Blog

Fırın rezistans tamiri, değişim fiyatları

Fırına koyduğunuz yemeklerin altı pişiyor üstü pişmiyorsa veya tam tersi altı yanıyor ama üstü pişmiyorsa fırın rezistans arızası yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda mutlaka fırın rezistans tamiri yaptırmanız gerekir. Bu çok zor olmayan işlem için fırın servisi rezistans değişimi tamircisinin sizden ne kadar ücret isteyeceğini biliyor musunuz?

Fırın rezistans değişim fiyatları ile ilgili sislere ayrıntılı fiyat vermek için bu makaleyi hazırladık. Yalnız fiyatların 1, 2 ay içerisinde değiştirildiğini ve kullandığınız fırın markasına göre de rezistans fiyatlarının da değişeceğini lütfen unutmayın.

Fırın rezistansı nedir, nasıl çalışır?

Fırın rezistansı evlerimizde kullandığımız elektrik sobaların içerisinde bulunan rezistanslara benzer. Elektrik sobası veya elektrikli mangalı açtığınızda rezistans eğer görünür bir yerdeyse bir süre sonra ısıdan dolayı kırmızı rengine döneceğini göreceksiniz. Aslında metal renginde olan ve sıcaklığı gördüğünde mangal kömürü gibi kırmızı renge dönüşen ürüne rezistans denir. Fırınlarda da bu rezistans’tan 2 tane bulunur. Bu rezistansların bir tanesi patlarsa veya tabir-i caizse bir daha çalışmazsa fırının içerisindeki yemeğiniz pişmez.

İPUCU: Bayrampaşa Fırın tamircisi için tıkla

Fırın rezistansı elektrik akımı ile çalışır. Her ne kadar fırın doğalgaz borusu ile doğalgaz hattına bağlı olsa da, doğalgaz sadece ocağı çalıştırmak için kullanılır. Rezistans elektrik akımı ile çalışır. Fırının içerisindeki 2 farklı rezistansa siz fırını açtığınız zaman akım gönderilmektedir. Bu sayede fırının altında ve üstüne bulunan rezistanslar ısınmaya başlar.

Fırın rezistans tamiri nasıl yapılır?

Fırın rezistans tamiri ve rezistans değişiminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız size kısa bir bilgi olarak bir şeyler anlatabiliriz. Rezistans fırının alt ve üst tarafındadır. Rezistanslara ulaşmak için fırının bazı yerlerini sökmeniz gerekir. Bazı fırın modellerinde rezistans tamiri ve değişimini yapmak için fırın sadece arkasını sökmeniz gerekirken, bazı modeller de arka fırının dışındaki metal gövdeyi tamamen söküp ayırmanız gerekebilir. Bu yüzden hangi fırın markasının veya fırın modelini değiştirdiğiniz çok önemli.

firin
Fırın rezistans tamiri

Fırın rezistans tamiri yapmadan veya değiştirmeden önce mutlaka fırının fişini prizden çıkarmalısınız. Gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra rezistansa bağlı olan 2 veya 3 tane kablo göreceksiniz. Bu kabloları rezistanstan sökün. Rezistansı tutan vidaları da sökerek rezistansı kırmadan hafifçe yerinden çıkarmaya çalışın. Yeni aynı boyut ve aynı amper de almış olduğunuz yeni rezistansı fırına takıp söktüğünüz vidaları yeniden takıp sıkınız.

Söktüğünüz rezistans kablolarını aynı şekilde yerine doğru bir şekilde takarak fırın kapaklarını yeniden kapatınız. Eğer burada anlatılanları bende yapabilirim diyorsanız fırın rezistans değişim fiyatlarını öğrenmek ve rezistans alıp takmak için fırın tamir ustaları ile görüşmelisiniz.

Fırın rezistansı bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Fırın, ütü, ani su ısıtıcı, şofben ve elektrikli sobalar rezistans mantığı ile çalışır. Rezistans bozulduğunda bu saydığımız cihazlar işlevini yerine getiremez. Yani Fırını açtığınızda fırına koyduğunuz yemekler de bir tuhaflık varsa mutlaka fırının içerisindeki rezistansların çalışmadığı anlamına gelir.

Ayrıca fırın rezistansının çalışıp çalışmadığını anlamak için fırını açın. 200 derece sıcaklığa getirin. Ortalama 3 dakika sonra elinizi fırının içine sokup üst tarafa hızlıca çok hafif elinizi değdirip çekin. Elinizi yakacak kadar yüksek bir sıcaklık varsa üst rezistans çalışıyor demektir. Bu durumda fırın rezistans tamiri için fırın tamircisi geldiğinde üst rezistansın çalıştığınız söyleyebilirsiniz. Aynı şekilde fırının alt kısmına da az önce yaptığınız gibi elinizi hızlıca çok hafif değdirip çekin. Eğer soğuksa veya üst tarafa göre fazla sıcak değilse o zaman da fırının alt rezistansı bozuk demektir.

Üst tarafın sıcaklığı alta geçebilir. Alt tarafta hafif sıcaklık olması rezistansın fazla ısıtmadığı anlamına gelmez. Rezistans tamamen bozuk ve çalışmıyor demektir. Bu aşama da fırın rezistans tamiri yaptırmak isterseniz en yakın beyaz eşya servisi firmalarını arayıp fırın rezistans değişim fiyatları konusunda bilgi alabilirsiniz.

Fırın rezistansı bozulursa ne olur?

Fırın rezistansı bozulduğunda yemekler, kek ve pastalarınız pişmez. Kabarmaz. Bir tarafı yanar, bir tarafı da çiğ kalır. Fırın altı pişirmiyor üstü pişiriyor sorunu da meydana gelebilir. Eğer böyle fırına koyduğunuz yemekler de böyle bir anormallik varsa, mutlaka fırının bir rezistansı ısınmıyor demektir.

Özellikle fırını 2 tepsi halinde fırına sürdüğünüzde fırının üst kısmında yer alan tepsinin hemen piştiğini ama alt tarafta olan tepsi de hiçbir hareketliliğin olmadığını görürsünüz. Aynı şekilde fırının üstü çiğ kalıp alt tarafında yandığını görebilirsiniz.

Fırın rezistans değişim fiyatları

firin rezistans tamiri 1
Fırın rezistans değişim fiyatları

Fırınlar sıklıkla rezistans arızası ile karşımıza çıkarlar. Bu nedenle fırın rezistans tamir fiyatları konusunu araştıran çoktur. Sizin de fırın rezistanslarınızdan biri veya her ikisi çalışmıyorsa buradan ayrıntılı ücret bilgisine bakabilirsiniz. Her markanın rezistans ve fırın tamir fiyatları değiştiğinden dolayı size markalar ile ilgili de fırın rezistans değiştirme ücretleri konusunda bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

  • Arçelik fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 160 – 190 TL arası
  • Beko fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 160 – 190 TL arası
  • Auer fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 150 – 180 TL arası
  • Profilo fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 190 – 230 TL arası
  • Bosch fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 190 TL – 230 TL arası
  • Siemens fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 180 TL – 225 TL arası
  • Vestel fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 170 TL – 200 TL arası
  • Altus fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 140 TL – 180 TL arası
  • Blomberg fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 145 TL – 165 TL arası
  • Üniversal fırın rezistans fiyatı ve değiştirme ücreti: 120 TL – 150 TL arası

Ankastre fırın rezistans tamiri ve değişimi

ankastre fırınlar da rezistans değişimi teknik ekibimiz tarafından yapılabilmektedir. Ankastre fırınlar da rezistans arızası genellikle fırınların hava alınmayan yerde kullanılması sonucu gerçekleşir. Ankastre fırını yeni aldıysanız ve fırın reis dans arızası ile karşı karşıyaysanız bunu sorunlardan biri de ankastre mutfaklarda kullanılan kapalı sistem bölmelerden oluşmaktadır.

ankastre fırın değişimi diğer durumlara göre daha pahalıdır. Çünkü ablası fırınlarda 1,2, 3,4 ya da 5 tane rezistans kullanmaktadır. Her ne kadar bunun Stanslar aynı alda bozulma ihtimali düşük olsa da genellikle bir ya da birden fazla rezistans arızası ile karşılaşabiliyoruz. Bundan dolayı fırın rezistans değişim ücretleri normal fırınlara göre daha pahalıdır.

Ocaklı fırın rezistans tamiri ve değişimi

ocaklı fırınlar geçmişten günümüze kullanılan en sağlam olan fırın modelleridir. Eskiden rezistans arızası ile çok fazla karşılaşmadan da yıllarca ocaklı fırınları kullanabiliyorduk. Şu anda rezistansların biraz daha düşük kalitede yapılıyor olması aslında ocaklı fırın arızası değil rezistansların çok fazla dayanıksız olmasından kaynaklanmaktadır. Tabii ki bu konu Orjinal rezistans ya da yan sanayi rezisdans kullanımına göre de değişmektedir.

ocaklı fırın tamiri ankastre fırınlara göre biraz daha uygun fiyata yapılmaktadır. Çünkü ocaklı fırınlarda 1,2 ya da en fazla üç tane destansı vardır. Bundan dolayı ocaklı fırın tamir ücretleri daha uygundur.

Fırın Alt Rezistans Değişimi

bazı fırınlarda fırın içine sıcaklık vermesi için alt kısımda da rezistans bulunur. Fırın tamiri de işte bu nedenle bazı fırınlarda meydana gelebilmektedir. Ve tamiri teknik ekibimiz tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir. Yemeklerinizi ve altı yani altı pişirmiyorsan fırın arızalı demektir. İşte bundan dolayı fırın alt rezistans değişimini yaptırmanız gerekmektedir.

Fırın üst rezistans değişimi

bazı durumlarda üst rezistans bulunur. Üst rezistans alt rezistanslara göre daha fazla yüksek ısı veren ve hatta daha büyük olan sistemden oluşur. Üst rezistanslar genellikle ikili takılmaktadır. Yani tek bir rezistans gibi görünse de aslında iki rezistansın birleşiminden oluşur. Buda fırın üst rezistans değişiminin daha pahalı olduğunu göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80