Blog

Çamaşır makinesi kazanı düştü

Çamaşır makinesi kazan düşmesi karşımıza çıkan en önemli çamaşır makinesi arızalarındandır. Evinize yetkili servis çağırdınız ve size çamaşır makinesi kazanının düştüğünü söyledi. “Çamaşır makinesi kazanı düştü” sözünü ilk defa duyuyor olabilir ve bu nedenle şaşırmış olabilirsiniz. Yalnız size şaşırtacak olan şeyin çamaşır makinesi kazan düşmesi değil, kazan tamirine çıkacak fiyattır. Çünkü çamaşır makinesi kazan tamiri, kazan değişimi, kazan onarımı ve düşen kazan tamiri oldukça pahalı bir işlemdir.

Çamaşır makinesi kazan düşmesi aslında sıklıkla rastlanan bir problemdir. Ortalama 7 yıl içerisinde sıklıkla kullanılan çamaşır makinesinin kazanı düşebilir. Kazan her çamaşır makinesi markasında yaşanabilecek önemli bir arızadır. Bu arızanın giderilmesi için beyaz eşya servisi ve yetkili teknik servis ile görüşebilirsiniz.

Çamaşır makinesi kazan düşmesi ne anlama geliyor?

Beyaz eşya özel servis ya da yetkili servisten gelen kişiler size çamaşır makinesinin kazanı düşmüş dediğinde şaşırıp kazana şöyle göz ucuyla bakmış olabilirsiniz. Peki nedir bu kazan düşmesi? Kazan düşmesi iki farklı kategoriye ayrılır. Bunlar;

Kazanı tutan yayların kopması ya da kazan kulaklarının kopuk aşağı düşmesine kazan düştü denir.

Çamaşır makinesi sıkma da aşırı ses yapıyorsa kazanın içerisindeki bilye rulman takımının arızalandığı anlamına gelir. Bu durumda çamaşır makinesi kazan tamiri yapılır ya da yeni kazan takılır. Bazı tamirciler buna da kazan düşmesi derler.

Çamaşır makinesi kazanı düştü, kazan düşmesi, kazan indi ve çamaşır makinesi kazan bilye tamiri ve kazan değişimi aslında aynı arızalardır. Yani birisi size çamaşır makinesi kazan düştü dediğinde hemen kazan tamirinin yapılacağını anlayabilirsiniz.

Çamaşır makinesi kazanı neden düşer?

Bayrampasa beyaz esya tamircisi
çamaşır makinesi kazan düşmesi

Çamaşır makinesi kazanı aslında hava da duran bir tamburdur. Üstte kısımda karşılıklı olarak iki tane yay bulunur. Alt kısımda ise 2 veya 3 tane kazanı tutan amortisör vardır. Kazanın dönen tambur kısmında ise kasnak ve bilyeler bulunur. Kazan bilye yardımı ile döner. Biz beyaz eşya servisi olarak çamaşır makinesi kazanı neden düşer diyen müşterilerimize deneyimlerimizi açık sözlülükle anlatıyoruz. Sizin de çamaşır makinesi kazanınız düştüyse ve kazanın neden düştüğünü merak ediyorsanız işte nedenleri;

  • Çamaşır makinesine kilogramından fazla çamaşır yüklerseniz kazan düşer.
  • Çamaşır makinesine halı, kilim ve büyük kütleli parçaları koyarsanız kazan düşer.
  • Çamaşır makinesine çok ağır olan bir parçayı tek başına koyarsanız çamaşır makinesi kazanı düşer.
  • Her gün ya da günde birkaç kez çamaşır makinesi kullanırsanız da kazan düşebilir.

Sizde tüm bunları yapıyorsanız bir süre sonra çamaşır makinesi kazanı düştü şikayetiyle teknik servislere başvurma olasılığınız oldukça yüksek.

Çamaşır makinesi kazanının düştüğünü nasıl anlarız?

Öncelikle çamaşır makinesi kazanının düştüğünü anlayabilmek için teknik servisi neden çağırdığınızı sormak istiyoruz. Eğer çamaşır makinesi kazanı dönmüyorsa, kapağı açtığınız da kazan aşağıda duruyorsa, kazan lastiği çok gerildiyse ya da kazan arkaya, öne doğru çok fazla gittiyse çamaşır makinesi kazanı düşmüş olabilir. Muhtemel arızalar kazan yay kopması, kazanı tutan kulpların kopması, amortisör kırılması ya da amortisörü tutan yerlerin kırılmasıdır.

Çamaşır makinesi sıkma da çok ses yapıyorsa, kapağı açıp elinizle kazanı hızlıca çevirdiğinizde kazan sesli dönüyorsa, makinenin altında su sızıntısı varsa ya da elinizle kazanı çevirdiğinizde kazan zor dönüyorsa çamaşır makinesi kazanı düşmüş demektir.

Kazanı düşen çamaşır makinesi tamir edilir mi?

Çamaşır makinesi kazan düşmesi kolaylıkla tamir edilebilen bir problemdir. Ancak bazı kazanlar da kazan tamirini yapmak imkansız olup yeni kazan almanız gerekebilir. Çünkü çamaşır makinesi sıkma da çok ses yapıyorsa, ilk bakışta kazan makinesi kazanı bilye tamirinin yapılması gerekir diye düşünebilirsiniz. Ancak kazanı ikiye ayırıp baktığımız da, kazan kasnağının kırık olması gibi durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Yani kazanı düşen çamaşır makinesi bazı durumlar da tamir edilemeyebilir. Bunlar;

  • Çamaşır makinesi kazanı yay bağlantı kulaklarından koptuysa tamir edilmez.
  • Kazanın iç kısmında bulunan kasnak kırıksa tamir edilmez.
  • Kazanın kasnağının kırılmasından sonra tambura sürtünmelerden dolayı plastik olan aksamın hasar görmesi ile de tamir edilemez.

Bu benzetmeler çoğaltılabilir elbette yalnız, Çamaşır makinesi kazanı düştü ne yapmalıyım, fiyatı nedir, kazanı düşen çamaşır makinesine ne yapılır nasıl tamir edilir derseniz eğer, kazanın iç kısmı açılmadan ve profesyonel yardım almadan öğrenmeniz ne yazık ki mümkün değil.

Kazan tamiri işinde oldukça iyi olan bazı firmalar varı. Bu firmalardan destek alarak kazanı düşen çamaşır makinesini çok kolay tamir ettirebilirsiniz. Bizler mesela her gün birkaç tane kazan tamiri yaptığımızdan dolayı her makinenin tamirini profesyonellik içerisinde yapabiliyoruz. Çamaşır makinesi kazan düşmesi tamiri için 0212 535 10 80 (Sadece İstanbul) telefonunu arayıp randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80