Blog

Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor

Çamaşır makinesinin açma kapatma tuşuna bastığınız da, ya da program düğmesini çevirdiğiniz de makineye elektrik gelmesi gerekir. Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor ve makinenin ışıkları yanmıyor ise çamaşır makinesinde önemli bir arıza var demektir. Makinenin elektrik aksamında çıkabilecek sorunları kendiniz tamir edemezsiniz ama bu yazıyı okuyarak en azından arızanın ne olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz.

Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor olması büyük bir arızanın habercisi olduğunu baştan söyleyelim. Eğer çamaşır makinesinin garanti süresi devam ediyorsa hiçbir şey yapmadan hemen ilgili markanın yetkili servisinden randevu alın. Garantisi olmayan eski bir çamaşır makinesi kullanıyorsanız o zaman da size en yakın çamaşır makinesi servisi ya da beyaz eşya servisi adı altında çalışan güvenilir firmaları çağırabilirsiniz.

Çamaşır makinesinin ışıkları yanmıyor

Çamaşır makinesinin fişini taktınız ve açma kapatma düğmesine bastınız, bu sırada çamaşır makinesinin ışıkları yanması gerekir. Eğer Çamaşır makinesinin ışıkları yanmıyor ise çamaşır makinesine elektrik gelmiyor arızası ile ilgili olabilir. Bazı makinelere elektrik gelmediğinde elektronik anakart arızası, çamaşır makinesi kablo kopması, elektrik kablo kopması, kablo yanığı ve özellikle birden fazla arızanın meydana gelmesinden kaynaklanabilir.

Çamaşır makinesini çalıştırdığınız da makinenin ışıkları yanmıyor ve elektrik gelmiyorsa çamaşır makinesinden yanık kokusu gelip gelmediğini kontrol ediniz. Eğer yanık kokusu geliyorsa sizin yapabileceğiniz bir durum olmadığı anlamına gelmektedir. Hemen çamaşır makinesinin fişini çekin ve Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor arızasının tamir edilmesi için beyaz eşya tamircisi çağırın.

Çamaşır makinesine neden elektrik gelmez

Çamaşır makinesinde meydana gelebilecek en önemli arızalardan biri de çamaşır makinesine elektrik gelmiyor problemidir. Bu arıza genellikle beyin diye tabir edilen anakart arızası, komitatör (parazit) arızası, makinenin fiş ya da prizinin yanması, elektrik kablosunun kopması, makineye yanlış elektrik akımının gelmesi ve her hangi bir yerde olan bazı parçaların arıza yapmasından kaynaklanmaktadır. Şimdi gelin isterseniz hep birlikte çamaşır makinesine neden elektrik gelmez şöyle bir göz atalım.

1. Çamaşır makinesi ana kartı bozulursa elektrik gelmez

çamaşır makinesi ana kart arızaysa elektrik gelmez
çamaşır makinesi ana kart arızaysa elektrik gelmez

Çamaşır makinesi anakartı arızalandığında makineye elektrik gelmez. Çamaşır makinesine bağlı olan bütün parçalara elektriği anakart yani beyin diye tabir edilen parça gönderir. Bu parçaların arıza vermesi üzerine anakartı da yakma, devrelerini patlatma ve tamamen anakartta bulunan yolları yakıp elektrik gelmemesine neden olabilir. Ayrıca bazı parçaların arızalanması üzerine karta bağlı bulunan işlemcinin de arızalanmasına neden olur. İşlemci arızalanması sonucu çamaşır makinesine elektrik gelmezse mutlaka yeni bir anakart almanız gerekir.

2. Çamaşır makinesi prizi / fişi yanmış olabilir

Çamaşır makinesine neden elektrik gelmez sebeplerini araştırırken, sıklıkla gördüğümüz noktalardan biri de fişin ya da prizin yanmış olduğudur. Siz de eğer çamaşır makinesine elektrik gelmiyor diyorsanız ilk bakacağımız yer elektrik prizi olsun. Ayrıca üçlü uzatma kablosu yardımı ile makinenize elektrik akışını sağlıyorsanız, üçlü prizin açma kapatma anahtarına da bakın. Düğme kapalı ya da hasar görmüş olabilir. Fiş yanıksa çamaşır makinesinin ışıkları yanmaz, düğmeye elektrik gelmez ve çamaşır makinesi ekranı açılmaz.

3. Sigorta atarsa makineye elektrik gelmez

Bazen çamaşır makinesinde ya da evin başka bir yerinde oluşan geçici arızalardan dolayı evin sigortaları atmış olabilir. Her ne kadar evde bazı yerler de elektrik olsa da sadece mutfak ya da çamaşır makinesine giden bölgenin şalteri atmış olabilir. Çamaşır makinesine elektrik gitmesi ve makinenin ışıklarının yanması için şalteri kaldırmanız gerekir.

4. Komitatör arızalı olabilir

Çamaşır makinesi elektrik akımını dengeleyen parçanın ismi komitatör ya da başka bir deyişle parazittir. Elektrik fazla akım olarak gelirse ilk olarak bu parçanın yanma ihtimali oldukça yüksektir. Çamaşır makinesine elektrik gelmediğini görürseniz mutlaka bu parçaya da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Bu parçayı siz takamaz ve yenisi ile değiştiremezsiniz. Bu nedenle çamaşır makinesine yeniden elektrik gelmesi ve bu parçanın değiştirilmesi için çamaşır makinesi tamircisi ile görüşmeniz gerekir.

5. Çamaşır makinesi kablo arızası

Çamaşır makinesi yerinin çok dar olması ve kablonun makinenin hemen arkasında olması bazı elektrik kablo arızalarını ön plana çıkarmaktadır. Çamaşır makinesine elektrik gelmeme arızası elektrik kablosundan kaynaklanıyorsa beyaz eşya teknik servis dükkanlarından destek almalısınız. Elektrik kablo değişimi zor bir işlem olduğu için kendiniz yapmaya çalışmayınız.

6. Çamaşır makinesi kabloları kopmuş olabilir

Çamaşır makinesi kabloları çok ince ve hassas olduğu için kopma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bazen elektrik akımının faza olması sonucu da kendi kendine bazı arızalar meydana gelebilir. Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor ve çamaşır makinesi ışıkları yanmıyor diyorsanız, anakarta giden kabloların arızalanmasından kaynaklanabilir.

Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor çözümü nedir?

Yukarıda anlattığımız bilgilen ışığında Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor arızasının çözümünü sizlere anlattık. Eğer çamaşır makinesi ışıkları yanmıyor ve makineye elektrik gelmiyorsa burada anlattığımız arızalardan birinden kaynaklanıyordur.

Çözüm olarak burada anlatılan bazı elektrik arızasını kendiniz yapabilirsiniz. (Şalter kaldırmak ve fişleri kontrol etmek gibi). Bunun dışında kalan arızaları mutlaka bir beyaz eşya servisinden yardım alarak yapmalısınız. Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor çözümü genellikle elektrik ile ilgili olduğundan sizin kendi başınıza bu işlemi yapmanız çok tehlikeli olacaktır. İstanbul Avrupa yakası için; Bayrampaşa beyaz eşya servisi, Gaziosmanpaşa beyaz eşya servisi ve Çağlayan beyaz eşya servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80