da, aslında iş işten geçmeden bazı önlemler alarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Üzerine https://www.servisdukkani.com beyaz eşya servisi departmanımıza ulaşan müşterilerimizin elektrik süpürgesi arızalarına çözüm bulmaya çalıştığımızda şu gerçek ile karşılaştık. Elektrik süpürgesi aslında bakıma muhtaç ve çok hassas olan elektronik ürünler arasındadır. Elektrik süpürgesinin haftalık ve çok fazla kullanmayan kişilerin 2 hafta da bir filtrelerinin temizlenmesi gerekir. Temizleme işlemi ve toz torbası boşaltılmayan/yeni takılamayan elektrik süpürgesinde kısa süre de arızalar meydana gelir.

Zamanla hava almayan elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusu gelmeye başlar. Bu motor yanık kokusu gelmesi üzerine elektrik süpürgesinde filtre temizleme, yıpranmış hepa filtreleri değiştirme ve hatta elektrik süpürgesi hortumlarını yıkmayıp kurutmayı yapmanız gerekir. Bu işlemleri yaparsanız elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusunun gelmesinin biraz önüne geçmiş olursunuz.

Eğer motorun tamamen havasız kalmasından ve motora ulaşan pisliklerin motora zarar vermesinden dolayı motora kalıcı hasar verdiyse o zaman elektrik süpürgesi yanık kokusu gelmeye devam eder. Yalnız yukarı da anlatmış olduğumuz bakımlar her ne kadar elektrik süpürgesi motorunu kurtarmaya yetmezse bile, bir sonraki takılacak olan motorun uzun ömürlü olmasına neden olacaktır. Elektrik süpürgesinden yanık kokusu gelmesi genellikle motor kısmından kaynaklandığından dolayı motora daha çok odaklanmanız gerekir.

Elektrik süpürgesi motoru ateş çıkartıyor

Elektrik süpürgesinden yanık kokusu gelmesi motorun kıvılcım çıkarması ile de bilinmektedir. Elektrik süpürgesi motoru tamamen kartlı sistem üzerine değil de, kolektör, bakır ve motor kömürü kolektöre sürtmesi ile çalışır. Bu sürtme sonucunda kömürün bitmesi veya deforme olması üzerine elektrik süpürgesi motoru ateş çıkartır. Normal şartlar da sağlam olan elektrik süpürgesi motorundan ateş çıkması normal değildir. Elektrik süpürgesi motor kömürünün sürtünmesi sonucunda çok nadir kıvılcım çıksa da bunu gündüz görmeniz mümkün değildir.

Elektrik süpürgesi motorundan ateş çıktığını gördüğünüzde elektrik süpürgesini durdurun. Size en yakın elektrik süpürgesi tamiri işini yapan teknik servis dükkanlarına ulaşarak elektrik süpürgesini tamir ettirebilirsiniz. Elektrikli süpürge motorundan ateş çıkması üzerine kullanmaya devam etmeniz elektrik süpürgesi motorunun arızalanmasına neden olacaktır. Çünkü elektrik süpürgesinden çıkan kıvılcımın nedeni motor kömürü olabilir. Sadece kömür değişimi ile elektrik süpürgesini cüzi bir elektrik süpürgesi servis ücreti ile tamir ettirmiş olacaksınız.

Elektrik süpürgesi motor kömüründen kıvılcım çıkıyor

Ancak elektrik süpürgesinin içini tamamen açan biri elektrik süpürgesi motor kömüründen kıvılcım çıktığını görebilir. Yoksa normal şartlar da motor kömürünü ve hatta elektrik süpürgesinden gelen yanık kokusu veya çıkan kıvılcımın motor kömüründen kaynaklandığını bulmak mümkün değildir. Elektrik süpürgesi motor kömüründen ve elektrik süpürgesi motorundan neden kıvılcım çıkar? İşte olabilecek nedenler:

 • Motor kolektörü arızalı ve hasarlı olduğundan dolayı kömüre sürtmelerde kıvılcım çıkarabilir.
 • Elektrik süpürgesi motor kömürü bitmiş olabilir.
 • Motor kömürü kolektöre tam oturmamış, yamuk, kırık, hasarlı ve yan duruyor olabilir.

Elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusu geliyor olması ile motor kömüründen kıvılcım çıkması aynı şey değildir. Motor kömüründen kıvılcım çıkıyorsa kolektör veya kömür değişikliği ile elektrik süpürgesi motoru tamir edilebilir. Yalnız elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusunun gelmesi üzerine yukarı da anlattığımız gibi tam detaylı olarak bakımlarının yapılması ve kokunun devam etmesi üzerine yeni motor takılması gerektiğini anlatmıştık.

Elektrik süpürgesin duman çıkması

elektrik supurgesi yanik kokusu
Elektrik süpürgesi yanık kokusu

Elektrik süpürgesi motor arızalarının bir belirtisi de motordan duman çıkmasıdır. Elektrik süpürgesinin bakımlarını yapmazsanız ve buna rağmen çok fazla çalıştırıp motoru zorlamanız ile elektrik süpürgesi motorundan duman çıkabilir. Elektrik süpürgesinden yanık kokusu gelmesi ile gözünüz hemen çıkan dumanı aramalıdır. Elektrik süpürgesinden duman çıktığını gördüğünüzde:

 • Mutlaka açma kapatma tuşuna basıp elektrik süpürgesini kapatın.
 • Elektrik süpürgesini halı ve yanacak bir şey olmayan güvenli bir yere götürün.
 • Elektrik süpürgesinden çıkan dumanın azalıp azalmadığını gözlemleyin.
 • Elektrik süpürgesi motorundan çıkan duman azalırsa korkulacak bir durum yok demektir.

Elektrik süpürgesinden çıkan duman fazlalaşır ve bunun üzerine alev alırsa o zaman da su ile müdahale de bulunabilir veya daha güvenli bir yere götürerek en az zarar ile kurtulabilirsiniz. Elektrik süpürgesinden çıkan duman aleve dönüşürse su dökmeniz veya farklı bir cisim ile yangını söndürmeniz hiçbir şey fark ettirmeyecektir. Her halükarda elektrik süpürgesini bir daha kullanamayacaksınız. Neden mi? Çünkü:

Elektrik süpürgesinin tam vakum yapıp tozları iyi çekmesi için hiçbir yerden hava almaması gerekir. Elektrik süpürgesinden çıkan duman ile yangın tehlikesinin oluşması demek, elektrik süpürgesi plastiğinden deforme olabileceği anlaşılır. Bu durumda da elektrik süpüresi bir daha kullanılamaz hale gelir.

Elektrik süpürgesi motoru çok ses çıkartıyor

Elektrik süpürgesi küçük bir motor ile çalışır. Bu motorun çalışabilmesi için yeterli hava kanallarının açık olması gerekir. Hava kanalları da filtreler ve bazen de hepa filtreler ile koruma altına alınmıştır. Filtrelerin tıkanıp motorun yeterli derece de hava almaması üzerine elektrik süpürgesinden çok ses çıkabilir. Normal arızası olmayan bir elektrik süpürgesi çalışırken elinizle hortumu kapatırsanız motorundan normalden daha fazla ses çıkardığını göreceksiniz. Filtrelerin tıkanması ve elektrik süpürgesinden çok ses çıkması da tamamen aynı mantık olarak değerlendirilmektedir.

Elektrik süpürgesi sesli çalışıyor sorununu filtreleri ve elektrik süpürgesi hortumunu temizleyerek bir sonuca varamadınız mı? O zaman da elektrik süpürgesi motoru arızalı olduğu için elektrik süpürgesinden çok ses çıkıyordur. Bu durumda iyi bir beyaz eşya tamircisi ile görüşerek sesli çalışan elektrik süpürgesi motorunu değiştirebilirsiniz.

Elektrik süpürgesi motorunun yandığı nasıl anlaşılır?

Elektrik süpürgesi motor arızası çok kolay tespit edilebilen arızalardır. Bunu evde soru cevap yöntemi ile kendinizde anlayabilirsiniz. Elektrik süpürgesi motor yanması, bozulması ve arızası nasıl anlaşılır biliyor musunuz?

 • Eğer elektrik süpürgesi çalışırken yanık kokusu geldiyse,
 • Elektrik süpürgesinden yanık kablo kokusu geldiyse,
 • Elektrik süpürgesinden duman çıktıysa,
 • Elektrik süpürgesinden yanık kokusu gelmesi,
 • Elektrik süpürgesi çok sesli çalışıp sonra durduysa,
 • Elektrik süpürgesi motorundan yanık kokusu geldiyse,

O zaman elektrik süpürgesi motoru yanmış demektir. Tabi tam kesin arıza tespiti için her halükarda elektrik süpürgesinin sökülüp motor testi, elektrik kablosu testi, elektronik kart tepsi ve açma kapatma düğme testinin yapılması gerekir.

Elektrik süpürgesi çok ısınınca duruyor sonra yeniden çalışıyor

Elektrik süpürgesi motoru aşırı ısınmaya karşı kendini korumaya alan bir sisteme sahiptir. Dakikalarca elektrik süpürgesini çok aşırı sıcak ortamlar da çalıştırdığınız zaman motor elektriği keserek kendini koruma altına alır. Birkaç dakika sonra düğmeye bastığınızda yeniden çalışmaya başlayacaktır.

Elektrik süpürgesi çok ısınınca duruyor ama sonra yeniden çalışıyorsa motor aşırı ısınmadan dolayı kendini korumaya aldığı bilinmektedir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız da, yani elektrik süpürgesinden yanık kokusu gelmiyorsa ve birden çalışmayı durdurduysa o zaman aşırı ısınmadan dolayı elektrik süpürgesinin durduğunu anlayabiliriz.

Siz de elektrik süpürgesinden yanık kokusu gelmesi üzerine bu sayfamıza ulaştıysanız ve bu sayfamız da yanık kokusunun nereden geldiğine dair hiç bir ipucu bulamadıysanız, lütfen YORUM bölümüne yazarak teknik servis çalışanlarımızdan destek alınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80