Blog

Çamaşır makinesi kazanı (tambur) dönmüyor

Bu gün de farklı bir çamaşır makinesi arızası ile karşı karşıyayız. Sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri de çamaşır makinesi dönmüyor arızasıdır. Bu sorun ile karşılaşan kişiler, “çamaşır makinesi çalışıyor ama dönmüyor, çamaşır makinesi su alıyor dönmüyor, çamaşır makinesi kazanı dönmüyor” da diye bilir. Bu sorunların hepsi de tek bir arızayı anlatmaktadır.

Peki Çamaşır makinesi kazanı dönmeme sorunu çok pahalı bir şey mi? Çamaşır makinesi çalışıyor ama dönmüyorsa basit bir beyaz eşya servis ücreti ödeyerek kurtulabileceğiniz gibi, çamaşır makinesi motor değişimi ve kazan değişimi gibi yüksek ücretler ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çamaşır makinesi kazanı neden dönmez

Çamaşır makinesi dönmüyorsa bunun o kadar çok sebebi var ki. Bunun sebeplerini öğrenmek ve çamaşır makinesi kazanının neden dönmediğini anlayabilmek için sırayla arıza tespitinin yapılması gerekir. Mesela çamaşır makinesinin başlat düğmesine bastınız. Çamaşır makinesi önce kapağı kilitler, sonra da su almaya başlar. Su alma işlemi bittikten hemen sonra çamaşır makinesi kazanı döner. Eğer çamaşır makinesi kazanı dönmüyorsa o zaman da bir arızanın yaşandığını anlayabiliriz. Çamaşır makinesi dönmüyor arızasının olabilecek nedenleri şu şekildedir. Bu nedenler;

  • Çamaşır makinesi motoru bozulmuş olabilir. (Çamaşır makinesinden yanık kokusu geliyorsa bu makalemize göz atın)
  • Çamaşır makinesi kazanı kilitlenip sıkışmış olabilir.
  • Çamaşır makinesi kazanı arızalı olabilir.
  • Çamaşır makinesi ana kartı arızalı olabilir.
  • Çamaşır makinesi motor kayışı kopmuş ya da yerinden çıkmış olabilir. (Motor kayışının atması bir arızanın veya aşırı zorlanmanın belirtisidir)
  • Ayrıca; Çamaşır makinesi su almıyorsa kazan dönmez.
  • Çamaşır makinesi kapağı kilitlenmiyor ise dönmez.
  • Çamaşır makinesi ventilleri bozuksa aynı şekilde çamaşır makinesi dönmez. Yani çalışmaya başlamaz.

Çamaşır makinesi çalışıyor ama dönmüyor

Çamaşır makinesinde sıklıkla karşılaşılan arızalardan biridir kazan dönmemesi. Çamaşır makinesi çalışıyor ama kazanı dönmüyor ise bunun olabilecek nedenlerine birlikte bakalım isterseniz. Çamaşır makinesini çalıştırdınız ve kapağı kilitledi. Bir süre sonra hemen su da almaya başladı. Şu an için her şey yolunda. Su alma işlemi bittikten sonra çamaşır makinesi ekranında süre ilerliyor, hata bile vermiyor ama çamaşır makinesi kazanı dönmüyor. Bunun nedenleri;

Çamaşır makinesi kazanı sıkışmış olabilir. Çözüm için eliniz ile bir iki tur çevirin. Aynı zaman da su geliyorsa çamaşır makinesi su kaçırıyor makalesini okuyunuz.

Eğer birkaç saniye de bir makinenin arkasında bir ses duyuyorsanız çamaşır makinesi kayışı atmış ya da kopmuş olabilir. makşnenşn arkasını dikkatli bir şekilde söküp bakabilirsiniz.

Çamaşır makinesi motoru arızalanmış olabilir. Bunun içinde beyaz eşya servisi veya yetkili teknik servisler ile görüşerek çamaşır makinesi dönmüyor arızası ile ilgili detayları alabilirsiniz.

Çamaşır makinesi su alıyor kazanı dönmüyor

Çamaşırları büyük bir heves ile çamaşır makinesine yerleştirip başlat tuşuna bastınız. Çamaşır makinesi su alıyor ama kazanı dönmüyor hatası ile karşılaşırsanız nasıl bir yol izleyeceğinizi ve olabilecek bazı nedenlerini anlatmak isteriz.

Çamaşır makinesi dönmüyor ise bunun çok fazla sebebi olsa da sıklıkla karşılaşılan arızaları sizlere anlatalım ki, hem kafanız karışmasın hem de kendiniz çamaşır makinesi kazan dönmüyor hatasını kendiniz de yapabilecek kadar becerikli bir yapıya sahipsinizdir.

Çamaşır makinesi su alıyor sönmüyor hatasının başlıca sorunlarında biri anakartın arızalı olmasıdır. Çamaşır makinesi ana kartında bir sorun varsa çamaşır makinesi dönmüyor hatası ile karşılaşırsınız.

Çamaşır makinesi kazanı dönmüyor sorunu ile alakalı ikinci bir belirti ise; çamaşır makinesi motor kömürlerinin bitmiş olmasından da kaynaklanabilir. Özellikle çamaşır makinesi sıkma da çok ses çıkarıyor sorunu varsa mutlaka kazanın durumuna baktırınız. Bunu da tam olarak anlayabilmek için çamaşır makinesinin arka kapağını açın. (Tabi ki kapağı varsa) çamaşır makinesi motoruna ulaşın. Motor kömürlerine pensenin tutma yeri ile yan, plastik aksamı ile çok hafif vurun. Kazanı (Tambur) dönmeyen çamaşır makinesini çalıştırın.

Eğer çamaşır makinesi kazanı dönmeye başlarsa hemen kapatın. Kapatmazsanız çamaşır makinesi motorunun kolektörü arızalanacak ve motor değiştirmek zorunda kalırsınız. Bu aşamadan sonra çamaşır makinesi servisi ile görüşerek çamaşır makinesi dönmüyor sorununu motor kömürü veya motoru tamamen değiştirerek çözüm bulabilirsiniz.

Çamaşır makinesi çalışıyor ama dönmüyor arızasının nedenleri

Çamaşır makinesi çalışıyor ama dönmüyorsa ve yukarı da anlatmış olduğumuz alternatifleri deneyip hiçbir çözüm bulamadıysanız burada anlatacaklarımıza da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Çamaşır makinesi dönmüyor arızası yaşandığında sadece tek bir noktaya odaklanmamak gerek. Birden fazla sebebinin olabileceğini unutmamalısınız. İşte çamaşır makinesi kapağı kilitliyor, su alıyor ama kazanı dönmüyorsa aşağıda yer alan arızalardan biri yaşanmıştır. Duruma göre çamaşır makinesi servisi veya size en yakın beyaz eşya servisi ile görüşüp sonunuzu halledebilirsiniz.

Çamaşır makinesi motoru bozulmuş olabilir

camasir makinesi motoru bozulduysa kazan donmez min
çamaşır makinesi motoru bozulursa kazan dönmez

Çamaşır makinesinin başlat tuşuna bastığınızda kapağı kilitliyor suyu da alıyor ama çamaşır makinesi kazanı bir türlü dönmüyorsa, çamaşır makinesi motoru bozulmuş olabilir. eğer çamaşır makinesi motoru arızalanırsa çamaşır makinesi dönmüyor hatası alırsınız. Peki ya çamaşır makinesi dönmüyor arızasının motor arızasından kaynaklandığını nasıl anlarsınız? Bazı çamaşır makineleri motor arızası yaşandığında arıza kodu verir. Bu arıza kodları ile çamaşır makinesi dönmüyor sorununu çamaşır makinesi motor arızasından olduğunu hemen anlayabilirsiniz.

Arıza kodu vermeyen çamaşır makinelerin de arıza tespitleri zor olabileceğinden dolayı mutlaka beyaz eşya tamircisi ile görüşüp soruna çözüm bulmanızı öneriyoruz. İstanbul Avrupa yakasındaysanız ve tanıdığınız her hangi bir çamaşır makinesi tamircisi yoksa o zaman Gaziosmanpaşa beyaz eşya servisi, Kayaşehir beyaz eşya servisi ve aynı zaman da Arnavutköy beyaz eşya tamircisi ile görüşerek randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Çamaşır makinesi motor kayışı atmış/kopmuş olabilir

camasir makinesi motor kayisi koptuysa kazan donmez min
çamaşır makinesi çalışıyor ama kazan dönmüyorsa kayış kopmuş atmış olabilir

Çamaşır makinesi dönmüyor arızası için bize gelen müşterilerimize gittiğimizde çamaşır makinesi motor kayışının koptuğu ya da yerinden çıktığını görmekteyiz. Çamaşır makinesi motor kayışı kendi kendine yerinden çıkması normal bir durum değildir. Motor kayışı çamaşır makinesi kazanı bozulmadan, tek bir parça koyup yıkama yaptırmadan ya da çamaşır makinesine aşırı yük yükleyerek çok fazla zorlamadan çamaşır makinesi motor kayışı atmaz. Eğer çamaşır makinesi dönmüyorsa çamaşır makinesi motor kayışının da çıkmış olabilme ihtimalini göz ardı etmemek gerekir.

Çamaşır makinesi anakartı arızalı olabilir

camasir makinesi kazani donmuyor min
çamaşır makinesi anakartı arızalıysa kazan tambur dönmez

Çamaşır makinesi 1 ya da 2 tane elektronik kart ile çalışır. Bu elektronik kartların arızalanması ile çamaşır makinesinde bazı sorunlar meydana gelebilir. Bunun başlıca nedenlerinden biri de çamaşır makinesi su alıyor, kapağı kilitliyor, ekran da çalışıyor ve hatta ekranda süre bile geçiyor ama çamaşır makinesi kazanını çevirmiyor yani çamaşır makinesi dönmüyor olmasıdır.

Çamaşır makinesi dönmüyor arızasının nedenlerinden biri olan çamaşır makinesi anakart arızasını kendiniz tespit edemezsiniz. Anakart tamirinden çok iyi anlayan birileri ile görüşerek çamaşır makinesi dönmüyor arızasının hangi sebepten olduğunu anlayabilir ve gerekirse anakart tamirini de yaptırtabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80