Buzdolabı Servisi, Tamiri

Buzdolabının Alt Kısmı Soğutmuyor

Buzdolabın üstü soğutuyor altı soğutmuyor mu? Buzdolabının alt kısmı soğutmuyor ise buzdolabı tamircisini çağırmadan da tamir etmenin birkaç yolu var. Buzdolabının altı soğutmuyor ne yapmalıyım diyenler için birkaç çözüm önerimiz var.

Öncelikle buzdolabının alt kısmı soğutmuyor ise beyaz eşya servisini çağırmadan da kendiniz evde geçici bir çözüm üretebileceğiniz birkaç yöntem var. Burada belirtilecek olan geçici çözümden sonra buzdolabınız bir iki hafta ya da bilemedin bir ay sonra yeniden alt kısmı Soğutmamaya başlayacak yani buzdolabın üstü soğutuyor altı soğutmuyor arızası yeniden meydana gelmiş olacak. Bunu Çözüme kavuşturmak için de mutlaka buzdolabının altı soğutmuyor arıza nedenleri ve çözümleri ne bakmalısınız.

Buzdolabının Alt Kısmı Neden Soğutmaz?

Buzdolabı da meydana gelen bazı teknik arızalardan dolayı buzdolabının altı Çalışmaz. Buzdolabının üstü soğutuyor altı soğutmuyor ise aşağıda liste halinde verdiğimiz parçalardan bir tanesi arızalanmış olabilir. Herhangi bir arıza meydana gelmesi ile buzdolabının altı soğutmaz. Buzdolabının altı soğutmuyor olmasının nedenleri ise şu şekildedir.

 • Buzdolabının alt bölmesinde bulunan pervanenin arızalanması sonucu alt bölüm soğutmaz.
 • buzdolabının gazı eksikse alt bölüm soğutmaz. Bu aşamada buzdolabı gaz dolumu yaptırmanız gerekir.
 • buzlukta yer alan sensörler arızalıysa buzdolabı alt bölüm soğutmaz.
 • buzdolabı kapı Contası hava alıyor ise buzdolabının alt kısmı soğutmaz.

Buzdolabı Üstü Soğutuyor Altı Soğutmuyor

Buzdolabının alt kısmı soğutmuyor arızası meydana geldiğinde bunun bir çok nedeni vardır. Özellikle her markanın kendine özel bir arızası olduğundan dolayı buzdolabın üstü soğutuyor altı soğutmuyor ise mutlaka markaya göre araştırma yapmak gerekir. Buzdolabının altı neden soğutmaz?

Buzdolabın Alt Kısmı Soğutmuyor Ne Yapmalıyım?

buzdolabının üstü soğutuyor altı soğutmuyor
buzdolabının üstü soğutuyor altı soğutmuyor

Buzdolabın alt kısmı soğutmuyor arızasını beyaz eşya tamircisi ve buzdolabı tamircisini çağırmadan kendiniz onarmak mı istiyorsunuz? Maalesef buzdolabının üstü soğutuyor altı soğutmuyor arızası ciddi ve buzdolaplarında kronik bir arıza olduğu için bunu sizin yapmanız maalesef mümkün değil. Bu nedenle “Buzdolabın üstü soğutuyor altı soğutmuyor geçici çözüm önerisi” başlığında belirtmiş olduğumuz tavsiyeleri dikkate almanız daha doğru olacaktır.

Buzdolabın üstü soğutuyor altı soğutmuyor geçici çözüm önerisi

Buzdolabında oluşan bazı teknik arızalardan sonra buzdolabının altı soğutmaz. Buzdolabın üstü soğutuyor altı soğutmuyor ise buzdolabı tamircisinden destek almanız gerekecektir. Yalnız maddi imkanlarınız ve bulunduğunuz konum buzdolabı servisini çağırmaya müsait değilse o zaman size bir geçici çözüm önerimiz olacak. Buzdolabının alt kısmı soğutmuyor arızasını gidere bilmek için:

 • Buzdolabının dondurucu bölümünde bozulabilecek ürünler varsa bu ürünleri yedek buzdolabına ya da komşunuzun derin dondurucusuna yerleştirin.
 • Ardından buzdolabının fişini Çekin.
 • Buzdolabının üst kısmını ve alt kısmının kapılarını açık bırakın.
 • Buzdolabının fişini iki gün takmayın.
 • İki gün sonra buzdolabının arkasında motor üzerinde bol bulunan buharlaşma kabının içerisindeki suyu temizleyin.
 • Buzdolabının arkasına ulaşmak için buzdolabını salladıysanız yani sarstıysanız 1 saat bekleyin. Ardından buzdolabının fişini takın.
 • Bu yöntem ile buzdolabının alt kısmı soğutmuyor yani buzdolabının üstü soğutuyor altı soğuk mu arızasına geçici bir çözüm bulmuş olacaksınız.

Buzluk Soğutuyor Altı Soğutmuyor Nedeni Ve Çözümleri

Buzdolabı buzluk rezistansı arızası

Buzdolabın üstü soğutuyor altı soğutmuyor ise bunun birinci nedeni buzluk rezistans arızası olma ihtimali oldukça yüksektir. Buzdolabı alt kısmı soğutmuyor olması tamamen bu sebepten kaynaklına bilmektedir. Rezistans değişimini yaparsanız sorunu ki çözme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Buzdolabı pervane fan motoru arızası

Buzdolabı fan pervane arızası meydana gelirse buzdolabının alt kısmı soğutmaz. Buzdolabının alt kısmını Soğutmaması pervanenin bozuk olmasından kaynaklanan bilmektedir. Pervane tamirini yapılması ya da pervane değişiminin yapılması gerekmektedir.

Buzdolabı su kanalının tıkalı olması

Buzluk kısmında oluşan buzun eridikten sonra buzdolabı motorun üzerindeki buharlaşma kabına gelmesi gerekir. Buharlaşma kabına gelmeyen su buzlukta buzlanma yol açar. Buda buzdolabının alt kısmının tıkanmasına neden olur. Öncelikle su kanalının temizlenip eriyen suyun motor üstüne gelmesini sağlamalısınız.

Buzdolabı ara bölme rezistans arızasının bozuk olması

Buzdolabının alt kısmı soğutmuyor arızasından bir tanesi de buzdolabı ara bölme arızasıdır. Ara bölme rezistansı arızalı olduğu zaman buzluktaki su buzluk ile sebzeli kısmının arasındaki tavan kısmına yerleşir.. Tavan kısmında buz meydana gelmesi buzluk kısmında yer alan pervanenin buzdolabının altına soğuk havanın öflememesine neden olur. Buda buzdolabın üstü soğutuyor altı soğutmuyor arızası meydana gelmesine yol açar.

Buzdolabı kapı conta arızası

Alt kısım soğutmamasının bir diğer sorunu ise buzdolabının kapı contasının deforme olmuş veya yırtılmış olmasıdır. Buzdolabı kapı Contası aralık kalırsa buzdolabının altı soğutmaz. Buzdolabının üstü soğutuyor altı soğutmuyor olması tamamen kapı contası arızasından kaynaklanan bilmektedir.

Buzdolabı motorunun bozuk olması

Buzdolabı motoru arızalıysa buzdolabının altı soğutmaz. Buzdolabının yeterli derecede yüksek basınç gönderememesi ile buzdolabının üstü soğutur altı soğutmaz. Bu durumda buzdolabı motor değişimi yapılması gerekir.

Buzdolabında gazın eksik olması

Buzdolabında gaz eksikliği varsa buzdolabının alt kısmı soğutmaz. Yani buzdolabının üstü soğutuyor altı soğutmuyor ise büyük büyük bir ihtimal buzdolabının gazı eksik de olabilir. Buzdolabı gaz eksikliğinin giderilmesi için buzdolabı gaz dolumu yapan firmalar ile görüşmeniz gerekir.

Buzdolabında delik olması

Buzdolabında gaz kaçağı ya da delik olması durumunda buzdolabının alt kısmı soğutmaz. Eğer buzdolabınızda delik varsa bunun tamir edilip edilmediği konusunda uzman bir buzdolabı tamircisi ile görüşmeniz gerekir. Buzdolabında delik varsa buzlukta soğutmaz.

Buzdolabı kılcal boruların tıkalı olması

Buzdolabının altı soğutmuyor arızası çoğunlukla kılcal tıkanmasından da meydana gelebilmektedir. Buzdolabının Kılcal borusu tıkalıysa buzluk soğutur alt soğutmaz ya da bazen buzlukta soğutmaz. Bu durumda kılcalları açmak için deneyimli bir buzdolabı tamircisine ihtiyacınız olabilir. Bazı zamanlarda da kılcal açılmadığı zaman yeni bir kılcal borudan çekilmesi gerekebilir.

İşte Buzdolabı Markasına Göre Arıza Nedenleri

Bosch buzdolabı üstü soğutuyor altı soğutmuyor ise buzdolabı buzluk termosun, sigorta, rezistans ve sensör değiştirmesi gerekir. Baz durumlarda arıza tespiti yapılarak sadece sensör değişimi ile de buzdolabının alt soğutma sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Siemens buzdolabının altı soğutmuyor ise buzlukta bulunan sensör arızasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca Termik, sigorta ve rezistans kontrolü de yapılmalıdır.

Profilo buzdolabı altı soğutmuyor arızası gider borusunun kapalı olması, rezistans arızası, sensör ve Termik arızasından kaynaklanan bilmektedir. Değişim sağlanarak Profilo buzdolabı yeniden altı soğutabilir.

Arçelik buzdolabının alt kısmı soğutmuyor ise rezistans değişimi, ara bölme rezistans değişimi, buzdolabı gaz eksikliği ve sensör arızasından kaynaklı olabilmektedir.

Beko buzdolabı altı soğutmuyor ise tıpkı Arçelik markası gibi rezistans arızası, ara bölme rezistans değişimi ve sensör değişiminin yapılması gerekir.

Servis Dükkanı

Servis Dükkanı, İpek ile Elit Teknik Servis Hizmetleri işletmelerinin kurucusu. İstanbul'da yaşayan ve beyaz eşya servisi işinde profesyonel destek sunan Teknik servis uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80