Elektrik Süpürgesi Servisi, Tamiri

Elektrik süpürgesi çekmiyor! İşte sebepleri

Elektrik süpürgesi iyi çekmiyor ya da eskisi gibi iyi tozları almamasından mı şikayetçisiniz? Peki elektrik süpürgesi neden çekmez biliyor musunuz? Beyaz eşya servisi olarak elektrik süpürgesi çekmiyor sorunu için bize ulaşan müşterilerimizin ürünlerini incelediğimiz de çeşitli arıza nedenleri ile karşılaştık.

Elektrik süpürgesinin çekmemesinin yol açtığı zararlardan biri de bulunduğunuz ortamın temizlenememesidir. İyi çeken bir elektrik süpürgeniz yoksa halı ve parkelerdeki tozları almanız mümkün değildir. Eskisi gibi halıları balkonlar da silkeme devri de olmadığına göre mutlaka elektrik süpürgesi çekmiyor arızasından en kısa sürede kurtulmanız gerekir. Şimdi gelin ve elektrik süpürgesi neden çekmez her beraber inceleyim.

Elektrik süpürgesi neden çekmez

Elektrik süpürgesinin çekmemesinin altında olan sebepler aslında tek bir tane değil, birden fazla sebepten kaynaklanmaktadır. Size hemen şurayı açıp temizleyin ya da düğmesine basın demeyi ne kadar da çok isterdik bilemezsiniz. Yalnız elektrik süpürgesi çekmiyor arızasını bulmak ve elektrik süpürgesi servisine gitmeden kendiniz evde tamirini yapmak hiçte kolay değildir.

Daha önce çok güçlü çeken elektrik süpürgesi ne oldu da şimdi çekmiyor biliyor musunuz? İşte bazı nedenlerini hemen anlatalım. Elektrik süpürgesi çekmiyor arızası için;

Elektrik süpürgesi hepa veya süngerli filtreleri temizleyin.

Yıpranmış ve tamamen tıkanmış filtreleri atıp yenisini alın.

Toz torbasını düzenli olarak boşatın ya da değiştirin.

Toz birikme kovasını olarak boşaltın, temizleyin, yıkayın ve kullanmadan önce kurutun.

Elektrik süpürgesi hortumunu temizleyin, yıkayın ve kullanmadan önce kurutun.

Çekim gücü azalmış Elektrik süpürgesi motorunu değiştirin.

Özellikle elektrik süpürgesinden yanık kokusu geliyorsa mutlaka beyaz eşya tamircisinin bakması gerekir.

Elektrik süpürgesi filtre temizliği

Elektrik süpürgesi motorunun yüksek emil gücüne sahip olması için elektrik süpürgesi filtrelerinden yeterli düzeyde hava geçişinin olması gerekir. Zamanla filtrelerin tıkanması ile elektrik süpürgesi çekmez. Eskisi gibi tozları derinlemesine almaz. Hatta elektrik süpürgesi motor sesi bile fazlalaşır. İşte tanıdığınız elektrik süpürgesi servisi işini yapan firmalara elektrik süpürgesi çekmiyor ve elektrik süpürgesi neden çekmez diye sormanıza hiç gerek yok.

Elektrik supurgesi filtre degisimi
Elektrik süpürgesi filtrelerini değiştirin

Çünkü eğer üzerinden aylar geçmesine rağmen elektrik süpürgesi filtrelerini temizlemiyorsanız, elektrik süpürgesinin çekmemesinin nedeni tıkalı olan filtreler olduğunu anlamalısınız.

Peki; elektrik süpürgesi filtre temizliği nasıl yapılır biliyor musunuz? Sünger olan filtreleri önce sert bir zemine vurarak tozunu alıp sonra da yıkayın. Kurumaya bırakın. Kurumadan asla kullanmayın. Hepa karton oluklu filtreleri de sadece temizleyip tozunu alın. Asla ıslatmayın ve yıkamayın.

Elektrik süpürgesi hortumu temizliği

Elektrik süpürgesi çekmiyor sorununun başlıca nedenlerinden biri de aslında elektrik süpürgesi hortumları da olabilir. Elektrik süpürgesi hortumları görüldüğü gibi masum değillerdir. Yere dökülen bir sıvıyı elektrik süpürgesi ile çektiğinizde o sıvı elektrik süpürgesi hortumuna yapışıp kalır. Toz torbasına veya toz kovasına inmez. Sıvıyı çektikten sonra tozları ve büyük olan cisimleri de çekmeniz halinde, elektrik süpürgesi hortumunda ciddi derece de büyük bir kütle ile elektrik süpürgesinin çekmesine engel olur.

Elektrik süpürgesi hortumu nasıl temizlenir? Elektrik süpürgesi hortumunu diğer gırtlak borudan çıkartın. Plastik olan borunun içerisine çeşmenin bir ucunu alıp sıcak ılık suyu açın. Bir iki dakika su akışının olması sağlayın. Ardından ucun bir cisim ile (fırça sapı gibi) elektrik süpürgesi hortumunun içindeki pislikleri çıkarmaya çalışın. Kirlerin çıktığından tamamen emin olduktan sonra hortumun içini yeniden yıkayarak hortumu kurumaya bırakın.

Elektrik süpürgesinde kırık, çatlak ve eksik vida olası

Elektrik süpürgesi çekmeme sorunu genellikle elektrik süpürgesinin bazı yerlerinde kırık ve çatlak olmasıdır. Elektrik süpürgesini dikkatli bir şekilde odadan odaya götürmek yerine, hortumun peşinde sürüklenmesi halinde duvar ve kapılara çok fazla çarpar. Bu da elektrik süpürgesinin bazı yerlerinde vidaların yerinden çıkmasına, gevşemesine veya kırılmasına neden olur. Kırılıp hava alan elektrik süpürgesi hava alır ve iyi çekmez.

Elektrik süpürgesi çekmiyor sorunu ile karşılaştığınızda elektrik süpürgesine dışarıdan göz ucu ile gözlemleyerek elektrik süpürgesinin hava alıp almadığını anlayabilirsiniz. Dilerseniz tanıdığınız beyaz eşya tamircisi varsa arayıp bilgi ve randevu da alabilirsiniz.

Elektrik süpürgesi motor arızası

Elektrik süpürgesi iyi çekmiyor sorunlarından biri de elektrik süpürgesi motorunun arızalı olmasıdır. Elektrik süpürgesi neden çekmez sorusuna karşılık yukarıda yazılan bütün şeyleri yaptıysanız o zaman elektrik süpürgesi motor değişimini düşünebilirsiniz. Elektrik süpürgesi motoru eskisi gibi güçlü çalışmayıp zaman içerisinde performans düşüklüğü yaşaması ile elektrik süpürgesi çekişinde yavaşlamalar gözlemlenir. Bu aşamadan sonra elektrik süpürgesi motorunun değiştirilmesi gerekir.

Elektrik supurgesi motor degisimi
Elektrik süpürgesi çekmiyorsa motoru değiştirin

Elektrik süpürgesi motor değişimini gerçekleştirmek için elektrik süpürgesi teknik servisi ile görüşerek gerçekleştirebilirsiniz. Eğer İstanbul Avrupa yakasında ikamet ediyorsanız ücretsiz servis ile size yardımcı olabiliriz.

Bu makalemiz de elektrik süpürgesi çekmiyor, neden çekmez, elektrik süpürgesi filtre, ve elektrik süpürgesi hortum temizliğini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Çekmeyen elektrik süpürgesine burada yazılan işlemleri uyguladıktan sonra yeniden çekmeye başladıysa ne mutlu bize. Yalnız elektrik süpürgesi neden çekmez sorusuna halen yanıt aramaya devam ediyorsanız, o zaman da yorum kısmına sorunlarınızı yazarak sizlere yeniden yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80