Blog

Çamaşır Makinesi Isıtmıyor

Çamaşır makinesi ısıtmıyor, soğuk yıkıyor ve suyu ısıtmama sorunu özellikle bazı markalar da sıklıkla görülen arızalardandır. Çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor ise çamaşırlar da leke kalır ve hiç yıkanmamış gibi çıkarırsınız. Çamaşır makinesi suyu neden ısıtmaz? İşte başlıca arıza nedenleri;

Çamaşır makinesi rezistans arızası, ana kart (elektronik kart) arızası, kabloların yanmış olması, kabloların patlamış olması ve çamaşır makinesinin su sıcaklık ayarının düşük veya kapalı olmasından kaynaklanmaktadır.

Çamaşır makinesi ısıtmıyor arızası devam ettiği sürece makineyi çalıştırmamanızı tavsiye ediyoruz. Bu sorun ile ilgili detaylı bilgi almak için yazının devamını okuyabilir ve suyu ısıtmama nedenlerini bulamamanız halinde çamaşır makinesi servisi ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Çamaşır Makinesi Suyu Neden Isıtmaz?

Çamaşır makinesinin suyu ısıtabilmesi için makinenin sağlam ve bakımlı olması gerekir. Hiç bir arızası olmayan çamaşır makinesi ısıtmıyor yani suyu ısıtmıyor ise o zaman da makinenin bir yerinde mutlaka arıza olduğunu düşünebilirsiniz. Gözle görülür bir şekilde makineyi kontrol ettiniz ve makinenin neden ısıtmadığını bulamadınız. Peki çamaşır makinesi suyu neden ısıtmaz?

İşte nedenleri;

  • Çamaşır makinesi rezistans arızası varsa suyu ısıtmaz
  • Çamaşır makinesi rezistansında şase kısa devre varsa makine ısıtmaz. Hatta çamaşır makinesi şalter attırıyor sorunu ortaya çıkar
  • çamaşır makinesi ana kartının ısıtma rölesi arızalı ve patlak olabilir
  • Çamaşır makinesi rezistans ve ana kart kabloları yanmış ve yerinden çıkmış olabilir
  • çamaşır makinesi ısıtma elemanında arıza olabilir
  • Çamaşır makinesi sıcaklı ayar düğmesi arızalı ya da kapalı olabilir.

Burada belirtilen sorulandan bir tanesi bile meydana gelirse çamaşır makinesi ısıtmaz. Çamaşır makinesi suyu neden ısıtmaz arızasının çözümü için bu sebeplere bakabilir. Çamaşır makinesi ısıtmıyor sorunun çözümü için servislerden yardım alınız.

Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor Ne Yapmalıyım?

Çamaşır makinesi suyu ısıtmama nedenleri
Çamaşır makinesi suyu ısıtmama nedenleri

Çamaşır makinesi ısıtmıyor arızasını fark ettiğiniz de beyaz eşya servisi çağırmadan önce evde bazı teknik detayları kontrol etmeniz de yarar var. Yoksa hiç bir arızası olmadığı halde çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor diye servisi çağırmanız halinde boşu boşuna beyaz eşya servis ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor ne yapmalıyım diyorsanız, aşağıda bunun için size detaylı bir liste hazırladık. Bu listeyi kontrol ederek beyaz eşya tamircisi ile Bayrampaşa beyaz eşya servisi, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar ve Güngören beyaz eşya servislerini çağırmadan önce gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz.

  • Çamaşır makinesini çalıştırdıktan sonra suyun ısınmadığını fark ettiğiniz de öncelikle makinenin kaç derece de yıkadığını kontrol edin. Bazı programlar da makine soğuk su ile de yıkayabilir. Bu çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor anlamına gelmemektedir.
  • Çamaşır makinesinde yanık kablo kokusunun oluş olmadığını kontrol ediniz. yanık kokusu varsa müdahale etmeden hemen makineyi kapatınız. Yanık kokusu ile birlikte çamaşır makinesi ısıtmıyor ise rezistans ve kabloların yanmış ihtimali çok yüksektir.
  • Makinenin kaç derece de çalıştığını kontrol ediniz. Yüksek derece de çalıştırıp çamaşır makinesi ısıtmıyor arızasının devam edip etmediğine bakınız.
  • Aslında bakmanız gereken bir kaç yer daha var ama yüksek güvenlik önlemlerini almanız gerektiğinden dolayı söylemekten çekiniyoruz. Bu nedenle çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor diyorsanız bunun en iyi çözüm nedeni derhal ilgili markanın yetkili servisini ya da özel beyaz eşya servislerini çağırmanız olacaktır.

Çamaşır Makinesinin Suyu Isıttığı Nasıl Anlaşılır?

Çamaşır makinesinin suyu ısıtıp ısıtmadığını anlayabilmenin bir kaç yolu var. Aslında bunu öğrenmek oldukça kolaydır. yalnız öncesinde bir konuya açıklık getirmek istiyoruz. Çamaşır makinesinin sıcaklık ayarını 30 derece de çalıştırırsanız suyun ısınıp ısınmadığını anlayamayabilirsiniz. 30 derecede ki bir suyun sıcaklığı ile yaz aylarında musluklarsan akan suyun sıcaklığı neredeyse aynıdır. Özellikler kırsal kesimler de yüzeyden geçen su borularında ki sıcaklığı neredeyse 30 derece akmaktadır. İşte bu nedenle çamaşır makinesi ısıtmıyor yani suyu ısıtmıyor diyorsanız, suyun ısıtıp ısıtmadığını anlamak için yüksek derece de çalıştırmanız gerekir. (60 derece gibi)

Çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor
Çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor

Eğer çamaşır makinesi ön kapağı tek bir tane camdan oluşuyorsa makinenin camına dokunarak suyun sıcaklığını hissedebilirsiniz. Çamaşır makinesi kapağında birden fazla cam varsa suyun ısınıp ısınmadığını anlamak için makine suyu boşalttıktan sonra çamaşırların sıcaklığını ölçmeniz olacaktır. Bu durumda yıkama süresi çok önemlidir. Peki başka türlü çamaşır makinesinin suyu ısıttığı nasıl anlaşılır?

Çamaşır makinesinin suyu ısıtıp ısıtmadığını anlamak için yıkamanın ortalarında (yıkamanın 45. dakikasında) çamaşır makinesinin yan kapaklarına yani yanlarına dokunabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Suyu Ne Zaman Isıtır?

Çamaşır makinesinin suyu ısıtma süresi çalıştırdığınız programın derecesine göre değişmektedir. birçok program da makine suyu aldıktan hemen sonra rezistans devreye girer ve suyu hemen ısınmaya başlar. Suyun ısınma hızı seçilen programa göre değişmektedir. 2 saat 45 dakika ile 3 saat ve üzeri programları çalıştırdığınız da çamaşır makinesi suyu hemen ısıtmayabilir. İşte bu nedenle makinenin suyu hemen ısıtıp ısıtmadığını kontrol etmek kısa program ve yüksek derece de çalıştırmanız gerekir.

Sonuç

Çamaşır makinesi ısıtmıyor, suyu ısıtmıyor, çamaşırlar kirli çıkıyor ve yeteri kadar temiz yıkamıyorsa burada belirtilen arıza ve çözüm yollarını uygulayabilirsiniz. Eğer sorunu yapamaz ve canlı ya da online yardım almak isterseniz yorum kısmına çamaşır makinesi ısıtmıyor arızasının detaylarını ve marka ile model numaralarını belirtiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA | 0212 535 10 80