Blog

Fırın altı pişirmiyor üstü pişiriyor sorunun çözümü

Fırınların başlıca sorunlarından biri olan fırının altı pişirmiyor, çiğ kalıyor sorunu giderek yaygınlaşmaya başlandı. 2 tepsi halinde bir yemeği fırına koyduğunuzda ikisinin de aynı anda pişmesi gerekir. Fırının üst katındaki tepsinin pişiriyor olması yetmez. Fırının altında olan tepsinin de pişip aynı anda fırının kapatılması gerekir. Bu nedenle sizlere Fırın altı pişirmiyor üstü pişiriyor sorunun çözümü ve fırın servisi çağırmadan önce yapmanız gereken bazı şeyleri sizlere anlatacağız.

Fırınlar 3 aşamadan oluşan bir ısıtma sisteminden oluşur. Bunların 2 tanesi rezistans ile bir tanesi de fan motorunun çalışıp sıcaklığı yayması ile yemekler pişmeye başlar. Fırının altında ve üstünde siz fırını çalıştırdığınız da kıpkırmızı olan 2 tane rezistans vardır. Bu rezistanslar sayesinde fırın çalışıp yemekleri pişirir. Sonrasında fan motorunu da açtığınızda rezistansın verdiği sıcaklık fırının her bir köşesine yayılır. Böylelikle fırına koyduğunuz yemeyin her tarafı aynı pişer.

BONUS İÇERİK: Gaziosmanpaşa fırın tamiri için tıkla

Eğer 2 tepsi halinde yemekleri fırına koyduğunuzda fırının üstü pişiyor ama altı pişmiyor ve çiğ kalıyorsa fırın arızalı demektir. Bu durumda ya fırın tamirini kendiniz yapacaksınız ya da size en yakın fırın servisi ile görüşme sağlayarak randevu almak zorundasınız.

Fırın altı pişmiyor çiğ kalıyor nedeni

Fırın altı pişirmiyor çiğ kalıyor

Fırının altında (İç tarafta) rezistans vardır. Bu rezistanslar zamanla bozulabilen ürünlerdir. Siz fırını çalıştırdığınız da fırının alt kısmında ve en üst tabakasında geniş yuvarlak ve bazen de dikdörtgen bir rezistans vardır. Bu rezistanslar yanar ve adeta kıp kırmızı hale gelir. Eğer Fırın altı pişirmiyor üstü pişiriyor ise o zaman fırının altında bulunan rezistans çalışmıyor sadece üstü çalışıyor demektir. Bu nedenle fırının altında kalan yemekler pişmiyor ve çiğ kalıyor.

Fırına koyduğunuz yemekler de bir tuhaflık varsa, yani bir tepsi çok güzel pişerken diğeri pişmiyorsa mutlaka her 2 rezistanstan biri patlamış çalışmıyor demektir. İşte fırın altı ısıtmıyor sorunu tamamen rezistans bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Fırın altı ısınmıyor ama fan çalışıyor neden

Fırına koyduğunuz yemeklerin eşit oranda pişmesini sağlamak için fan ve buhar teknolojisi kullanılır. Sıcaklığı her tarafa yayılmasını sağlamak için fırını çalıştırırken bazı yemekler için mutlaka fanı da açmalıyız. Fırın altı ısınmıyor ama fan çalışıyor olması sizi şaşırtmasın. Çünkü fırının atındaki rezistans ile fan motorunun birbiri ile hiçbir bağlantısı yoktur. Fan motorunun çalışması aslında fırının tamamen bozuk olmadığına işaret etmektedir. Fırının altı ısınmıyor üstü ısınıyor ama fan çalışıyor olması da sorunla birebir bağlantılıdır.

Fırını çalıştırdıktan bir süre sonra fırının içine üst tarafa elinizi değdirdiğinizde üst ısınıyorsa ama aynı şekilde fırın altına da dokunduğunuzda fırın altı soğuksa ve ısınmıyorsa alt kısım bozuk demektir. Bazen de altta ki rezistansa giden kablolarında yanmasından dolayı fırın altı pişirmez çiğ bırakır. Yani fırının altı pişirmiyor ama fan çalışıyorsa fırına elektrik geldiğini göstermektedir.

Fırının altı ısıtmıyor sorunun çözümü

rezistans3

Öncelikle eğer yemekleri normalde tek tepsi halinde fırına koyuyorsanız fırının altı ısınmıyor olması çok bir şey değiştirmeyecektir. Yani fırın rezistans tamirini yaptırmak istemiyorsanız bu şekilde de kullanabilirsiniz. Çünkü fırını çalıştırdığınız da eğer fanı da açarsanız fırının üst tarafındaki sıcaklık fan motoru sayesinde her tarafa yayılacaktır. Böylece fırın tepsinin altından geçen sıcaklık fırının alt kısmının da ısınması ve dolayısıyla çiğ kalmamasına neden olur. Bu şekilde kullanmak istemiyorum ve Fırın altı pişirmiyor üstü pişiriyor sorununa nasıl çözüm bulabilirim diyorsanız işte size bazı önerilerimiz. Bunlar;

Öncelikle size en yakın servis dükkanı veya beyaz eşya servisi tamir firmalarından fırın tamiri ile ilgili fiyat alın.

Aldığınız fiyatı bir firmaya daha danışarak fiyat karşılaştırması yapın.

Fırın altı ısınmıyor sorunu için verilen tamir ücreti size uygunsa hemen yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Verilen fiyat bütçenizi aşıyorsa kendiniz rezistans alarak fırın altı pişirmiyor sorununu çözmeye çalışın.

UYARI: Fırın altı pişirmiyor üstü pişiriyor sorunu her zaman fırının alt kısmında ki rezistansın arızalı ve patlak olduğu anlamına gelmez. Bazen elektrik arızasından dolayı da fırının altı pişirmez. Bu nedenle eğer fırın tamirinden anlarım diyorsanız rezistans almadan fırını sökerek arızanın nereden olduğunu tespit ettikten sonra rezistans veya diğer parçaları alınız.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA