Blog

Fırın sigorta attırıyor çözümü

Fırını çalıştırdığınız da sigorta mı attırıyor? Peki bunun sebebini, çözüm yıllarını ve ne kadarlık bir ücret ile tamir edileceğini biliyor musunuz? Fırın servisi teknisyenimiz tarafından hazırlanmış olan bu makalemizi sonuna kadar okuyarak fırın neden sigorta attırır ve fırını çalıştırınca sigorta attırıyor arızasının hangi parçadan kaynaklandığını öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca fırın sigorta attırıyor arızasının çözümlerini de sebepleri ile birlikte burada bulmanız mümkün.

Fırın ile sigortanın ne alakası var demeyin. Özellikle evinizde kaçak akım rölesi varsa en ufak bir aksaklıkta sigortalarınız atar. Bu sorun genellikle fırınlar da daha çok meydana gelmektedir. Fırınlar yüksek akım çeken ve yanlış kullanıldığında tehlikeli sayılabilecek tehlikeli cihazlar olduğu için dikkatli kullanmakta yarar var. Özellikle arızalı fırınları inatla çalıştırmaya kalkmadan hemen fırın tamircisi ile görüşmeli ve fırın tamirini beyaz eşya tamircisi çalışanlarını tamir ettirmelisiniz.

Fırın neden sigorta attırır?

Bazı fırınlar da yüksek korunaklı sistemler vardır. Bu sistemin her hangi bir yerinde yüksek sıcaklık ya da arıza meydana geldiğinde koruma kalkanı olarak sigortayı patlatır. Ayrıca fırının içerisinde çok yüksek sıcaklık oluştuğu zaman kullanıcının korunması ve yangın çıkma tehlikesi karşın fırın kendini kapatır. Bu durum bazen fırının içerisindeki bazı parçaların korumadan dolayı bozulup fırını çalıştırdığınız da şalter attırmasına sebep vermektedir.

Bazen de fırının içerisinde ki bazı parçaların kullanıma bağlı olarak yıpranıp hasar görmesidir. Bu hasarın sonucunda elektrikte kısa devre, topraklama hatası, elektrik ile toprak kablolarının birbirine değmesi, elektrik kablosunun kopması, fan arızası, aydınlatma ampulün bozulması ve daha birçok sebep fırının sigorta attırmasına neden olur.

UYARI: Fırını alalı daha birkaç ay oldu ya da tam garantisi biterken hemen bozuldu diyorsanız lütfen anlatacaklarımızı iyi okuyunuz. Yeni aldığım Ankastre fırın sigorta attırıyor neden? Yeni yapılan evler de ve özellikle tadilat yapılan daireler de ocaklı fırınlar çöpe atılır ve yerine ankastre set fırınlar alınır. Bu fırınları kullanabileceğiniz bir yer belirlenir. Bu yer de genellikle arkası tamamen kapalı, neredeyse sıfıra sıfır bir hiç boşluk bırakılmadan daracık yerlere giren bu fırınlar hiç hava almadan çalışıyor. Siz fırını çalıştırdığınız da fırının içerisindeki sıcaklık normal derecenin çok üstüne çıkıyor. Bu da çok önemli bir fırın arızası olarak karşımıza çıkıyor. Fırın sigorta attırıyor ve ikide bir bozuluyor olması da aslında hiç hava almayan mutfak dolaplarından kaynaklanmaktadır.

Fırın şalter attırıyorsa bozuk olabilecek parçalar

Eğer Fırın sigorta attırıyor ve özellikle fırını çalıştırdığım da sigorta attırıyor diyorsanız burada ki arızalar ve daha fazlası da meydana gelmiş olabilir. İşte Fırın sigorta attırıyor nedenleri;

 • Fırın sigorta attırıyor ise rezistans arızası
 • Termik arızası
 • Fırın sigorta arızası
 • Fırın Rezistans ısıtıcı arızası
 • Kapı koruma sigortası
 • Kaçak akım role arızası
 • Evinizde ki Şalter arızası
 • Ev sigorta arızası
 • Fırın elektrik kablo arızası
 • Fırın ayar düğmesi arızası
 • Fırın komitatör arızası
 • Fırın elektrik kablo yanığı
 • Priz yanık arızası
 • Ev de birden fazla yüksek elektrik çeken cihazın çalışması
 • Bir prize birden fazla fişin takılı olması da Fırın sigortasını attırır.

Ocaklı fırını açınca sigorta attırıyor

ocaklı Fırın sigorta attırıyor
ocaklı Fırın sigorta attırıyor

Ocaklı fırınlar da tıpkı ankastre fırınlar gibi yüksek güvenlikli sistemler ile donatılmış fırınlardır. Eğer ocaklı fırını açınca sigorta attırıyor ise ilk önce bakmanız gereken yer fırın rezistans arızasıdır. Ocaklı fırınlar da rezistans sıklıkla patlamaktadır. Bu arızayı çıplak gözlerle görmeniz zor olacağından dolayı fırının içini açıp incelemeniz gerekebilir.

Eğer ocaklı fırını açınca sigorta attırıyor ise ilk önce fırın rezistans değişimi yapan bir yer ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Arıza rezistanstan meydana gelmiyorsa fırının fan motorundan, fırın aydınlatma ışığından, fırın sigortasından ve fırın elektrik kablosundan kaynaklanabilir. Fırın şalter attırıyor ise burada yazılanlara bakmalısınız.

Ocaklı fırın eski tip olmasından dolayı fırın tamircisinin isteyeceği işçilik çok fazla olmayacağından dolayı fırını çöpe atıp yenisini almak yerine Fırın sigorta attırıyor arızasını yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ankastre fırını açınca sigorta attırıyor

Ankastre fırınlar genellikle ankastre mutfaklar da fırınlar için ayrılan daracık yerde kullanılır. Arkası tamamen kapalı ve hava almayan ankastre fırınlar kısa süre de bozulup şalter attırabilir. Bunun önüne geçme şansınız en azından şimdilik yok ama fırını daha az kullanarak ya da mutfağınızı havalandırarak fırının ömrünü uzatabilirsiniz.

Ankastre fırını açınca sigorta atıyor sebeplerinden biri fırının koruma sigortası ile rezistanstır. Sigorta bozulduğunda ankastre fırın sigorta attırır. Hatta hiç çalışmayabilir. Ayrıca rezistans arızası olduğunda fırın şalter attırır.

Davul fırın sigorta attırıyor

davul fırın sigorta attırıyor
davul fırın sigorta attırıyor

Davul fırınlar ocaklı fırın, ankastre fırın ve mikrodalga fırınlara göre daha basit özelliği bulunan fırın modelleridir. Eğer davul fırını açınca şalter atıyor ise elektrik kablo arızası, elektrik ve toprak şase kablolarının birbirine değiyor olması, rezistans arızası, termik ve ısı ayar düğmesi arızası olabilir. Böyle bir durumda davul fırını çalışınca sigorta atar. Çözümü için eğer biliyorsanız güvenlik önlemlerini alarak kendiniz tamir etmeyi ya da fırın servisini çağırmanız gerekebilir.

Mikrodalga fırın sigorta attırıyor

mikrodalga fırın şalter attırıyor
mikrodalga fırın şalter attırıyor

Mikrodalga fırınlar oldukça tehlikeli fırın modelleridir. Mikrodalga fırın arızası da diğer normal fırın arızasından çok daha farklıdır. Çok yüksek elektrik çekiyor olması mikrodalga fırınları oldukça tehlikeli hale getirmiştir. Ayrıca mikrodalga fırınlar magnetron tüpleri, elektron ve manyetik elektriği kullanıp radyasyon yayar. Mikrodalga fırını açınca sigorta atıyor ise içini açmaya yeltenmemeli ve hemen fırın servisini aramalısınız.

Fırının derecesini açtığım da şalter atıyor

Fırın kapalıyken ve fişe takılıyken sigorta atmıyor ama ayar düğmesini yani ısı derece düğmesini çevirdiğiniz de sigorta atıyor ise;

 • Fırın fan – pervanesi arızalı olabilir.
 • Fırın aydınlatma ışığı arızalı olabilir.
 • Fırın rezistans arızası olabilir.
 • Kapı koruması arızalı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80