Blog

Çamaşır Makinesi Parçaları ve Görevleri

Çamaşır makinesinde hangi parçaların olduğunu ve bu parçaların ne işe yaradığını biliyor musunuz? Çamaşır makinesi parçaları ve görevleri ile parçaların çalışma prensibi, özellikleri, ne işe yaradığı ve çamaşır makinesinde kullanılan parçalar ve görevleri yani özelliklerini anlatacağız.

Bu yazımız da çamaşır makinesi parçaları ve özellikleri nedir, görevleri, çalışma prensibi, nasıl çalışır, çamaşır makinesi parça isimleri, makine de hangi parçaların olduğu, ne işe yarar ve en önemli parçaların hangileri olduğunu anlattık.

Çamaşır Makinesinde Kullanılan Parçalar Nelerdir?

Çamaşır makinesinde kullanılan parçalar, çamaşır makinesinin markası, model yılı, özellikleri ve çamaşır kurutma özelliğinin olup olmamasına göre değişmektedir. Burada belirtilen parçalar genel de her makine de olan çamaşır makinesi parçalarıdır.

Çamaşır makinesi motoru ve görevi, kazan ile tambur nedir, su tahliye pompası, hortumu, jet drayer pompa, jet pompa, ventil, deterjan çekmecesi, ana kart, ekran, ısıtıcı sensör, rezistans, amortisör, prostat ve ntc gibi parçaların görevleri ile özelliklerini anlayacaksınız. Bu parçalara beyaz eşya servisi, beyaz eşya yedek parçalarını satan yerler, tanıdık bir beyaz eşya tamircisi ve yetkili servislerden ulaşabilirsiniz. Çamaşır makinesi parçaları ve görevleri aşağıda sıralanmıştır.

Çamaşır Makinesi Parçaları Ve Özellikleri

Çamaşır makinesinde kullanılan parçalar ve görevleri, özellikleri, nedir ve bazı parçalar arızalandığını neler olabileceğini anlattık. İşte çamaşır makinesi parçaları ve görevleri;

1. Tambur (Kazan)

Tambu yada kazan, Çamaşır makinesindeki en büyük parçadır ve içine çamaşırlar konulur. Tambur, çamaşırların yıkanması sırasında su ve deterjanla temas etmesini sağlar.

2. Çamaşır makinesi motoru

Motor, tamburu döndüren ana parçadır. Motor, çamaşırların yıkanması için sağa ve sola dönmek suretiyle gerekli olan hareketi sağlar.

3. Su tahliye pompası

Çamaşırların yıkanması ve durulanması için suyu pompalar. Çamaşır makinesi su tahliye pompası, tamburun içindeki suyu dışarı atar.

4. Jet drayer pompa

Çamaşır makinesinde ki suyun yıkama esnasında suyun üzerinde bir hortum yardımcı ile akıtan parçadır. Jet pompa sayesinde çamaşır yıkanırken bir yandan da üst taraftan su dökülmeye başlar. Jetli pompa sadece bazı çamaşır makinesi modellerinde bulunur.

5. Su valfi (Ventil)

Çamaşır makinesine su girişini kontrol eden parçadır. Su valfi, su akışını açıp kapatarak çamaşır makinesinin suyu almasını sağlar. Yani çamaşır makinesi suyu veren parçanın ismidir Ventil.

6. Deterjan haznesi (Çekmece)

Çamaşır makinesinde deterjanın konulduğu bölümdür. Ana yıkama, ön yıkama ve yumuşatıcı konulan bölümdür.

7. Elektronik kontrol paneli (Kart)

Çamaşır makinesinin kontrol edildiği yerdir. Elektronik kontrol paneli, makinenin çalışma süresi, yıkama modu ve sıcaklık ayarlarını kontrol eder. Makinenin beyi ya da kartı da denilebilir.

8. Isıtıcı (Rezistans)

Neredeyse her marka çamaşır makinelerinde bulunur ve suyu ısıtır. Rezistans, suyun ısısını artırarak çamaşırların daha iyi temizlenmesini sağlar.

9. Filtre

Kurutma özelliği olan çamaşır makinelerinde bulunur ve suyun içindeki kirli parçacıkları filtreler. Filtre, makinenin temiz kalmasına yardımcı olur.

10. Süspansiyon sistemi (Amortisör)

Çamaşır makinesi kazanının yani tamburun ve motorun sarsıntısını önlemek için kullanılır. Amortisör, çamaşır makinesinin dengede kalmasını ve titreşimin azaltılmasını sağlar.

11. Kapak kilidi

Çamaşır makinesinin çalıştığı sırada kapak açılmasını önleyen parçadır. Kapak kilidi, çamaşır makinesinin güvenli ve doğru çalışmasını sağlar. Kapak kilidi bozulursa makine çalışmaz.

12. Motor kayışı

Motor ile tambur kasnağını birbirine bağlayan parçadır. Motor kayışı olmadan tambur dönmez.

13. Prostat

Çamaşır makinesi kazanının içerisinde ki suyun miktarını ölçen parçadır. Suyun kazana girmesini ve kazanın içerisinde su olduğunu makinenin ana kartına ileten parçadır da diyebiliriz.

14. Ntc

Ntc, genelikle rezistansın yanında ya da içerisidne bulunan bir parçadır. Ntc sayesinde çamaşır makinesinde bulunan suyun sıcaklığı kontrol edilir.

15. Yük sensörü

Yük sensürü sadece bazıçamaşır makinesi modellerin de görülür. Yük sensörü sayesinde çamaşır makinesi az su alır ya da kısa süre de çamaşırları yıkayarak su ve elektrik tüketiminden tasarruf sağlar. Ayrıca çok fazla yük yüklemeniz halinde makine kendini korumaya alır ve çalışmaz.

16. Yıkama silindiri

Bu parçaya farklı isimler de verebilirsiniz. Bu parça tamburun içerisinde bulunur. genellikle 3 plastik parçadan oluşur. Çamaşırların yıkama sırasında tamburun içinde daha iyi karışmasını sağlar. Yıkama silindiri, tamburun içinde çamaşırların daha iyi yıkanmasını sağlar.

17. Çamaşır makinesi taşı (beton)

Çamaşır makinesi kazanının en üstünde, yanında, altında ve bazende ortasında bulunan beton parçasıdır. Bu taş yani beton parçası kırılmadığı sürece değiştirmenize gerek yoktur.

18. Kazan bilye ve keçe takımı

Kazan bilyesi ve keçe takımı kazanın içerisinde bulunur. Tamburun sessiz bir şekilde dönmesine yarayan parçadır. Kazan bilye arızası meydana geldiğinde kazan sıkma yaparken çok ses çıkarır.

19. Soğutucu bobin

Çamaşır makinesinin içindeki suyun sıcaklığını düşürmek için kullanılır. Soğutucu bobin, suyun soğutulmasını sağlar ve bazı modellerde kurutma işlemi sırasında suyu kurutmak için kullanılır. Bu parça kurutmalı çamaşır makinelerinde bulunur.

20. Gürültü izolasyonu

Bazı çamaşır makinelerinde bulunur ve gürültü seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Gürültü izolasyonu, çamaşır makinesinin daha sessiz çalışmasını sağlar. Bu parça çok nadir bazı makineler de bulunur.

21. Çamaşır kurutma fanı

Kurutma özelliği olan çamaşır makinelerinde bulunur ve kurutma işlemi sırasında havanın tambura pompalanmasını sağlar. Kurutma fanı, çamaşırların daha hızlı kurumasını sağlar.

22. Çamaşır makinesi kablo grubu

Çamaşır makinesi kablo grubu; Elektrik ile çalışan bütün parçaları birbirine bağlayan parçadır. Kablo grubu arızalanırsa bozuk olan parçayı değiştirmeli ve arızanın tespit edilememesi halinde yeni bir kablo grubu satın almanız gerekmektedir.

23. Çamaşır makinesi ayağı

çamaşır makinesi ayağı makinenin altında ve her bir köşesinde bulunur. Bu ayakları makinenin sallanmaması ve yerini sabitlemek için kullanabilirsiniz.

24. Motor kömürü

Çamaşır makinesi motor kömürü motorun çalışmasını sağlayan parçadır. Motor kömürleri belirli aralıklarla değiştirilmesi gereken bir parçadır.

25. Kasnak

Çamaşır makinesi kazanının arkasında bulunur. Yuvarlak bir parçadır. Motor kayışı kasnak ve motor arasında yer alır. Motor çalıştığında kasnak döner ve böylece tambur da dönmeye başlar.

26. Kondansatör

Çamaşır makinesi ana şebeke kablosunun ilk olarak bağlandığı parçadır. Elektriği dengeler.

Teknisyen Görüşü

Çamaşır makinesi parçaları ve görevlerinin ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Çamaşır makinesi parçaları ve verdiği arızaları da öğrenmek isterseniz Blog ve aşağıda yer alan diğer bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA